گروه های خبری
یادداشت
 • میکائیل دیانی
  شوخی دستی!
  شوخی دستی!
 • علیرضا فیروزی
  مدیریت بحران‌ساز
  مدیریت بحران‌ساز
 • محسن شهمیرزادی
  حقیقت را گم کنید!
  حقیقت را گم کنید!
 • احسان سلیمان‌پور
  کاش ابرها چشم داشتند
  کاش ابرها چشم داشتند
 • ابوالقاسم رحمانی
  با کت‌ یا کاپشن‌ یا عبا
  با کت‌ یا کاپشن‌ یا عبا
 • مسعود فروغی
  زغال خوب و مشاور بد
  زغال خوب و مشاور بد
 • جواد موگویی
  دلم برای این خنده‌هایت تنگ می‌شود‌
  دلم برای این خنده‌هایت تنگ می‌شود‌
 • محمدرضا کائینی
  تختی خودکشی کرد؟
  تختی خودکشی کرد؟
 • آرشیو
  ف
  کد خبر: 286702

  توضیحات استاد متهم به «تقلب علمی» و چند ابهام تازه؛

  این اتهامات دروغ است/ گوگل اسکالر علمی نیست

  حقیقت اینکه من اصلا به این صفحه سر نمی‌زنم چه برسد به آنکه ادیت کنم. من رزومه‌ام را که براساس آن به مرتبه استاد علمی رسیده‌ام از این طریق به دست نیاورده‌ام که الان بخواهم برای این صفحه تلاش کنم. چراکه سه استاد تمام پرونده من را داوری کرده‌اند.

  به گزارش سرویس صفی- آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ توضیحات استاد متهم به «تقلب علمی» و چند ابهام تازه سیدمهدی سجادی، استاد دانشگاه تربیت‌مدرس که روز گذشته خبرهایی مبنی‌بر تقلب علمی او در رسانه‌ها منتشر شده است، به آنها پاسخ داد. روز گذشته رزومه عجیبی از یکی از اساتید دانشگاه تربیت‌مدرس منتشر شد؛ نکته تعجب‌برانگیز آن بود که مقالاتی با موضوعات بارداری، مامایی و متالورژی در پروفایل استادی ثبت‌شده بود که رشته تحصیلی او که رشته تعلیم و تربیت است هیچ قرابتی با هیچ‌کدام از آنها ندارد.

  جالب اینکه برخی مقالات درج‌شده در صفحه این استاد دانشگاه تربیت‌مدرس که مدیرگروه رشته تعلیم و تربیت است مربوط به  فرد دیگری به همین نام در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است. قابل تامل‌تر اینکه اگر مواردی که به‌نام دیگران است اما به‌نام این استاد ثبت شده را از صفحه گوگل‌اسکالر حذف کنیم، دیگر رزومه پرقدرتی از این استاد دانشگاه تربیت‌مدرس باقی نمی‌ماند.

  این موضوع در رسانه‌ها با عنوان یک تقلب علمی آشکار و البته ناشیانه مطرح شد که از سوی برخی دانشجویان افشا شده است.

  گوگل‌اسکالر علمی نیست
  با این حال طی تماسی با دکتر سیدمهدی سجادی، استاد دانشگاه تربیت‌مدرس سوالات تازه‌ای درباره ابهامات این موضوع را با وی مطرح کردیم.  او در ابتدای این گفت‌وگو با بیان اینکه «از اساس این کار شیطنت‌آمیز است»، می‌گوید: «تنها استناد به صفحه گوگل اسکالر اشتباه است و این صفحه اصلا قابلیت استناد ندارد و درواقع این صفحه علمی نیست و سندیت علمی برای آن نمی‌توان قائل شد. این صفحه وقتی شما به آن مراجعه می‌کنید لینک‌هایی به شما نشان می‌دهد که خود صفحه یافته است. وقتی به‌روز می‌شود تمامی اسامی مشابه را ذیل هم می‌چیند و خود استاد مربوطه می‌تواند ویرایش یا حذف کند و بسیاری از استاتید اصلا این کار را انجام نمی‌دهند و من هم اصلا نه به آن صفحه مراجعه می‌کنم و نه حتی آن را به‌روز می‌کنم و اصلا نیازی به آن ندارم و خیلی از همکاران این را قبول دارند و خود سیستم این چینش  را انجام می‌دهد. دوستانی که روی این مساله حساس هستند به سایت گوگل‌اسکالر مراجعه کنند و جزئیات دقیق را بخوانند؛ این سایت به هیچ‌وجه مرجع علمی نیست.»

  این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که «اگر این سایت مرجع علمی نیست، چرا دانشگاه تربیت‌مدرس آن را برای اساتید خود اجباری کرده است»، گفت: «اصلا دانشگاه این صفحه را اجباری نکرده؛ چراکه خودم مدیرگروه هستم و بحث ارتقای اساتیدی که سالانه صورت می‌گیرد اصلا ربطی به داشتن یا نداشتن این صفحه ندارد. البته ممکن است معاون پژوهشی توصیه‌هایی به اساتید در این زمینه داشته باشد که اساتید رزومه‌های خودشان را در آنجا قرار دهند یا آن را منظم کنند ولی هیچ الزامی نیست و تمامی اساتیدی که علمی هستند می‌دانند این صفحه مرجع علمی نیست.»

  این اظهارات در حالی است که یعقوب فتح‌اللهی، معاون پژوهشی دانشگاه تربیت‌مدرس روز گذشته در مصاحبه‌ای گفته است: «اگر خود ایشان عمدا چنین مستنداتی ثبت کرده‌اند قطعا مقصر هستند. در ضمن شما در نظر بگیرید سند یک ملک در شهرستان که اداره ثبت اسناد آن را اشتباها به اسم کس دیگری ثبت کرده، صاحب ملک موظف است هرچه سریع‌تر آن را تغییر دهد چون سلب مالکیت شده است. در حال حاضر آقای سجادی موظف به رفع مشکل و رزومه است.»

  این اتهامات دروغ است/ گوگل اسکالر علمی نیست

  اصلا نمی‌دانم چه کسی این صفحه را درست کرده است
  او در ادامه درباره پروفایل شخصی خود در گوگل‌اسکالر نیز با بیان اینکه «من اصلا دسترسی به این صفحه ندارم»، گفت: «اصلا نمی‌دانم چه کسی این صفحه را برای من درست و به‌روزرسانی می‌کند، حتی خودم هم نمی‌توانم آن را ویرایش کنم ولی چون خیلی روی این مسائل حرفه‌ای نیستم ورود نمی‌کنم. در بحث ارتقای اساتید این صفحه مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد و فقط رزومه آنها ارزش دارد که در سایت دانشگاه قرار می‌گیرد.»

  این اظهارات در جایی قابل تامل و ابهام‌برانگیز است که گوگل‌اسکالر به‌دلیل اینکه پروفایل یک شخص را با تایید ایمیل شخصی او فعال می‌کند (Verified) و صفحه گوگل‌اسکالر این استاد نیز آن را تایید می‌کند  (Verified email at modares.ac.ir) می‌تواند ادعای دسترسی نداشتن و عدم ویرایش این پروفایل را دچار ابهام بیشتری کند.

  از او درباره چرایی عدم ویرایش محتوای منتشرشده طی چهارماه گذشته که دانشجویان طی ایمیلی به اساتید مبنی‌بر وجود این اشکال هشدار داده بودند، سوالی مطرح کردیم. او در پاسخ گفت: «حقیقت اینکه من اصلا به این صفحه سر نمی‌زنم چه برسد به آنکه ادیت کنم. من رزومه‌ام را که براساس آن به مرتبه استاد علمی رسیده‌ام از این طریق به دست نیاورده‌ام که الان بخواهم برای این صفحه تلاش کنم؛ چراکه سه استاد تمام پرونده من را داوری کرده‌اند. من چندین مقاله خارجی و داخلی دارم و حتی یک نمونه مقاله غیرمرتبط با رزومه علمی‌ام را درست نکرده‌ام.»

  او ادامه می‌دهد: «اصلا مگر می‌شود کسی مقاله دیگران را که در زمینه برق، مامایی و سرطانی است برای خود در نظر بگیرد و ارتقا بگیرد و دانشگاه هم متوجه آن نشود.»

  البته دکتر سجادی در پایان این مصاحبه، دلیل انتشار این خبر در رسانه‌ها را منتسب به موضوعات سیاسی عنوان می‌کند و روی این مساله تاکید می‌کند که دانشگاه در حال پیگیری این موضوع است. به هر حال با توجه به توضیحات دکتر سجادی به نظر می‌رسد ابهامات به وجود آمده در تایید مقالات دکتر سجادی در نمایه گوگل‌اسکالر کاملا برطرف نشده است و باید دید دانشگاه تربیت‌مدرس چه واکنش رسمی‌ای در این زمینه نشان خواهد داد.

  * منبع: فرهیختگان

  مرتبط ها
  نظرات
  chapta
  حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
  نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.