گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 289591

محمدامین مهدی‌پور

پرچمداران روشنگری و بصیرت افزایی

دانشگاه از اوایل انقلاب تا اکنون همیشه صحنه تقابل اندیشه‌ها بوده است و همین بحث‌ها و گفتگو‌ها در قالب همایش‌ها، مناظره‌ها، کرسی‌های آزاد اندیشی و غیره با موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی زمینه ایجاد تغییر در جامعه و فرهنگ‌سازی در میان مردم را بر عهده دارد.

خبرنامه دانشجویان ایران: محمدامین مهدی پور*// شروع سال تحصیلی جدید و حضور دوباره دانشجویان در دانشگاه‌ها من را به یاد این جمله شهید بهشتی، «دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود» می اندازد، می شود ساعت‌ها روی این جمله فکر کرد که چگونه دانشجو می تواند موذن جامعه باشد و وظیفه این موذن چیست؟

البته باید گفت در دوران حاضر به علت برخی سیاست‌های غلط، تشکل‌های دانشجویی که به عنوان پرچمداران روشنگری و بصیرت افزایی میان قشر فرهیخته کشور هستند دچار رکود شده‌اند. اکنون نتیجه آن سیاست‌ها و برخورد با تشکل‌های انقلابی موجب نرسیدن صدای مطالبه‌گری آنها به گوش مسئولین شده است.

دانشگاه از اوایل انقلاب تا اکنون همیشه صحنه تقابل اندیشه‌ها بوده است و همین بحث‌ها و گفتگو‌ها در قالب همایش‌ها، مناظره‌ها، کرسی‌های آزاد اندیشی و غیره با موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی زمینه ایجاد تغییر در جامعه و فرهنگ‌سازی در میان مردم را بر عهده دارد.

دانشجو به عنوان قشر پیشرو که مصداق آن تلاش‌های فرزندان این مرز و بوم برای شکست رژیم طاغوت و یا پیش از آن در 16 آذر 1332 وظایفی دارد که باید در این دوران و با این عنوان انجام دهد. علم آموزی اصلی‌ترین وظیفه یک دانشجو است، اما دانشجوی انقلابی در کنار علم آموزی رسالت بالا‌تری نیز دارد و آن دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. به طوری که تحلیل‌ها و نظرات این قشر نخبه که فارغ از هر گونه جناح‌بندی و سیاسی بازی است جایگاه فوق‌العاده‌ای در میان مردم دارد.

در این میان باید حواسمان به کسانی باشد که می‌خواهند اندیشه‌های منحط غربی را بزک کرده و غرب را به عنوان یک الگو برایمان ترسیم کنند، چرا که آنها از هر فرصتی برای غالب نمودن این اندیشه‌ها و ایجاد تغییر و انحراف در مسیر آرمان‌خواهی دانشجویان استفاده می‌کنند. باید توجه شود که این روزها برخی دانشگاه‌ها جولانگاه اجرای برنامه‌های ضد‌فرهنگی با حمایت‌های خارج از دانشگاه هستند که هدفی جز به انحراف کشاندن آینده سازان فردای این سرزمین را ندارند.

بنابراین هوشیار باشیم و در مسیری که تلاطم‌های بسیار خواهد داشت برای حفاظت از آرمان‌ها و اهدافمان تلاش کنیم و به عنوان یک دانشجو بیدارتر از همیشه در مسیر بصیرت افزایی حرکت کنیم.

* دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.