گروه های خبری
یادداشت
آرشیو
ف
کد خبر: 275932

پاسخ به دو سوال پرتکرار داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری؛

چرا رتبه‌ها به شکلی غیرعادی خراب شده است؟

برای اولین بار در کنکور برای افراد دارای سهمیه، رتبه‌ی مناطق هم درکارنامه درنظر گرفته شده است. این یعنی رتبه ی شما به شکلی غیرواقعی خراب شده است. اما در انتخاب رشته، این افراد در منطقه ی شما قرار نمیگیرند و‌فقط جهت آگاهیشان رتبه ی منطقه به آن ها اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ نتایج اولیه کنکور سراسری اعلام شد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند از روز دوشنبه 15 مردادماه نسبت به انتخاب رشته گروه های آزمایشی اقدام کنند. اما اعلام نتایج کنکور سوالات و ابهامات زیادی را برای داوطلبان ایجاد کرده است، در ادامه به یکی از سوالات پرتکرار اشاره شده است:

سوال 1: داوطلبان می پرسند رتبه های ما با توجه به درصدهایی که زده ایم در مقایسه با کارنامه های سال قبل تقریبا دو برابر شده است. تکلیف ما چه می شود؟
جواب: امسال سازمان سنجش رتبه داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد و ٥ درصد ایثارگران را با رتبه منطقه شما جمع کرده و این باعث شده (به غیر از رتبه های زیر ‌۱۰۰۰ ) رتبه بقیه با توجه به درصد هایی که زده اند بسیار بد به نظر برسد.

بیشتر بخوانید// رویای میلیونر شدن با روپوش سفید/ درآمد گروه‌های پزشکی چقدر است؟

راه حل: نگران نباشید و در هنگام انتخاب رشته نیمی از انتخاب های خود را خوش بینانه انتخاب کنید، مثلا اگر رتبه در زیر گروه یک(انتخاب رشته بر اساس رتبه در زیر گروه است) ۱۰ هزار آمده است نیمی از انتخاب ها باید خوش بینانه و بر اساس رتبه ۵ هزار باشد.

نکته 1: مشاوران دقت کنند؛ رتبه در منطقه داوطلبان به لحاظ عددی خیلی کمتر از آن چیزی است که در کارنامه صادر شده کنکور ۹۷ مشاهده می شود. به ترازی که کنار رتبه منطقه درج شده (یاهمان ماکزیمم نمره کل ) دقت کنید مثلا رتبه ۳۰ هزار است ولی تراز ۷ هزار درج شده است که به راحتی رشته های لیسانس بسیار خوبی را در سراسری و آزاد می توان قبول شد.

نکته 2:  با یک مقایسه ساده بین درصدها و رتبه های امسال با درصدها و رتبه های کنکور ۹۶ موضوع را متوجه خواهید شد مثلا درصد های امسال را در برنامه های تخمین رتبه (که بر اساس اطلاعات کنکور سال قبل) می باشند وارد کنید رتبه ای که میدهد تقریبا نصف می شود.

بیشتر بخوانید// رشته‌های مهندسی چقدر برایتان پول‌ساز است؟

سوال 2: چرا رتبه ها به شکلی غیرعادی خراب شده؟
برای اولین بار در کنکور برای افراد دارای سهمیه، رتبه‌ی مناطق هم درکارنامه درنظر گرفته شده است. این یعنی رتبه ی شما به شکلی غیرواقعی خراب شده است. اما در انتخاب رشته، این افراد در منطقه ی شما قرار نمیگیرند و‌فقط جهت آگاهیشان رتبه ی منطقه به آن ها اعلام شده است. پس حداقل۴۰درصد، رتبه ی شما از آن چیزی که می بینید در انتخاب رشته بهتر خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.