گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 270960

نامه جامعه اسلامی دانشجویان خطاب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

نهادهایی که عامل به وجود آمدن التهابات اخیر شده‌اند را معرفی کنید

یک تشکل دانشجویی در نامه‌ای به قاضی سراج انتقاداتی را در شش بند نسبت به عملکرد این نهاد نظارتی وارد و معرفی نهادهایی که در اثر کم‌کاری، بی‌برنامگی، بی‌خیالی و بی‌توجهی عامل به وجود آمدن التهابات اخیر شده‌اند را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای به ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور خواستار نظارت بدون مصلحت‌اندیشی و دقیق‌تر این سازمان در وضعیت فعلی اقتصاد کشور شد.

در قسمتی از این نامه آمده است: «سازمان محترم بازرسی کشور لطف بفرمایید و از لاک محافظه کاری خود بیرون آمده و هم راستا با خواسته مقام معظم رهبری در امر به مبارزه با انواع فساد، تمام نهادهایی که در اثر کم کاری، بی برنامگی، بی خیالی و بی توجهی عامل به وجود آمدن التهابات اخیر شده اند را معرفی نموده و اقدام به تحقیقات پیرامون مسببان این حوادث نمایید.»

متن کامل نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم سازمان بازرسی کشور
"بر اساس حق نظارت قوه قضائیه نسبت به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اداری" همچنان که انشالله مطلع نیز می باشید، بر عهده سازمان بازرسی کل کشور است. این وظیفه بسیار حیاتی که متصدی امر آن سازمان تحت ریاست شما می باشد چنان عاملیتی در مقابله و ریشه کنی در برابر فساد سازمان یافته دارد که هیچ نهادی در کشور را یارای برابری در حد و حدود قدرت حقوقی با آن نیست.

ریاست محترم سازمان بازرسی کشور مطمئنا آگاهی دارید که اقتصاد ایران تقریبا دولتی است و تمام سیاست های پولی و مالی در پشت درهای سازمان های دولتی اتخاذ شده و سپس در سازمان های تابعه طی بخش نامه ها و دستورالعمل ها تا کوچکترین امور مربوط به مناسبات اقتصادی کشور تنظیم می گردد. در چنین حالتی مطمئنا وظیفه سازمان بازرسی در نظارت بر اداره جات دولتی خصوصا نهادهای اقتصادی و ارائه گزارش های تخلفاتی برای محاکمه تخلفات اداری نقشی بی بدیل دارد که نتیجه کارکرد آن هر چه باشد مستقیما در بالندگی و یا نابودی کشور و در رونق و یا نابودی امنیت سفره های مردم تاثیر مستقیم دارد.

مطمئنا شما مسئولین سازمان بازرسی کشور بیش از همه در راس امور مربوط به نابسامانی های ایجاد شده در چند ماهه اخیر و خصوصا در چند روز اخیر هستید که چگونه اخبار ضد و نقیضی از برخی سوء استفاده ها و رانت خواری های خائنانه و مقداری نیز جاهلانه در بازار برخی بخش های اقتصادی کشور همچون بازار دلار، سکه و نیز خودرو سازی به گوش می رسد. حال سوال این جاست که با وجود حاکمیت تمام و کمال دولت از طریق بانک مرکزی و بر خی وزارت خانه ها بر همین حوزه های که ذکر آن رفت، چگونه می شود بازار مثلا ارز به این راحتی مورد سوء استفاده قرار بگیرد؟ چگونه می شود که بلافاصله با وجود تزریق سکه به صورت انبوه در بازار، متقاضیان با کمبود مواجه می شوند و این در حالی باشد که تعداد زیادی موفق به تامین نیاز های خود در خرید سکه نشده اند؟

جا دارد که سازمان بازرسی کل کشور در این وضعیت بسیار خطیر اقتصادی و سیاسی کشور با تمام توان خویش در راستای انجام وظایف خود برای نجات کشور این سوال اساسی را از خود بپرسد که آیا با امعان نظر به سیستم اقتصادی کشور، احتمال تخلفات گسترده در سیستم اقتصادی کشور وجود دارد؟ آیا مسئولان به وظایف خود به درستی و طبق قوانین عمل می نمایند که چنین افتضاحات اقتصادی در مدیریت دولت تدبیر بی تدبیر اتفاق می افتد؟

ریاست محترم سازمان بازرسی این درخواست دلسوزانه ما را شنوا باشید که اگر امروز شما اهمال کرده و به جای برخورد قاطعانه مصلحت اندیشی نمایید، خودتان خلاف قانون اساسی عمل کرده و در خور مجازات هستید. بر این اساس درخواست ما این است که:

اول. با وجود ادعاهای خودروسازان در حمایت و تلاش برای به سامان کردن بازار خودرو که اقداماتی را انجام داده و خواهند داد ولی در نبود پاسخ گویی غول های خودروسازی، لااقل شما پاسخ این سوال را بدهید که چه توضیحی بین ادعای فوق و پیش فروش نمودن انواع خودروها و فاصله ی تحویل یکساله وجود دارد؟ آیا این یک مثال جزو اقدامات شرکت های مزبور برای اصلاح بازار خوردو می باشد؟

مطمئنا ادامه چنین سیاست هایی در این حوزه به نفع کشور نیست و مسئله مهم نیز این است که همه ی این اتفاقات را می توان از طریق نظارت بر اجرای قوانین و جلوگیری نسبت به تخطی ها مهار نمود.

دوم. ظاهرا کسانی به جز منتسبین به برخی مقامات و مدیران شاغل در برخی اداره جات خاص، نمی توانند بدون استفاده از اطلاعات پولی و مالی اینچنین در بازار ایران میدان داری نمایند. لطفا طبق قانون رسیدگی نمایید که چه کسانی با دریافت ارز با نرخ دولتی در خارج، دوباره همان ارز را به جای واردات کالا و خدمات، در بازار ارز به دو برابر قیمت به فروش می رسانند؟

همچنان که ریاست قوه قضائیه نیز اشاره نمودند واقعا در تمامی تشنجات ایجاد شده در طی این سالهای بازار ارز دست هایی وجود داشته و دارند که می خواهند کشور را به زانودرآوردند. این چگونه بازی است؟ آیا چنین افرادی به دنبال افزایش ثروت هستند یا اینکه به دنبال اهداف دیگری اند. سازمان بازرسی می تواند با گره گشایی از ارتباطات چنین افرادی با سازمان ها و افراد دولتی بسیاری از مسائل پشت پرده های حوادثی از این دست را آشکار سازد مگر این که خود سازمان نخواهد!.

سوم. این افراد چه کسانی هستند و چرا بدون محاسبه و بی احتیاط به آنها ارز با نرخ دولتی داده می شود؟

چهارم. به همه مسئولین دست اندرکار و واقف بر امور اقتصادی و خصوصا تمامی مسئولین کشوری و لشگری توصیه می نماییم که در امور راجع به منسوبین و اطرافیان خود تحقیق نمایند تا اگر برخی از این اشخاص از برخی رانت های خواسته یا ناخواسته به اقسام مختلف منتفع از این وضعیت آشوب ناک و بلواگونه ی  بازار سکه و ارز شده یا همین ها جزو عاملان این مصائب گردیده اند، خود موجب به کیفر رساندن همان ها از طریق معرفی به دستگاه های ذیربط باشند.

پنجم. سازمان محترم بازرسی کشور لطف بفرمایید و از لاک محافظه کاری خود بیرون آمده و هم راستا با خواسته ی مقام معظم رهبری در امر به مبارزه با انواع فساد، تمام نهادهایی که در اثر کم کاری، بی برنامه گی، بی خیالی و بی توجهی عامل به وجود آمدن التهابات اخیر شده اند را معرفی نموده و اقدام به تحقیقات پیرامون مسببان این حوادث نمایید. مطمئنا هیئت محترم دولت عامل اصلی اتفاقات اخیر می باشد که علی رغم وعده هایشان هیچ چیزی جز بدتر شدن اوضاع عایدی نداشته است.

ششم. ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور شما را توجه می دهیم به اولین کاری که می توانید انجام دهید که عبارت است از ارائه یک گزارش اولیه به مردم و اگر بخواهند مجلس شورای اسلامی! تا مقداری از ابهامات رفع شده و طاقت طاق شده  ی ملت از این همه بی خیالی و بی کاری دستگاه های نظارتی و مجلس بیش از این گریبان ملت ظلم دیده ی ایران را فشار ندهد.

انتظار می رود که سازمان بازرسی کشور بدون مصلحت اندیشی و با نظر به خواست مردم که خواهان رسیدگی هرچه زودتر به وضعیت بد معاش خود و کشور هستند با رد شدن از اعلان اخطار رئیس قوه قضائیه وارد کار شده و با هم نهاد دولتی به خاطر کم کاری و اهمال های احتمالی رسیدگی نماید. انشالله که سازمان بازرسی به مسئله ی احتمال سوءاستفاده های افراد دارای ارتباط با مسئولین از جایگاه چنین افرادی در بازار سکه و ارز کشور و نیز باند های سودجو در سایر بخش های اقتصادی ورود نماید. با نگاه به تاریخ برخی کشورها می توان با اطمینان گفت که تنها راه نجات از این گذر تاریخی پر فتنه بعد از فرهنگ سازی اسلامی، درستی و برخورد جدی با تمام انواع ضعف ها و فساد های درون سازمانی است. چرا که امروز ملت ایستاده اند ولی ظاهرا درخت از درون می پوسد.

"و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون"(سوره مبارکه شعرا)
والعاقبه للمتقین
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کل کشور
تیر 97

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.