گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 289900

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد؛

کاهش ظرفیت مقاطع دکترای تخصصی

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران از کاهش ظرفیت‌ها در مقاطع دکترای تخصصی (PhD) در سال تحصیلی جدید به منظور بهبود سطح کیفیت آموزش در مقاطع تحصیلات تکمیلی خبرداد و گفت: این اقدام در جهت تربیت دانش آموختگانی در حد نام دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان نماد آموزش عالی است و در سایر مقاطع تفاوت مهمی در پذیرش دانشجو نسبت به سال گذشته نشده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، دکترامیر علی سهراب‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید نزدیک به ۲۴۰۰ نفر دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف در دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شده اند، اظهارکرد: این تعداد دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد، دکترای حرفه ای (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی عمومی)، دکترای تخصصی (پی اچ دی)، و دستیاری تخصصی و فوق تخصصی و فلوشیپ پذیرفته شده اند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران به مهمترین برنامه های آموزشی این معاونت در سال جدید تحصیلی اشاره کرد و افزود: توجه و تقویت به آموزش دوره های دکترای حرفه ای در رشته های سه گانه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی یکی از مهمترین برنامه ها است.

وی توسعه آموزش های مجازی و آزمون های الکترونیک از دیگر برنامه های آموزشی این دانشگاه عنوان کرد و گفت: استفاده از فناوری در آموزش در دستور کار دانشگاه قرار دارد و زیرساخت های خوبی شامل مرکز آزمون الکترونیک دانشگاه به ظرفیت ۴۰۰ نفر در دانشگاه فراهم شده است و در سال جدید قصد داریم با جذب منابع از دانشگاه علوم پزشکی مجازی از ظرفیت اعضای هیات علمی دانشگاه برای تولید محتوای مجازی دروس به طور حداکثری استفاده کنیم.

دکتر سهراب پور توسعه مرکز آموزش های مهارتی و حرفه ای از دیگر اهداف دانشگاه است که به تازگی در راستای سیاست های وزارت بهداشت شروع به کار کرده است. در این مرکز دوره های کوتاه مدت و نیز دوره های مهارتی منجر به گواهینامه (و نه منجر به مدرک) برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف با تکیه بر ظرفیت های علمی و تجهیزاتی دانشگاه برنامه ریزی و اجرا خواهد شد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه در سال گذشته دستیاران تخصصی در برخی رشته های پزشکی در دانشگاههای مطرح اروپا حضور داشته اند، افزود: اگر چه نشیب و فرازهای سیاسی و بین المللی اعزام دانشجویان را به دانشگاه های مطرح را با دشواری روبرو ساخته است اما امیدواریم با رفع مشکلات، شاهد رفت و آمد و مراودات علمی با دانشگاههای بزرگ دنیا باشیم به ویژه دانشجویان بتوانند از فرصت های آموزشی و پژوهشی کمال استفاده را کنند.

وی با بیان این مطلب که تحریم ها تاثیری در کاهش کیفیت و زیر ساخت های آموزشی نداشته است گفت: تحریم ها اگرچه در آینده گروه های آموزشی را با سختی مواجه خواهد کرد اما تمام تلاش معاونت آموزشی دانشگاه این است که با همکاری و مساعدت های وزارت بهداشت و جلب مشارکت های بخش خصوصی و همکاری اعضای دانشگاه این دوره را نیز پشت سرگذارد.

دکتر سهراب پور از کاهش ظرفیت ها در مقاطع دکترای تخصصی (PhD) در سال تحصیلی جدید به منظور بهبود سطح کیفیت آموزش در مقاطع تحصیلات تکمیلی عنوان کرد و افزود: این اقدام در جهت تربیت دانش آموختگانی در حد نام دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان نماد آموزش عالی است و در سایر مقاطع تفاوت مهمی در پذیرش دانشجو نسبت به سال گذشته نشده است.

پذیرش دانشجویان انتقالی از خارج به داخل در رشته دندانپزشکی
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تمام ظرفیت پردیس بینالملل دانشکدههای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به دانشجویان خارجی اختصاص دارد گفت: توسعه پذیرش دانشجوی بین الملل از کشورهای خارجی در دستور کار دانشگاه است و در سال جاری تعدادی از دانشجویان انتقالی از خارج به داخل عمدتا در رشته دندانپزشکی جذب این دانشگاه شده اند.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی رشته های جدید براساس نیاز دانشجویان خارجی یکی دیگر از برنامه ها در راستای توسعه آموزش بین الملل در دانشگاه است بیان کرد: نزدیک به ۹۰۰ دانشجوی بین الملل از ۴۵ کشور در ۱۱ مقطع تحصیلی در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و تاکنون ۱۲۳ نفر در رشتههای مختلف منتهی به مدرک فارغالتحصیل شده اند.

اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تهران در طرح تحول و نوآوری آموزش پزشکی
دکتر سهراب پور در ادامه به روند اجرای طرح تحول و نوآوری آموزش در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و افزود: راه اندازی مرکز جامع آزمون دانشگاه به عنوان یک مرکز سنجش روزآمد در منطقه آمایشی ۱۰، برگزاری قریب به اتفاق آزمون های الکترونیک وزارت بهداشت و منطقه آمایشی ده در مرکز جامع آزمون دانشگاه، راه اندازی مرکز جامع آزمون در دانشکده ها و برگزاری آزمون های دانشکده ها به صورت الکترونیک، ایجاد بسترهای لازم جهت طراحی سوال به صورت الکترونیک، توسعه مراکز مهارت های بالینی (skill labs) دانشگاه، تدوین شیوه نامه برگزاری آزمون های دانشگاه و تدوین و تصویب شیوه نامه های ارزشیابی براساس دستورالعمل های سه گانه ارزشیابی دوره، اعضای هیات علمی و دانشجو در راستای استقرار بسته ارتقاء نظام ارزیابی و آزمون ها است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برگزاری اولین استارت آپ ویکند در حوزه فناوری اطلاعات و E-Health توسط دانشکده مجازی در راستای حرکت دانشگاه به سوی دانشگاه نسل سوم برگزار کرده است.

وی ادامه داد: تمدید اعتباربخشی بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۹۶ توسط موسسه ASIC ، اشتغال به تحصیل ۸۹۵ دانشجوی خارجی در دانشگاه در راستای بسته بین الملل سازی و همچنین تدوین و ارائه حداقل ۹۰ برنامه آموزش مداوم اینترنتی جدید، راه اندازی دوره شش ماه (کوتاه مدت) مجازی تله مدیسین با دانشگاه کمرینوی ایتالیا، تدوین دستورالعمل نظام جامع مجازی سازی دانشگاه، ارائه تسهیلات و اعتبار ریالی به دانشکده ها به منظور تولید محتوای مجازی در راستای بسته مجازی سازی از دیگر اقدامات اجرا شده در راستای بسته تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی است.

دکتر سهراب پور گفت: راه اندازی مرکز تحقیقات آموزشی علوم پزشکی، طراحی و استقرار نظام نوآوری در حوزه آموزش علوم پزشکی، توانمند سازی اعضای هیات علمی برای رسیدن به مرجعیت علمی در راستای بسته مرجعیت رهبری است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: اخذ تائید ۲ ساله براساس رای کمسیون ملی اعتباربخشی موسسه ای توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در کنار شش دانشگاه علوم پزشکی دیگر، اخذ حکم اعتباربخشی آموزشی توسط ۱۰ بیمارستان دانشگاه در راستای بسته اعتباربخشی موسسات و بیمارستان های آموزشی از مهمترین اقدامات انجام شده در روند اجرای بسته تحول و نوآوری آموزش پزشکی است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.