گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 290835

داماد میشل عون گره کور را باز می‌کند؟

در حالی که به نظر می‌رسد تنها روزنه امید لبنانی‌ها حضور نمایندگان اهل تسنن مستقل بر اساس سهمیه میشل عون در دولت است، باسیل درخواست تعویق این طرح را کرده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه اعلام کرده که مانعی در حضور نمایندگان مستقل اهل تسنن از سهمیه میشل عون رئیس جمهور لبنان نمی‌بیند.

وی در همین رابطه با ولید جنبلاط نماینده سابق پارلمان لبنان و علی حسن الخلیل وزیر امور مالی و معاون نبیه بری رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد.

در همین رابطه شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان مواضع این حزب را مجددا تشریح و تاکید کرد که حزب‌الله تمامی تسهیلات را برای تشکیل دولت از همان روز اول فراهم آورده و مطالبات خود را نیز از همان روز اول مطرح کرده است که یکی از این مطالبات حضور نمایندگان مستقل اهل تسنن در کابینه بوده است.

در شرایط کنونی گروه‌های لبنانی احتمال می‌دهند که موضع‌گیری سعد حریری مبنی بر پذیرش نمایندگان مستقل اهل تسنن از سهمیه میشل عون رئیس جمهور لبنان بتواند روزنه امیدی برای حل بحران کنونی در روند تشکیل دولت باشد.

در این میان جبران باسیل وزیر خارجه لبنان و رئیس فراکسیون جریان آزاد ملی در این کشور در حالی به عنوان میانجی حل بحران کنونی در روند تشکیل دولت مطرح شده که بنا بر اعدام ولید سکریه یکی از 6 نماینده مستقل اهل تسنن، تاکنون هیچ دیدار یا تماسی با نمایندگان عضو فراکسیون گفتمان مشورتی نداشته است و طرح‌های خود را برای آنها تشریح نکرده است. سکریه به نمایندگی از این فراکسیون تاکید کرد که اجازه نمی‌دهد با سازش‌هایی فراتر از حضور این جریان، مطالبات این گروه دور زده شود.

وی ادامه داد: اگر نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه اصرار به تعدد احزاب در ساختار سنی این کشور دارد، دست کم از میان 10 نماینده اهل تسنن خارج از جریان المستقبل دو وزیر باید در دولت حضور داشته باشد که یک وزیر از آنها متعلق به شش نماینده گفتمان مشورتی خواهد بود و چهار نماینده دیگر نیز می‌توانند یک وزیر داشته باشند.

گفته می‌شود که میشل عون رئیس جمهور لبنان اعطای حق وزارتی به نمایندگان مستقل اهل تسنن از سهمیه خود را پذیرفته است و تمایل دارد که این کرسی را به فیصل کرامی بدهد، اما جبران باسیل داماد وی از او خواسته است تا در این زمینه اندکی تأمل کند تا شاید او بتواند راه حل متفاوتی را ارائه کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.