گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 293684

ابلاغ دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها از تهیه دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک و همچنین ابلاغ آن به استانداری ها برای اجرا توسط شهرداری ها خبر داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، هیربد معصومی گفت: دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک در اجرای بندهای ( 6 )  و ( 21 ) ماده (55 ) قانون شهرداری ها مبنی بر تأسیس و احداث ساختمان های موردنیاز برای فضای بازی و باغ کودکان و کمک مالی به راه اندازی و مدیریت آنها تهیه شده است.

وی اضافه کرد: دیگر مرجع تهیه این دستورالعمل، مصوبه شورای عالی استانها در زمینه طرح شهر دوستدار کودک در زمینه تکلیف شهرداریها برای مناسب سازی و ایمن سازی فضاهای عمومی، ایجاد راه های امن به مدرسه و ایجاد مراکز مخصوص رفاهی ویژه کودکان شیرخوار است.

وی افزود: این دستورالعمل شامل شش ماده با عناوین «تعاریف و مفاهیم»، «دامنه کاربرد و شمول اجرای دستورالعمل»، «چشم انداز، ماموریت و اهداف»، «شورای اجرایی و ساختارسازمانی»، «اصول و ضوابط برنامه ریزی و طراحی شهر دوستدار کودک»، «نظارت و پایش» و دو پیوست با عناوین «اصول طراحی فضاهای بازی کودکان» و «فرایند کلی مکان یابی فضاهای دوست‌دار کودک بر اساس مقیاس های عملکردی» است.

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداری‌ ها و دهیاری های کشور اهداف عمده تهیه این طرح را ایجاد بسترهای لازم برای بروز استعدادها و خلاقیت های کودکان و نوجوانان در شهر،  توسعه،  نظارت، استانداردسازی، سطح بندی و نظام مندی فضاهای فعالیتی کودکان در شهر، تأمین امنیت و ایمنی جهت حضور فعال و بانشاط تمامی کودکان و نوجوانان در شهر و افزایش فرصت های شادی و ملاقات کودکان با یکدیگر در شهر و محلات شهری و کمک به ارتقاء سلامت جسمی و روانی کودکان؛ ذکر کرد.

معصومی همچنین گفت: صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) از شهرهای فعال در اجرای این دستورالعمل حمایت می کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.