گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 293160

در گروه مهندسی و فناوری؛

دانشگاه یزد در رتبه‌بندی موضوعی تایمز رتبه +۸۰۱ را کسب کرد

دانشگاه یزد در نظام رتبه‌بندی تایمز در گروه مهندسی و فناوری، علوم فیزیکی و علوم کامپیوتری در ردیف دانشگاه‌های برتر جهان و در رتبه +۸۰۱ قرار گرفت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سعید علیخانی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه یزد گفت: یکی از رتبه بندی‌های مهمی که رتبه بندی جهانی تایمز به صورت سالانه انجام می‌دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است، این رتبه بندی در ۱۱ حوزه موضوعی کلی که برخی از آن‌ها دارای چندین موضوع فرعی است، دانشگاه‌های برتر جهان را معرفی می‌کند.

علیخانی با اشاره به اینکه در جدیدترین اعلام این نظام رتبه‌بندی در موضوعات مختلف، دانشگاه یزد در گروه مهندسی و فناوری و علوم فیزیکی رتبه ۸۰۱ پلاس جهان را کسب کرده‌است گروه مهندسی و فناوری شامل مهندسی عمومی، عمران، مکانیک، هوا و فضا، برقو الکترونیک، و مهندسی شیمی است و گروه علوم فیزیکی شامل رشته‌های فیزیک و نجوم، ریاضی و آمار، شیمی، زمین شناسی، محیط زیست و علوم دریایی است.

وی تصریح کرد: نظام رتبه‌بندی تایمز از سال ۲۰۰۴، سالانه دانشگاه برتر جهان را با استفاده از پنج معیار آموزش، پژوهش، استناد، وجهه بین‌المللی و درآمد صنعتی ارزیابی و معرفی می‌نماید. اطلاعات مورد نیاز این نظام رتبه بندی از طریق نظرسنجی از صاحب‌نظران حوز‌های موضوعی، پایگاه استنادی اسکوپوس و پرسشنامه‌ای که خود دانشگاه‌ها پر می‌کنند، گردآوری می‌شود.

وی آموزش و پژوهش را از جمله شاخص‌های مورد استفاده در این نظام عنوان کرد و گفت: در شاخص آموزش، مباحث شهرت دانشگاه (در ارتباط با شهرت دانشگاه از صاحبنظران حوزه‌های مختلف موضوعی نظرسنجی می‌شود (وزن ۱۵ درصد))، نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو (وزن ۵/۴ درصد)، نسبت دانشجویان دکترا به دانشجویان کارشناسی (وزن ۲۵/۲ درصد)، نسبت دانش آموختگان دکترا به اعضای هیئت علمی (وزن ۶ درصد) و درآمد دانشگاه (وزن ۲۵/۲ درصد) مطرح است.

علیخانی اظهار کرد: در شاخص پژوهش نیز مواردی به شرح ذیل مورد توجه قرار گرفته است:

شهرت پژوهشی دانشگاه: شهرت پژوهشی دانشگاه از طریق نظرسنجی از صاحب‌نظران به دست می‌آید (وزن ۱۸ درصد)

بهره‌وری پژوهشی: تعداد مقالات منتشر شده توسط دانشگاه که در مجلات معتبر پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است (وزن ۶ درصد)

درآمد پژوهشی: درآمد پژوهشی دانشگاه با ازای هر عضو هیئت علمی (وزن ۶ درصد)

استناد: تعداد استناد‌هایی که مقالات دانشگاه در پایگاه استنادی اسکوپوس دریافت کرده است (وزن ۳۰ درصد)

وجهه بین‌المللی: نسبت دانشجویان بین المللی به دانشجویان داخلی (وزن ۵/۲ درصد)

نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی به اعضای هیئت علمی داخلی (وزن ۵/۲ درصد)

همکاری بین‌المللی: تعداد مقالاتی که با مشارکت پژوهشگران سایر کشور‌ها نوشته شده است (وزن ۵/۲ درصد)

درآمد صنعتی: این شاخص از طریق نسبت درآمد حاصل از صنعت دانشگاه به تعداد اعضای هیئت علمی محاسبه می‌شود (وزن ۵/۲ درصد)

در دانشگاه یزد ۱۴ هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.