گروه های خبری
یادداشت
آرشیو
ف
کد خبر: 286539

خبر جدید روزنامه دانشگاه آزاد برای مشکل دانشجویان پزشکی

همان‌طور که در جلسه روسای محترم واحدها متذکر شدم، بار دیگر به همکاران خود در سراسر کشور تاکید می‌کنم احترام به مردم و پاسخگو بودن آنان به رعایت حق، عدل و انصاف در همه مراحل و ترجیح آن به منافع سازمانی را باید سرلوحه کار خویش در این دوره قرار دهند

خبرنامه دانشجویان ایران: فرهیختگان نوشت: چند روزی است که مشکل داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به یکی از دغدغه‌های فکری مسئولان این دانشگاه تبدیل شده است تا برای رفع آن چاره‌ای بیندیشند. مشکل درباره پذیرش آنهاست. حدود 10 روز پیش بود که برخی از این دانشجویان نسبت به نحوه پذیرش خود معترض شده و اعلام کردند دانشگاه آزاد اسلامی با آنها تماس گرفته و اعلام کرده است جزء قبول‌شدگان ذخیره این دانشگاه هستند؛ تماسی که موجب شده آنها برای ثبت‌نام به واحد علوم ‌پزشکی مراجعه کنند. اما موضوع به همین‌جا ختم نشده است؛ چراکه آنها با حضور در واحد علوم پزشکی متوجه شده‌اند جزء قبول‌شدگان قطعی این دانشگاه نیستند و ثبت‌نام‌شان منتفی است. گویا برداشت نادرست این داوطلبان موجب این مشکل و حاشیه شده است؛ چراکه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از همان ابتدای امر اعلام کرده بودند براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش، امسال تکمیل‌ظرفیت نخواهند داشت؛ اما برخی داوطلبان علوم‌پزشکی با تصور اینکه جزء قبول‌شدگان قطعی هستند، وقتی برای انتخاب ‌واحد به دانشکده علوم‌پزشکی مراجعه کردند متوجه شدند ثبت‌نام آنان منتفی است. مشکل داوطلبان علوم پزشکی باعث شد مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی که همواره بر رعایت حق دانشجو تاکید دارند، حل آن را به‌عنوان مهم‌ترین کارویژه در دستورکار خود قرار دهند.

همان زمان محمدمهدی طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد مشکلات این دانشجویان را شخصا پیگیری می‌کند. البته او تاکید کرد نمی‌توان با پرداخت شهریه برای کسی حق تقدم قائل شد و از همان ابتدا ذخیره به‌معنای اعلام قطعی قبولی نبوده است. طهرانچی گفته بود برخی دانشجویان بعد از آنکه در لیست ذخیره قرار گرفتند متاسفانه این را نتیجه قطعی دانستند، در حالی که نتیجه قطعی نبوده و وجهی که پرداخت کرده‌اند، در اسرع وقت قابل برگشت است. اما با این حال او معاونان خود را ملزم کرد سریع‌تر این مشکل را حل کنند تا حق کسی ضایع نشود.  پس از گذشت چند روز از سخنان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، برخی دانشجویان دیروز بازهم به واحد علوم پزشکی رفته و خواستار حل مشکل خود از سوی مسئولان شدند. در همین راستا محمدمهدی طهرانچی با صدور پیامی بر صیانت از حقوق داوطلبان تاکید کرد.

در بخشی از پیام سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: «دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ثمرات ارزشمند انقلاب اسلامی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان بر بنیان مرصوص اعتماد عمومی، قانون‌گرایی، شفافیت و پاسخگویی شکل گرفته و امروز مسیر تحولی خود را با عزمی راسخ و برنامه‌هایی هدفمند و کارشناسی‌شده، حرکتی رو به جلو به‌منظور تربیت قوه عاقله کشور، کیفی‌سازی آموزش، ارتقای رویکرد پژوهش‌محور در راستای حل مسائل ملی و توسعه هوشمند منطقه‌ای و بسترسازی برای اشتغال دانش‌بنیان در جامعه با استفاده از ظرفیت‌های موجود آغاز کرده است.»

  ظرفیت رشته‌های پزشکی در دانشگاه آزاد محدود است
طهرانچی در این پیام آورده است: «در این چند روز و در فرآیند اعلام نتایج آزمون کنکور 97 رشته‌های علوم پزشکی ناهماهنگی‌ها و اختلالات و به تبع آن ابهاماتی پیش آمد. در این اختلالات متاسفانه ظرفیت‌های اعلام‌شده از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه بسیار بیشتر از ظرفیت‌های موجود دانشگاه بوده و همین امر باعث شد موجی از امید و تقاضا و انتظار همراه با ابهام بین داوطلبان عزیز و خانواده‌های مکرم آنها به وجود ‌آید. این در حالی است که ظرفیت رشته‌های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی محدود بوده و تابعی از امکانات موجود در دانشگاه اعم از آزمایشگاه، بیمارستان و کلاس‌های تخصصی حسب ارزیابی‌های دقیق کارشناسی و اعلام ظرفیت مجاز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.»

  نتایج براساس انتخاب‌های داوطلبان بار دیگر بررسی شد
او در ادامه تاکید کرده است: «هفته گذشته در پی مطالبه بحق داوطلبان رشته‌های پزشکی و ابهامات پیش‌آمده درمورد نتایج اعلام‌شده و تخلفات صورت‌گرفته در بعضی واحدها در ثبت‌نام بیش از ظرفیت‌های تخصیص‌یافته بنا بر رسالت پاسخگویی دانشگاه به مردم مقرر شد کارشناسان خبره با نظارت مراجع عالی دانشگاه مجددا به‌صورت شبانه‌روزی تمام نتایج را براساس انتخاب‌های داوطلبان مورد بررسی قرار داده و به‌منظور صیانت از حقوق داوطلبان عزیز مانع به وجود آمدن هرگونه بی‌عدالتی و اجحاف شوند و با واکاوی نظام‌مند حتی به‌صورت موردی در تراز و نمرات اخذشده در آزمون و رشته‌محل‌های انتخاب‌شده توسط داوطلبان باعث شوند حقی از هیچ داوطلبی ضایع نشود.»

  دانشجویان می‌توانند مطمئن شوند که حقوق آنها رعایت شده است
به گفته طهرانچی، اکنون که نتایج آزمون اعلام شده است، داوطلبان با در اختیار داشتن کارنامه خود طی چند روز آینده می‌توانند از هر حیث مطمئن شوند که حقوق آنها کاملا رعایت شده است.  او در بخش دیگری از پیام خود گفته است: «در اینجا لازم می‌دانم ضمن دلجویی از داوطلبان رشته‌های پزشکی و خانواده‌های بزرگوار آنها که به هر علت شاید نتوانیم میزبان آنها در دانشگاه آزاد اسلامی باشیم، عذرخواهی نموده و امیدواریم سال آتی با توسعه رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی که یکی از سیاست‌های هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه است بتوانیم با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پذیرای تعداد بیشتری از پذیرفته‌شدگان این رشته‌ها باشیم. از این رو به مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات و مرکز حراست دانشگاه ماموریت می‌دهم با بررسی همه‌جانبه و کارشناسانه، ابهامات و ناهماهنگی‌های به‌وجودآمده را به دقت بررسی نموده و با برخورد با خاطیان و مسببان احتمالی، در اسرع وقت زمینه اعتمادبخشی به آحاد جامعه اسلامی را فراهم نمایند..

او تاکید کرده است: «همان‌طور که در جلسه روسای محترم واحدها متذکر شدم، بار دیگر به همکاران خود در سراسر کشور تاکید می‌کنم احترام به مردم و پاسخگو بودن آنان به رعایت حق، عدل و انصاف در همه مراحل و ترجیح آن به منافع سازمانی را باید سرلوحه کار خویش در این دوره قرار دهند.»

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.