گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 293240

در مناظره «استقلال جنبش دانشجویی» مطرح شد؛

خضریان: جریان دانشجویی نباید دولت ساخته باشد/ دشتبانی: چیزی به نام جنبش دانشجویی نداریم

این فعال سابق دانشجوی گفت: ما در کشور جنبش زیادی نداشتیم فقط جنبش ملی شدن نفت و... داشتیم، جنبش دانشجویی نداریم با جریان دانشجویی روبه رو هستیم. نکته اساسی تر بحث دور شدن از مباحث فکری است که این بزرگترین افتی است که نه تنها جریان دانشجویی را تهدید میکند بلکه کشور و سیاست ما را نیز تهدید میکند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ عصر روز سه شنبه 13 آذرماه، به مناسبت 16 آذر و روز دانشجو، جلسه مناظره ای در سالن شهید چمران دانشگاه بوعلی سینا همدان با موضوع «استقلال جنبش دانشجویی» با حضور علی خضریان و داود دشتبانی برگزار گردید.

چیزی به نام جنبش دانشجویی نداریم
داود دشتبانی، عضو اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در این مناظره گفت: چیزی به نام جنبش دانشجویی در کشور ما وجود نداشته است، جنبش یک حرکت مقطعی است که در یک برهه ی زمانی تشکیل می شود که مطالبه معین و مشخصی دارد.

مناظره خضریان و دشتبانی در دانشگاه بوعلی همدان

این فعال سابق دانشجویی گفت: ما در کشور جنبش زیادی نداشتیم فقط جنبش ملی شدن نفت و... داشتیم، جنبش دانشجویی نداریم با جریان دانشجویی روبه رو هستیم.

دشتبانی ادامه داد: نکته اساسی تر بحث دور شدن از مباحث فکری است که این بزرگترین آفتی است که نه تنها جریان دانشجویی را تهدید می کند، بلکه کشور و سیاست ما را نیز تهدید می کند.

او گفت: تجدد به هیچ وجه ارزش های غربگرایانه و اروپایی نیست، تجدد به اعتقاد بنده می تواند کاملا ایرانی و بومی باشد.

او افزود: تجدد در اروپا مدرنیته است و هر جامعه ای تجدد خود را دارد ولی قطعا تجدد نو شدن است و تفاوت دیروز و امروز.

او گفت: هر دو جریان سیاسی ما آلوده شدند و این باعث نچرخیدن چرخ دهنده ها میشود. شیاطینی که این وسط هستند و میخواهند بین این دو را بهم بزنند. من 88 را نتیجه ی کار این شیاطین می دانم.

انجمن اسلامی ماهیت ماست نه افراد آن
علی خضریان، عضو اسبق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: بحث جریان دانشجویی اسلامگرا دارای یکسری هویت ها و شاخصه هایی است که اسلام گرایی نقطه ثقل آن است.

این فعال سیاسی گفت: جریان اسلامگرا شکل گیری اش با تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان آغاز شده و در آن زمان فضای دانشگاه به شدت غیر اسلامی و چپ گرا بود.

او گفت: برخی قائل به این بودند که چرا نام انجمن، انجمن اسلامی دانشجویان باشد چرا دانشجویان مسلمان نباشد،ولی افراد بر این عقیده بودند که کار انجمن در چهارچوب اسلام باشد.

مناظره خضریان و دشتبانی در دانشگاه بوعلی همدان

او افزود: حوزه ی استقلال به معنای فکری درست نیست استقلال فکر آسیب بزرگی می زند چون دانشجو تولید کننده فکر نیست مثل جریان مجاهدین خلق که با بریدن از منبع فکری روشن به انحراف کشیده شدند.

علی خضریان گفت: جریان دانشجویی نباید دولت ساخته باشد چون با رفتن آن دولت جریان نیز از بین می رود.

او  افزود: باید بدانیم چه آسیبی باعث شده این اسلامگرایی از جریان دانشجویی حذف گردد و عقیده هایی همچون مارکسیستی و...در آن جاری شود.

او گفت: در تشکل های دانشجویی در حوزه ی فکری ممکن است فردی قابل احترام باشد ولی باید ارزش مادری تعیین شوند که منبع و الگوی فکری تشکل باشد؛ انجمن اسلامی ماهیت ماست و افراد (ماهیت ما) نیستند در همین انجمن اسلامی کسانی را داشتیم که عضو منافقین شدند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری