گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 269827

گران، گران‌تر، گران‌ترین؛

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ۱۱ مقصد دانشجویان ایرانی

دانشگاه‌های ترکیه نیز همانند مراکز آموزشی دیگر طوری طراحی شده‌اند که محیط آموزشی مناسبی برای دانشجویان فراهم کنند پذیرش و قرار دادن دانشجویان در خوابگاه‌ها در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت و تقاضای موجود بررسی می‌شود، در خوابگاه‌های کشور ترکیه موضوع تفکیک جنسیتی رعایت می‌شود و دارای اتاق‌های دو نفره، تک‌نفره و چهار نفره هستند.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ زندگی دانشجویی یکی از برهه‌های خاطره‌ساز برای هر فردی در دوره تحصیلی می‌تواند باشد؛ زندگی‌ای که، همان‌طور که از اسمش مشخص است، «بریز و بپاش» در آن نیست، دانشجو «قانون‌پذیر» می‌شود برای هر خرجی‌اش و کلی محاسبه جیبش را می‌کند تا بتواند این دوره را به پایان برساند.

البته این زندگی ابعاد دیگری دارد. هستند دانشجویانی که در کنکور حائز رتبه برتر شده‌اند و اولین چیزی که تحت تاثیرآن در بدو ورود به دانشگاه یا از طرف خانواده و دوستان قرار می‌گیرند، مهاجرت به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل است، موضوعی که گرچه آمارها از پایین بودن روند رشد مهاجرت دانشجویان ایرانی خبر می‌دهند اما به هر حال طبق آمار یونسکو نزدیک به 51هزار دانشجوی ایرانی در خارج از ایران تحصیل می‌کنند. این حجم از دانشجو قطعا برای تحصیل در یک کشور دیگر شرایط زندگی را در نظر می‌گیرند که اقامت، هزینه‌های تحصیل و... از ابتدایی‌ترین این شرایط است. در ادامه شرایط زندگی دانشجویی در ۱۱ کشوری که مقصد بخشی از دانشجویانی ایرانی است، آمده است:

تاجیکستان
براساس آمارها تاجیکستانی‌ها ادعا دارند هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور نسبت به ایران کمتر است؛ دانشجویان متقاضی می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری تحصیل کنند که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی که چهار سال به‌طول می‌انجامد 1500 تا 2500 دلار است. این هزینه در مقطع کارشناسی‌ارشد که دو سال طول می‌کشد، حدود 2500 دلار و در مقطع دکتری نیز چیزی حدود 3000 دلار است.

البته دولت این کشور بخشی از دانشجویان خارجی که توانایی پرداخت شهریه ندارند را در قالب کمک‌هزینه بورسیه می‌کند که سقف این تسهیلات تا 5000 دلار و برای دانشجویان دکتری 10000 دلار است. اما هزینه‌های زندگی دانشجویی نیز به این صورت است که اجاره یک دستگاه واحد آپارتمانی با امکانات ماهیانه 400 دلار است و اگر دانشجویی قصد زندگی در خوابگاه دانشجویی را داشته باشد این هزینه تا 200 دلار در ماه نیز می‌رسد. گفتنی است این هزینه مربوط به پایتخت این کشور یعنی شهر دوشنبه است.

ارمنستان
کسانی که در ارمنستان بوده‌اند ادعا می‌کنند دانشگاه‌های ارمنستان شهریه‌های تقریبا پایین و نزدیک به دانشگاه‌های ایران دارند، درنتیجه تحصیل در ارمنستان مقرن به‌صرفه است. البته برخلاف پایین بودن شهریه‌ها، زندگی دانشجویی در این کشور خیلی هم پایین نیست و کسانی که علاقه‌مند ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند باید به‌دنبال کسب درآمدی هم باشند. دانشگاه‌های ارمنستان معمولا خدمات خوابگاهی ارائه می‌دهند اما دانشجویانی که در آن کشور تحصیل کرده‌اند، اکثرا به دنبال خانه‌های مجردی می‌گردند. اگر در ایروان قصد تحصیل دارید و می‌خواهید در بهترین محله این شهر خانه اجاره کنید ماهانه 1500دلار باید خرج کنید. هر قدر از محله‌های خوب ایروان فاصله بگیرید، هزینه از 1۵۰۰ دلار به ۱۰۰۰ دلار در ماه می‌رسد.

البته اگر به‌دنبال اجاره آپارتمان در مرکز شهر می‌گردید، اجاره متوسط هر آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه ۱۷۰هزار درام و خارج از مرکز ماهانه ۸۰ هزار درام است. این قیمت‌ها برای آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۳۵۰ هزار درام و در خارج از مرکز ۱۶۰ هزار درام است. هزینه خورد و خوراک هم به این صورت است که صرف یک وعده شام در یک رستوران مجلل پنج دلار و ساندویچ دو دلار است.

هزینه‌های دیگر خورد و خوراک‌ها نیز به این صورت است: بطری یک لیتری شیر در سوپرمارکت ۳۵۰ درام، یک کیلوگرم برنج معمولی ۵۵۰ درام، یک قرص نان ۲۲۰ درام، یک دانه تخم‌مرغ ۷۵ درام، یک کیلوگرم پنیر محلی ۲۳۰۰ درام، یک کیلوگرم پرتقال۷۰۰ درام، یک کیلوگرم سیب ۳۵۰ درام، کرایه مینی‌بوس شهری ۱۰۰ درام، کرایه پایه تاکسی ۶۰۰ درام، کرایه تاکسی برای یک کیلومتر ۱۰۰ درام.

انگلیس
خوابگاه‌های دانشجویی مختلفی وجود دارد. برخی خوابگاه‌ها ممکن است متعلق به خود دانشگاه باشند و توسط دانشگاه یا دانشکده شما اداره شوند یا متعلق به یک شرکت خصوصی بوده یا توسط آن، به صورت مستقل یا مشترکا با دانشگاه اداره شوند. انواع متفاوتی از خوابگاه‌ها برای دانشجویان وجود دارد که باید قبل از هر تصمیم‌گیری در نظر گرفته شود. به‌طور کلی دو نوع مسکن برای دانشجویان در انگلستان وجود دارد.

1- محل‌های مسکونی که توسط موسسه آموزشی که شما قرار است در آنجا تحصیل کنید اداره می‌شوند یا ممکن است با مشارکت شرکت‌های خصوصی باشند.

2- محل‌های مسکونی که متعلق به شرکت‌های خصوصی است که می‌توانید خود آنها را بیابید یا با کمک بخش مسکن دانشگاه - کالج - مدرسه آموزشی  به آنها دسترسی پیدا کنید. محل‌های اقامتی که معمولا موسسه آموزشی فراهم می‌کنند به صورت زیر است:

Hall of Residence: شامل ساختمان‌هایی بزرگ با تعداد زیادی دانشجو است که در آنجا اقامت دارند و به صورت مشترک یا مجزا در اتاق‌های آن ساختمان زندگی می‌کنند. حمام و سرویس‌های بهداشتی معمولا مشترک است.

Flats and houses: تعداد زیادی از مراکز آموزشی دارای امکانات رفاهی و مسکونی هستند که معمولا در نزدیکی موسسه آموزشی در انگلستان یا دانشگاه واقع شده‌اند. امکان سرو غذا وجود ندارد و دانشجو باید غذای خود را تهیه کند. البته در این نوع خوابگاه‌ها، آشپزخانه مشترک وجود دارد. سرویس‌های بهداشتی نیز مشترک با دیگر دانشجویان است.

ترکیه
دانشگاه‌های ترکیه نیز همانند مراکز آموزشی دیگر طوری طراحی شده‌اند که محیط آموزشی مناسبی برای دانشجویان فراهم کنند. پذیرش و قرار دادن دانشجویان در خوابگاه‌ها در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت و تقاضای موجود بررسی می‌شود. در خوابگاه‌های کشور ترکیه موضوع تفکیک جنسیتی رعایت می‌شود و دارای اتاق‌های دو نفره، تک‌نفره و چهار نفره هستند. دانشگاه‌ها تمام امکانات مسکونی و نیازهای اساسی مانند یک یخچال کوچک، تختخواب، تلفن، اینترنت رایگان، کمد، میز، صندلی، چراغ خواب را در اختیار دانشجو قرار می‌دهند. اکثر خوابگاه‌ها دارای کافه‌تریاهای کوچک هستند که تا نیمه شب سرویس می‌دهند. خوابگاه‌ها برای رزرو اتاق در ابتدای هر سال تحصیلی و همچنین ماهانه مبالغی دریافت می‌کنند. قیمت متوسط هر اتاق بین 30 تا 300 دلار است که هر ماه باید پرداخت شود و این قیمت بسته به امکانات اتاق متغیر است.

در ادامه به امکانات «دانشگاه باغچه‌شهر» (BAHÇEŞEHİR) یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌پردازیم. این دانشگاه در سال۱۹۹۶ توسط بنیاد آموزشی «باغچه شهر ـ اوغور» (Bahçeşehir- uğur) در استانبول تاسیس شد. از امکانات این دانشگاه می‌توان به اینترنت و نظافت رایگان، سالن‌های بزرگ که دانشجویان می‌توانند در آنجا آشپزی کنند و تلویزیون تماشا کنند، سالن سینما با ظرفیت 35 نفر، پارکینگ، درمانگاه، آرایشگاه، گیم‌نت، اتاق مطالعه، کتابخانه، خشک‌شویی و استخر شنا و یک بوفه که سه وعده صبحانه، ناهار و شام در آنجا سرو می‌شود، اشاره کرد. تمام این امکانات به صورت ۲۴ ساعت از شبانه‌روز و در تمام هفت روز هفته ارائه می‌شود.

فرانسه
دانشگاه‌های بزرگ و بعضی از موسسات آموزشی خصوصی خوابگاه‌های مختص به خود دارند که اغلب در محوطه کالج واقع شده‌اند. این موسسات آموزشی تلاش می‌کنند خوابگاه‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر بگیرند. اجاره این خوابگاه‌ها معمولا بین 250 و 350 یورو در ماه است. سایت اینترنتی دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، اطلاعات دقیق‌تری در این‌باره در اختیارتان قرار می‌دهد. به محض دریافت پذیرش نسبت به رزرو خوابگاه اقدام کنید.

در اغلب شهرهای فرانسه خوابگاه‌های خصوصی برای دانشجویان وجود دارد. سطح امکانات رفاهی این خوابگاه‌ها مناسب است و سرویس‌های متعددی ارائه می‌کنند (نگهبانی، آیفون، سالن اجتماعات، کافه‌تریا، ماشین رختشویی، نظافت منظم و پارکینگ...). این خوابگاه‌ها اکثرا درنزدیکی محوطه‌های دانشگاهی واقع شده‌اند. این خوابگاه‌های خصوصی دارای شرایط خاصی هستند. اجاره‌بها آنها از 600 تا 700 یورو در ماه در پاریس و از 400 تا 700 یورو در سایر شهرهای دانشگاهی است. ودیعه: یک ماه اجاره و ضمانت فردی: ضمانت ضامنی ساکن اتحادیه اروپا الزامی است.

ایتالیا
اسکان دانشجویی در ایتالیا به دو صورت است. کم‌هزینه و مقرون به‌صرفه‌ترین راه استفاده از خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه‌های این کشور است. امکانات و خدمات مرسوم ارائه‌شده در این خوابگاه‌ها شامل بوفه، دستگاه سرو اتوماتیک غذا و مواد غذایی در تمام ساعات شبانه‌روز، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر و اینترنت بی‌سیم، امکانات ورزشی و سرویس‌های جانبی، نظیر رختشویخانه، پتو و انبار و سایر موارد ضروری می‌شود.

هزینه خوابگاه‌ها به دو صورت محاسبه می‌شود: با بورسیه و بدون بورسیه. اگر داوطلب بورسیه باشد، هزینه اقامت در اتاق‌های تک‌نفره از حدود 150 تا 250 یورو در ماه و اتاق‌های دو نفره برای هر نفر از 75 یورو تا 150 یورو در ماه متغیر است و اگر داوطلب غیربورسیه باشد، هزینه اقامت در اتاق‌های تک‌نفره از حدود 300 تا 400 یورو در ماه و اتاق‌های دو نفره برای هر نفر از 200 یورو تا 300 یورو در ماه متغیر است. مدل دوم اسکان در خوابگاه‌های خصوصی است که این‌گونه خوابگاه‌ها هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند، دانشجویان معمولا در اتاق‌های تک یا دو تخته آپارتمانی با سرویس‌های جانبی مشترک یا مستقل اقامت می‌کنند. میانگین هزینه برای اقامت در اتاق دوتخته بین 250 تا 350 یورو و اتاق‌های تک‌نفره از 350 تا 500 یورو در ماه متغیر است.

لهستان
دانشجویانی که قصد دارند در کشور لهستان ادامه تحصیل دهند، به دو صورت می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند. یکی اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی است، این خوابگاه‌ها مربوط به دانشگاه‌ها بوده و هزینه‌های کمتری نسبت به اجاره‌خانه دریافت می‌کنند.

در صورتی که اگر خواهان اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی باشید باید ابتدا با دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارید تماس گرفته و سپس نامه‌ای مبنی‌بر تقاضا به دانشگاه ارسال کنید. به‌طور مثال در «دانشگاه فناوری ورشو» (WUT) 12 خوابگاه یک، دو و سه خوابه وجود دارد. باشگاه، استخر شنا، کتابخانه، اتاق تلویزیون، لباسشویی و آشپزخانه نیز از امکانات این خوابگاه‌هاست. قیمت هر اتاق تقریبا ماهانه 100 یورو خواهد بود و شورای صنفی دانشجویان مسئولیت اقامت تمام دانشجویان بین‌المللی را برعهده دارد.

شکل دوم اسکان در این کشور اجاره آپارتمان است، هزینه اجاره آپارتمان بسته به نوع شهر، متراژ و نوع آپارتمان متفاوت است. برای اجاره یک اتاق به صورتی که با فرد دیگری شریک باشید در طول ماه بین ۸۰ تا ۱۵۰ یورو باید اجاره دهید. به این هزینه باید هزینه‌های آب، برق و دیگر هزینه‌های جاری یک ساختمان را پرداخت کنید.

کره‌جنوبی
خوابگاه دانشجویان در دانشگاه ملی سئول کره جنوبی دارای 190 اتاق برای دانشجویان آقا و 103 اتاق برای دانشجویان خانم است. هر اتاق 13 متر عرض دارد و برای دو نفر مناسب است. هر دانشجو دارای یک تختخواب، روتختی، میز، صندلی، کمد لباس و قفسه کتاب است. علاوه‌بر این هر اتاق یک دستگاه تهویه هوا، تلفن و سطل زباله دارد. سرویس بهداشتی دانشجویان مشترک است. مرکز آموزش بهداشت در طبقه همکف قرار دارد و شبانه‌روز دایر است و دانشجویان می‌توانند از تمام امکانات آموزشی و بهداشتی بهره‌مند شوند. دانشجویانی که اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی را انتخاب می‌کنند موظف به پرداخت مبلغی حدود 300 تا 1000 دلار در هر ترم هستند که این مبلغ با توجه به تعداد افرادی که در خوابگاه اقامت دارند، تجهیزات، غذا و ... متغیر است. دانشجویان نیز می‌توانند به صورت شخصی منزلی اجاره کنند که اجاره‌بهای آن از 750 تا 18000 دلار در هر ماه است که این مبلغ نیز با توجه به تجهیزات، منطقه، تعداد اتاق و... متفاوت است. هزینه استفاده از اینترنت پرسرعت در کره جنوبی در هر ماه حدود 30 دلار است. هزینه خوراک نیز حدود 250 تا 300 دلار در ماه است.

روسیه
دانشگاه‌های روسیه در سطح خوبی قرار دارند. در هر اتاق کابینت، سرویس بهداشتی و آشپزخانه موجود است. معمولا یک تا چهار نفر در هر اتاق زندگی می‌کنند. اتاق‌های دو تا سه نفره معمولا به دانشجویان کارشناسی داده می‌شوند. اتاق‌های دونفره به دانشجویان کارشناسی‌ارشد داده می‌شود. امنیت دانشجویان برای دانشگاه‌های روسیه در اولویت قرار دارد. بسیاری از خوابگاه‌ها مجهز به دوربین مداربسته هستند. معمولا دانشجویان برای ورود به خوابگاه باید کارت دانشجویی خود را نشان دهند. در برخی خوابگاه‌ها حتی اسکنر اثر انگشت در قسمت ورودی نیز تعبیه شده است. هر ساختمان یک سیستم ایمنی آتش‌نشانی دارد.

دانشگاه‌های روسیه برای کارکنان خود کلاس آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌کنند تا برقراری ارتباط با دانشجویان خارجی آسان‌تر شود. هزینه‌های اقامت به جایی که دانشگاه در آن قرار دارد، نوع خوابگاه، تعداد دانشجویان یک اتاق و عوامل دیگر بستگی دارد. هزینه اقامت دانشجویان بورسیه نسبت به دیگر دانشجویان بسیار کمتر است. محوطه دانشگاه نیز دارای امکاناتی ازجمله مغازه، کافه، سالن‌های غذاخوری، داروخانه، دفاتر بانک و استخر شنا، اتاق تناسب اندام و مراکز ورزشی و تفریحی است.

ژاپن
در دانشگاه بین‌المللی ژاپن 300 اتاق خصوصی برای تمام دانشجویان وجود دارد. تمام این اتاق‌ها دارای حمام خصوصی، تختخواب، میز و تلفن هستند. به دانشجویان ورودی سال اول، خوابگاه در محوطه دانشگاه داده می‌شود. دانشجویان متاهل می‌توانند در قرعه‌کشی شرکت کنند تا در «آپارتمان‌های دانشجویان متاهل» (MSA) سکونت کنند. این آپارتمان‌ها بدون اثاثیه هستند و یک آشپزخانه و یک اتاق خواب دارند. واحدهای آپارتمان‌های دانشجویان متاهل تنها در اختیار زوج‌هایی که به‌طور رسمی ازدواج کرده‌اند و فرزندی ندارند، قرار می‌گیرد.

با این حال، هر ساله تعداد کمی از واحدها به افرادی که دارای حداکثر دو فرزند زیر پنج سال هستند، داده می‌شود. ساعت 11:30 تا 13:30 در کافه‌تریا ناهار سرو می‌شود و آخرین سفارش هم در ساعت 13:15 پذیرفته می‌شود و در ساعت 17:30 تا 20 نیز شام سرو می‌شود که آخرین سفارش در ساعت 19:45 پذیرفته می‌شود. «دستگاه فروش خودکار» (Vending machines) نیز در طبقه دوم کافه موجود است. امکانات خوابگاه شامل سالن‌های بزرگ برای تجمع گروهی، سالن‌های کوچک برای جلسات مطالعه یا مکان استراحت است. یک اتاق بیلیارد و یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ در سالن موجود است. هر یک از اتاق‌های خوابگاه اصلی دارای یک آشپزخانه مشترک است. دانشجویان باید پس از هر بار استفاده از آشپزخانه آنجا را تمیز کنند. این دانشگاه دارای یک سالن ورزشی کاملا مجهز است. دانشجویان می‌توانند در آنجا ورزش‌هایی مانند بسکتبال، والیبال، فوتبال، بدمینتون انجام دهند و از دستگاه‌های بدنسازی استفاده کنند.

چین
اکثر دانشجویان چینی به دلیل قیمت‌های مناسب و امکانات کامل تصمیم می‌گیرند در خوابگاه‌ دانشگاه زندگی کنند. بیشتر دانشگاه‌های چین، برای دانشجویان خارجی خوابگاه دانشجویی بین‌المللی فراهم می‌کنند. معمولا برای دانشجویان خارجی اتاق‌های یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه وجود دارد. دانشجویان می‌توانند هر اتاقی را که مایل هستند، انتخاب کنند. بسیاری از خوابگاه‌ها امکانات موردنیاز مانند دسترسی به اینترنت، تلویزیون، مبلمان، سرویس بهداشتی، تلفن و آشپزخانه را دارند.

دانشگاه‌های شمال چین نیز در زمستان مجهز به سیستم گرمایشی هستند. قیمت دانشگاه‌های مختلف با توجه به امکانات آنها متفاوت است. در خوابگاه‌های چین، چهار تا شش دانشجوی همجنس با هم در یک اتاق زندگی می‌کنند. برق معمولا در تمام ساعات روز در دسترس است. ساعات خواب نیز ممکن است با قطع برق در یک زمان معین مثلا در نیمه‌شب اجرا شود.

دانشجویان چینی که به زبان انگلیسی مسلط هستند می‌توانند با دیگر دانشجویان خارجی در یک خوابگاه زندگی کنند تا به دانشجویان خارجی که هم‌اتاقی آنها هستند، عادت‌های زندگی در کشور چین را بیاموزند و در فعالیت‌های دانشجویی با یکدیگر مشارکت کنند. خوابگاه‌های دانشجویان خارجی در چین مجهزتر است و تنها دو دانشجو می‌توانند در یک اتاق باشند.

* گزارش از محمدرضا حیاتی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.