گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 273771

اظهارات قابل‌تامل «فریدون عباسی» درباره بازرسی‌های اخیر از دانشگاه‌ها؛

اساتید هسته‌ای برای فکر کردن هم نیاز به اجازه دارند!/ در دانشکده مهندسی هسته‌ای که نمی‌توان تاریخ و جغرافی درس داد +فیلم

رئیس سابق انرژی اتمی اظهار داشت: چرا ورود اساتید دانشگاه به انرژی اتمی ممنوع شود و سفر 70 دانشجوی ما را وسط راه لغو کنند چون اسم یکی از اساتید هم اسم بنده بوده است. دانشجویان می‌خواستند به همراه 6 استاد برای بازدید از راکتورها به اصفهان بروند چون فامیل یکی از اساتید عباسی بوده آنها را بازگرداندند!

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ برنامه تلویزیونی «ثریا» چهارشنبه شب(27 تیر) با موضوع مسائل هسته‌ای به روی آنتن شبکه یک سیما رفت که در قسمتی از این برنامه گزارشی پیرامون بازرسی ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شد و تعدادی از اساتید و دانشجویان در این رابطه به اظهارنظر پرداختند.

در ویدئوی زیر فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی به ماجرای بازدیدهای اخیر از برخی از دانشگاه‌های کشور واکنش نشان داده است:

دانلود

خلج عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران اظهار داشت: رشته بنده ربطی هم به مسائل هسته‌ای نداشته ولی چرا بازرسان اتاق من را بازرسی کردند؟ وی تاکید کرد: این اقدامات یک نوع عدم امنیت فکری و اندیشه‌ای را برای اساتید دانشگاه ایجاد می کند و به نوعی تحقیرآمیز است و از همه مهمتر امنیت جانی دانشجویان و اساتید به خطر می‌افتد.

خلج افزود: روسای دانشگاه و اساتید را توجیه کردند و گفتند احتمال دارد بازرسان بیایند از دانشگاه بازدید کنند و شما با آنها هماهنگی کنید، این برای ما جای سوال است. وی گفت: ضمن اینکه کلیت ماجرا باعث تاسف است ولی این سوال ریشه‌ای برای ما وجود دارد که چرا اینها اتاق تمام اساتید را بازدید کردند؟

در ویدئوی زیر تعدادی از اساتید و دانشجویان در رابطه با بازرسی از برخی از دانشگاه‌ها اظهارنظر کرده‌اند:

دانلود

علیرضا معینی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران هم در این رابطه گفت: بازرسی از مراکز علمی می‌تواند پیامدهای ناگواری را برای ما داشته باشد. وی افزود: آزادی علم، تحقیقات و پژوهش با این بازرسی‌ها زیر سوال می‌رود.

این استاد دانشگاه گفت: آیا این بازرسی‌ها برای اساتید ما تهدید نیست؟ و این ممکن نیست که سلسله جنایت‌های رژیم صهیونیستی کرد و ترور دانشمندان ما را در پی داشت تکرار شود، بالاخره آنها هم از چنین مواردی شروع شد.

یکی از دانشجویان هم در این رابطه گفت: در یک روز تعطیل و زمانی که اساتید در دانشگاه نبوده‌اند بازرسان به دانشگاه وارد شدند و از دانشگاه بازرسی کردند.

دانشجوی دیگری هم افزود: با ادامه این روند استقلال علمی ما مورد سوءقصد قرار می‌گیرد و کما اینکه تا الان هم این اتفاق رخ داده باشد.

وی گفت: اینکه ما در آینده باید شاهد ترورهایی باشیم را نمی دانم، دانشمندان ما که در گذشته ترور شدند هم از همین طریق شناسایی شدند.

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در قسمتی از سخنان خود گفت: در 5 سال گذشته یک ریال هم به تنها دانشکده مهندسی هسته‌ای ما داده نشده است!

وی ادامه داد: چرا ورود اساتید دانشگاه به انرژی اتمی ممنوع شود و سفر 70 دانشجوی ما را وسط راه لغو کنند چون اسم یکی از اساتید هم اسم بنده بوده است. دانشجویان می‌خواستند به همراه 6 استاد برای بازدید از راکتورها به اصفهان بروند چون فامیل یکی از اساتید عباسی بوده آنها را بازگرداندند!

عباسی تصریح کرد: چرا ورود ما به انرژی اتمی ما ممنوع است ولی آژانس می‌رود به دانشگاه ما و استاد دانشگاه ما را از نظر روحی مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد و اتاق آن را می‌گردند.

در ویدئوی زیر فریدون عباسی استاد دانشگاه شهید بهشتی از کم‌توجهی به تنها دانشکده هسته‌ای کشور می‌گوید:

دانلود

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1397/04/28 - 23:06]
سوالی که دانشگاهیان ایران حق دانستن جواب آنرا ندارند:
شورای عالی امیت ملی به چه دلیلی اجازه بازرسی از ذانشگاه علم و صنعت را داده است؟
یک راه حل
[1397/04/29 - 22:18]
دانشجویان متعهد به انقلاب و آرمانهای امام (ره) می توانند یک جبه تبلیغاتی تحت عنوان «به اختناق علمی در دانشگاهها پایان دهید» راه بیندازند و مدیران ارشد نظام را تحت فشار قرار دهند و فضای بسته فعلی را تا حدی برای مطالعات علمی باز کنند.