گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 276945

افزایش ۲۶ درصدی جذب هیأت علمی بانوان در دانشگاه‌ها

ظرفیت جذب هیأت علمی بانوان در دانشگاه‌ها امسال افزایش 26 درصدی را تجربه می‌کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، یکی از اقدامات و برنامه‌هایی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید 97-98 رقم زده است افزایش ظرفیت جذب هیأت علمی بانوان است، بر این اساس، ظرفیت جذب هیأت علمی بانوان از 12 به 38 درصد افزایش پیدا کرده و رشد 26 درصدی را رقم زده است.

در اولین گام فرآیند جذب گروه‌ها، دانشکده و دانشگاه‌ها نیازهای خود را در سامانه بارگذاری می‌کنند و سپس وزارتخانه این نیازها را برای تطبیق با آمایش و نقشه علمی کشور و تطبیق آن بر برنامه‌های اداری و مالی به مرکز نظارت می‌فرستد. پس از این مرحله از طریق فراخوان از متقاضیان دعوت می‌شود اطلاعات خود را در سامانه بارگذاری کنند.

هنگام ارزیابی‌های علمی و تخصصی نیز اولین مرحله سنجش توانایی‌های علمی متقاضیان از سوی کارگروه توانایی‌های علمی است و بعد از این مرحله از سوی کارگروه صلاحیت‌های عمومی، صلاحیت عمومی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در نهایت رأی هیأت جذب دانشگاه‌ها به منزله تأیید یا رد متقاضیان است.

 بنابر گفته محمدرضا رضوان‌طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی، آراء اعضای هیأت جذب به مثابه اعلام نظر است و اعضاء هیأت جذب از سه شخص حقوقی و ۴ یا ۶ نفر شخص حقیقی تشکیل می‌شود که اشخاص حقوقی ریاست دانشگاه، رئیس نهاد رهبری و معاون آموزشی دانشگاه را شامل می‌شود.

وی اظهار داشت: در این هیأت اعضای ذکر شده هر کدام نظر خود را اعلام می‌کنند و قرار نیست با رأی یکی از اعضا تصمیمات سایرین باطل شود. به جرأت می‌توان گفت شبکه جذب، فاخرترین شبکه کشور است. بیش از ۲۰۰۰ نفر از مسئولان مجرب دانشگاه‌ها در این شبکه حضور دارند.

از دیگر برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص جذب اعضای هیأت علمی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: 

- افزایش نظارت بر عملکرد هیأت‌های جذب و کنترل زمان توقف پرونده‌ها در دانشگاه‌ها و مؤسسات
- تمدید احکام اعضای هیأت‌های اجرایی برای دوره سوم
- برنامه‌ریزی برای آموزش‌های مهارتی و حرفه‌ای برای همکاران پیمانی
- اتمام پروژه جایابی فارغ التحصیلان بورس و حل و فصل مسائل آنان
- انجام بازرسی‌های نوبه‌ای از هیأت‌های اجرایی جذب دانشگاه‌ها
- ارتقاء و سطح همکاری‌ها با دیوان عدالت اداری و بازرسی کل کشور در رسیدگی به شکایت‌های اعضای هیأت علمی
- کاهش جدول زمانی رسیدگی به پرونده ها از 5/4 ماه به 5/3 ماه در پایان سال 97
- برگزاری دوره‌های آموزشی و دانش‌افزایی قوانین و مقررات جذب برای اعضای هیأت عالی اجرایی جذب با بسته‌های آموزشی غیر حضوری و آزمون الکترونیک

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.