گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 293065

پشت پرده اعتراضات دانشگاه امیرکبیر در بیانیه انجمن اسلامی؛

غوغاسالاری سیاسی در پوشش اعتراضات اجتماعی

اعتراضات روز گذشته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حواشی فراوانی همراه بود، این اعتراضات که به خشونت نیز کشیده شد توسط حامیان سابق دولت علیه دولت برگزار اما به شعارهای ساختار شکنانه منتهی شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ساعت 12 روز گذشته (دوشنبه 13آذر) اعتراضاتی در دانشگاه امیر کبیر توسط حامیان سابق دولت روحانی برگزار گردید که به خشونت این گروه علیه دانشجویان منجر شد. این اعتراضات که به بهانه حمایت از کارگران هفت تپه و به صورت غیر قانونی توسط عده ای خاص برگزار گردید به شعارهای ساختار شکنانه و هتاکانه منتهی شد. این اعتراضات که روز گذشته ی آن با شبنامه های منتشر شده توسط «انجمن ترقی خواه» تبلیغ شده بود، به صورت غیر قانونی در دانشگاه برگزار شد، هر چند گفته می شد به دلیل دغدغه هایی مانند «عدالت» برگزار شده است، اما پس از گذشت دقایقی از برگزاری این تجمع و شعارهای این افراد مشخص شد شعارها نه هدفی اجتماعی بلکه هدفی ساختار شکانه دارند.

علاوه بر شعارهای این گروه اقدام آنان در ضرب و شتم دانشجویان نیز اهمیت ویژه ای به خود گرفت، گروهی که خود را بنام مردم قصد استفاده سیاسی از این تجمعات را دارد حاضر به احرتام به دانشجویان و این قشر از مردم نیست.

به گفته ی دانشجویان این دانشگاه، این گروه که در ابتدای سال با عناوینی چون مشکلات صنفی دست به اعتراضات  و جذب دانشجویان کرده بود اکنون اهداف اصلی خود را به نمایش گذاشته است. این گروه که در انتخابات 96 از حامیان دولت بوده است امروز به جای پاسخگویی و یا کمک به رفع مشکلات، در پی اعتراض از دولتی است که با تبلیغات این گروه و ناکارآمدی های خود موجب نارضایتی مردم شده است.

بیشتر بخوانید// تجمع دانشجویان حامی دولت علیه دولت! + فیلم

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در بیانیه ای به بیان چگونگی اعتراضات و پشت پرده ی  اعتراضات و اتفاقات روز گذشته پرداختند، در بخشی از این بیانیه آمده است:« «انجمن ترقی خواه» که پیش از این در موقعیت های مختلف از جمله انتخابات ۹۶ خود را حامی دولت و سیاست های لیبرالی آن نشان داده است، حال پذیرفتنی نیست خود در قامت اپوزیسیون و معترض به دولت ظاهر شود چراکه خود یکی از بستر سازان تحقق وضعِ نامطلوبِ موجود است. مسئله ای که نباید فراموش شود این است که ما دانشجویان هیچ گاه عاملین به وجود آمدن «وضع موجود» را نخواهیم بخشید و نه فراموش میکنیم؛ سال آینده انتخابات مجلس میباشد و پر واضح است اصلاح طلبان نیز برای پیروزی در آن برنامه ریخته اند، اما این بار مردم از عملکرد آن ها راضی نیستند و دیگر حاضر نمیشوند به آن ها اعتماد کنند؛ به همین خاطر اصلاح طلبان به دنبال ایجاد دوقطبی بین مردم و قرار دادن خود در نقش منتقد وضع موجود هستند، این نقشه را در دانشگاه ها نیز دنبال میکنند و طبیعتا به افراد خود در دانشگاه ها دستور میدهند تا شرایط چنین اقداماتی را فراهم آورند؛ واقعه دیروز نیز در راستای تامین همین هدف بوده است.»

غوغاسالاری سیاسی در پوشش اعتراضات اجتماعی

متن کامل بیانیه به شرح زیر می باشد:

صبح روز دوشنبه ۱۲ ام آذر ماه، پوستری با مضمون دعوت دانشجویان برای حضور در یک تجمع غیرقانونی در فضای مجازی پخش شد؛ این پوسترها که یادآور اغتشاشات دی ماه ۹۶ نیز بودند، در فاصله زمانی کوتاه به صورت سازمان یافته و در حجم بسیار بالا، به صورت شبنامه در خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر و بعضی از دانشکده های دانشگاه توزیع گردید.

همچنین این پوستر در کانالی که پیش از این با موضوع «اعتراض به غذای سلف» تشکیل شده بود و به این بهانه توانسته بود تعداد قابل توجهی از دانشجویان را با خود همراه کند، و همواره تاکید داشت که وارد مسائل سیاسی نخواهد شد و تنها پیگیر موضوعات صنفی دانشجویان است، نیز ارسال گردید؛ در نتیجه بر همگان ثابت گشت که کانال تلگرامی مذکور و جریان و اعتراضی که در ابتدای سال تحصیلی شکل گرفت، با اینکه ظاهری صنفی و دانشجویی داشت، اما پشت این نقاب اهداف سیاسی خود را دنبال میکرد.

لازم به ذکر است انجمن اسلامی دانشجویان، بنابر رسالت و هویت وجودی اش همواره دلسوز دانشجو و به دنبال رفع مشکلات رفاهی-صنفی او بوده است، همانطور که در ابتدای سال نقش خود را برای حل مسائل صنفی دانشجویان از طرق قانونی ایفا نمود؛ اما همواره خود را از زیرپا گذاشتن قانون مبری می‌دارد و حال که ماهیت اصلی اعتراضات ۳۰ مهر ماه نسبت به سلف و کانال تلگرامی مربوط به آن بر همگان آشکار گشته است، انجمن اسلامی دانشجویان بنابر وظیفه خود از تمامی دانشجویان خواهشمند است بیش از این بازیچه اهداف سیاسی پشت پرده آن ها نشوند و مشکلات صنفی خود را از طریق نهاد های رسمی دانشجویی دانشگاه پیگیری نمایند.

ساعت ۱۲ ظهر دیروز، ۱۳ ام آذرماه، عده ای از دانشجویان منسوب به تشکل «انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه»، در صحن دانشگاه تجمع نمودند و قصد داشتند به صورت غیرقانونی با استفاده از بلندگوی دستی اقدام به پخشِ صوتی ضبط شده در صحن دانشگاه نمایند و نهایتا با رفتار های ساختار شکنانه فضای دانشگاه را به التهاب بکشانند که دانشجویان با تقبیح این عمل، مانع رسیدن آن ها به هدفشان شدند. اما این افراد بار دیگر در رفتاری به دور از اخلاق، حرمت ها و مقدسات را زیرپا گذاشته و به نحوی وقیحانه، احترام مسجد را نگاه نداشتند و اینبار قصد داشتند با نیرنگ، صوت مذکور را از بلندگو های مسجد دانشگاه پخش نمایند که باز هم نتوانستد به مقاصد شوم سیاسی خود برسند. نکته قابل توجه و جالب در این میان اینست که دعوت کنندگان به این تجمع غیرقانونی، در حالی بهانه این تجمع را وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم ابراز کرده اند که خود، عاملین به وجود آمدن وضع موجود هستند.

غوغاسالاری سیاسی در پوشش اعتراضات اجتماعی

«انجمن ترقی خواه» که پیش از این در موقعیت های مختلف از جمله انتخابات ۹۶ خود را حامی دولت و سیاست های لیبرالی آن نشان داده است، حال پذیرفتنی نیست خود در قامت اپوزیسیون و معترض به دولت ظاهر شود چراکه خود یکی از بستر سازان تحقق وضعِ نامطلوبِ موجود است. مسئله ای که نباید فراموش شود این است که ما دانشجویان هیچ گاه عاملین به وجود آمدن «وضع موجود» را نخواهیم بخشید و نه فراموش میکنیم؛ سال آینده انتخابات مجلس میباشد و پر واضح است اصلاح طلبان نیز برای پیروزی در آن برنامه ریخته اند، اما این بار مردم از عملکرد آن ها راضی نیستند و دیگر حاضر نمیشوند به آن ها اعتماد کنند؛ به همین خاطر اصلاح طلبان به دنبال ایجاد دوقطبی بین مردم و قرار دادن خود در نقش منتقد وضع موجود هستند، این نقشه را در دانشگاه ها نیز دنبال میکنند و طبیعتا به افراد خود در دانشگاه ها دستور میدهند تا شرایط چنین اقداماتی را فراهم آورند؛ واقعه دیروز نیز در راستای تامین همین هدف بوده است.

متاسفانه این قشر به جای اینکه پذیرای اشتباه خود باشد و خارج از رفتار های جناحی و قبیله ای، اشتباه خود را پذیرفته و در راه رفع مشکلات کشور قدم بردارد، در موضع طلبکار ظاهر شده و حتی به خود حق حمله به دانشجویان را می‌دهد. شوربختانه در تجمع روز گذشته که مسببین اصلی شکل گیری و ادامه آن اعضای منسوب به تشکل «انجمن ترقی خواه» بودند، یکی از دختران بسیجی از ناحیه سر آسیب دید؛ راویان در شرح ماجرا ابراز میدارند: یکی از افراد حاضر در تجمع، با قلدری پرچم ایران را، که یکی از دانشجویان برای اعلان انزجار خود علیه حرکات ضد ملی این قماش همراه با خود به صحن دانشگاه آورده بود،  از او گرفت، آن را شکست و وقیحانه آن را به سمت جمعیت دختران ایستاده در صحنه پرتاب کرد؛ چوب به سر یکی از دختران اصابت کرد و سر او شکست، در حالی که آن فرد همچنان داشت به فحاشی خود نسب به دختران ادامه می‌داد و از کاری که کرده بود راضی بود؛ لعنت خداوند بر این قوم که نه دین دارند و نه آزاده اند؛ بزدلانه و دون شأن انسانیت به دختران حمله میکنند، هم سرمیشکنند، هم فحاشی میکنند.

غوغاسالاری سیاسی در پوشش اعتراضات اجتماعی

در پایان، انجمن اسلامی دانشجویان، به عنوان بزرگترین تشکل دانشگاه، ضمن تقبیح تجمع غیرقانونی روز گذشته که با هدف ایجاد ناامیدی و نارضایتی بین دانشجویان و مردم و با هدایت جریان های انحرافی خارج دانشگاه و عملگی افراد آنها در دانشگاه شکل گرفته بود اما با پاسخ قاطع داشنجویان انقلابی مواجه شد، به مسئولین دانشگاه تأکید میکند تا با برقراری فضای قانون مداری در دانشگاه و برخورد قاطع با متخلفین و عدم تساهل در انجام اقدامات لازم، مانع از هرج و مرج در محیط پرنشاط دانشگاه شود که در غیر اینصورت قطعا این چنین فضایی را دانشجویان انقلابی دانشگاه برنخواهند تابید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.