گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 288603

در آستانه‌ی اتمام مهلت تکمیل ظرفیت علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد؛

۱۰ نکته‌ی کلیدی ویژه‌ی دانشجویان متقاضی تکمیل ظرفیت

برای بسیاری از دانشجویان، مسئله‌ی تکمیل ظرفیت مبهم است. اصلا دانشجویان زیادی هستند که اطلاعات کاملی درباره تکمیل ظرفیتی و نحوه‌ی ساز و کار آن ندارند. دانشجویانی که غالبا به دلیل همین اطلاعات ناکافی ممکن است مواهب تکمیل ظرفیت محروم شوند.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مهلت انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت رشته‌های گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ساعت 24 امشب پایان می‌یابد و آن دسته از داوطلبان ذخیره اعلام شده در 11 مهر که در مهلت تعیین شده نسبت به تکمیل فرم شماره 15 اقدام کرده اند و در هیچ یک از اعلام نتایج قبلی موفق به پذیرش نشده اند، می توانند حداکثر تا ساعت 24 امشب (چهارشنبه 9 آبان ماه) با مراجعه به سامانه انتخاب رشته به آدرس www.azmoon.org نسبت به انتخاب حداکثر 100 رشته محل از میان رشته محل های ارائه شده در این مرحله اقدام کنند.

همچنین جدول رشته محل‌های قابل انتخاب توسط داوطلبان از طریق سامانه قابل دریافت است.

اما شاید برای بسیاری از دانشجویان، مسئله‌ی تکمیل ظرفیت و حاشیه‌های مربوط به آن دارای ابهاماتی باشد که هر کدام در جای خودش قابل بررسی است. اصلا دانشجویان زیادی هستند که اطلاعات کاملی درباره تکمیل ظرفیتی و نحوه‌ی ساز و کار آن ندارند. دانشجویانی که غالبا به دلیل همین اطلاعات ناکافی ممکن است مواهب تکمیل ظرفیت محروم شوند.

10 نکته‌ی بسیار مهم درباره تکمیل ظرفیت را در ادامه می‌خوانید:

1- چه کسانی می‌توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند؟
کلیه داوطلبانی که در کنکور سراسری مجاز شدند می‌توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند، چه آنهایی که در انتخاب رشته اولیه قبول شده باشند و چه قبول نشده باشند؛ در واقع فقط مجاز شدن مهم است. هرچند شرکت در انتخاب رشته، شرط لازم است.

2- تکلیف کسانی که در تکمیل ظرفیت قبول می‌شوند چیست؟
باید بلافاصله نسبت به ثبت نام در دانشگاهی که جدیدا در آن قبول شده‌اند، اقدام کنند و بلافاصله پرونده تحصیلی خود در دانشگاه اولیه را ببندند.

3- اگر کسی انتخاب رشته کرده اما قبول نشده باشد، می‌تواند در تکمیل ظرفیت شرکت کند؟
بله؛ تمام کسانی که در انتخاب رشته شرکت کردند، می‌توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند، چه قبول شده باشند و چه قبول نشده باشند.

4- تکمیل ظرفیت فقط برای دانشجویان روزانه است؟
در گذشته، اگر داوطلب بعد از انتخاب رشته در دوره‌های غیرروزانه نیز قبول نمی‌شد، مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت نبود اما چند سالی است که این قانون برداشته شده است و غیرروزانه‌ها هم مشمول این طرح هستند.

5- چه کسانی نمی‌توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند؟
کسانی که در انتخاب رشته اولیه شرکت نکرده باشند و یا اصلا از همان بدو اعلام نتایج اولیه(رتبه‌ها)، مجاز به انتخاب رشته نشده باشند.

6- کسانی که در تکمیل ظرفیت قبول می‌شوند از چه زمانی سر کلاس‌های جدید می‌روند؟
دانشجویانی که در تکمیل ظرفیت قبول می‌شوند، ورودی بهمن ماه محسوب می‌شوند و از نیمسال دوم تحصیلی مجاز به انتخاب رشته و آغاز ترم جدید تحصیلی‌شان می‌شوند.

7- بعد از قبولی در تکمیل ظرفیت، تکلیف رشته و دانشگاهی که نیمه‌کاره رها می‌شود چیست؟
بعد از تصمیم درباره انتخاب دانشگاه جدید و عزیمت به آن، ابتدا به همراه مدارک لازم و کد رهگیری به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و بعد از قطعی شدن ثبت‌نام، به دانشگاه اولیه که در حال تحصیل در آن هستید بازگردید و انصراف خود را اعلام و به صورت رسمی ثبت کنید.

8- روند تکمیل ظرفیت در مقاطع ارشد و کارشناسی چه تفاوتی دارد؟
روند شرکت در تکمیل ظرفیت و ثبت‌نام در دانشگاه‌ها برای داوطلبین مقاطع ارشد و کارشناسی، شبیه به یکدیگر است و تنها تفاوت، در زمان فرایند تکمیل ظرفیت و همچنین نحوه ثبت‌نام و گزینش است.

9- بالاترین مرجع تصمیم‌گیری و اعلام نتایج در تکمیل ظرفیت کیست؟
تنها سازمانی که باید اطلاعیه و اخبار مورد نظر در حوزه‌ی تکمیل ظرفیت را از آنجا پیگیری کنید، سازمان سنجش است و می‌توانید با مشاهده‌ی آخرین اخبار مربوط به کنکور از www.azmoon.org در جریان آخرین تحولات قرار بگیرید.

10- آیا بعد از شرکت در تکیل ظرفیت و اعلام نتایج، داوطلب موظف به انتخاب دانشگاه جدید است؟
خیر، دانشجو می‌تواند بدون اعتنا به نتیجه‌ی تکمیل ظرفیت، همان رشته و دانشگاهی که در آن پذیرفته شده بود را ادامه دهد.

در این میان اما داوطلبانی که در 23 مهرماه حائز شرایط پذیرش شده اند و امکان شرکت در این مرحله از تکمیل ظرفیت از آنها سلب شده، می توانند طبق رویه هر سال در صورت کسب حدنصاب نمره لازم از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری از تسهیلات انتقال یا تغییر رشته بهره مند شوند.

گفتنی است شرایط ثبت درخواست توسط متقاضیان حائز شرایط در نیمه دوم آذرماه اعلام خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.