گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 293792

معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد؛

آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی از سال ۹۸ دوبار برگزار می‌شود

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مقرر شد از سال آینده در صورت تشخیص و بر حسب نیاز در بعضی رشته های مناطق محروم، آزمون دانشنامه تخصصی بالینی دو بار در سال برگزار شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه آموزش تخصصی و فوق تخصصی به منظور تامین کادر درمانی و آموزشی در این حوزه صورت می گیرد گفت: متاسفانه در سال های گذشته آزمون دانشنامه (بورد) فعالیت های بالینی متخصصین را تحت تاثیر قرار می دهد و لازم است به نحوی برنامه ریزی شود تا ضمن ارتقای علمی افراد، مهارت های بالینی ایشان نیز ارتقا یابد.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به اینکه بسیاری از دستیاران برای مطالعه به منظور آمادگی در آزمون بورد، در انجام مسئولیت های بالینی در سال آخر دوره تخصصی با چالش مواجه می شوند، گفت: باید به نحوی برنامه ریزی شود که دستیاران دوره تخصصی را با کیفیت قابل قبول طی کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی، از سی و هشتمین دوره آزمون ارتقاء - گواهینامه رشته های تخصصی بالینی در سال ۱۳۹۹ و به بعد، آزمون دانشنامه تخصصی بالینی در هر دوره یکسال پس از اخذ گواهینامه تخصصی برگزار خواهد شد.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: لازم است با رعایت این شرط افراد برای شرکت در آزمون دانشنامه (بورد)، گواهی ۹ ماه فعالیت درمانی تخصصی خود را با رعایت سایر مقررات، ارائه کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: برای اینکه این شرایط اختلالی در وضعیت آزمون داوطلبان ایجاد نکند، به دبیرخانه مجوز داده شد در صورت تشخیص و بر حسب نیاز در بعضی رشته ها، از سال آینده آزمون دانشنامه تخصصی بالینی را دو بار در سال یعنی یکبار در شهریور ماه، بهمن ماه و یا اسفند ماه همان سال برگزار کند.

وی با بیان اینکه در برخی رشته های فوق تخصصی در برخی مناطق کشور، خصوصا مناطق محروم با کمبود مواجه هستیم، گفت: لازم است تا حدی که به کیفیت آموزش متخصصین آسیبی وارد نشود، ترتیبی اتخاذ شود که افراد بومی این مناطق بتوانند به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز وارد رشته های فوق تخصصی شوند.

لاریجانی گفت: در نشست ۹۰ شورای آموزش پزشکی و تخصصی، مقرر شد برای پذیرش بومی در مناطق مورد نیاز حوزه درمان که اعلام می شود، شرط دارا بودن مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز، از شرایط الزامی شرکت در آزمون های پذیرش دستیار فوق تخصصی و دوره های تکمیلی تخصصی در رشته های مورد نیاز، حذف شده واین گروه از داوطلبان با مدرک گواهینامه و رعایت سایر مقررات مرتبط، مجاز به شرکت و پذیرش در آزمون های مربوطه باشند.

وی خاطرنشان کرد: مدت تعهدات این افراد سه برابر مدت آموزش برای منطقه محل تحصیل خواهد بود و این افراد مشمول کلیه محدودیت های استفاده کنندگان از سهمیه بومی مصوبه  بند (۳) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات مورخ ۲۹ فروردین ۱۳۸۹ و اصلاحیه مورخ ۱۰ مهر ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی می شوند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.