گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 294255

آخرین وضعیت بارش‌های ایران

از مجموع ۸۶.۱ میلی‌متر بارش ثبت‌شده از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ آذرماه ۳۶.۸ میلی‌متر بارش در ۲۰ روز نخست نهمین ماه سال به‌ثبت رسیده که این میزان بارش، آذرماه امسال را به یکی از پربارش‌ترین ماه‌های سال ۹۷ تبدیل کرده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا 20 آذر سال آبی 98ــ97 (80 روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر 86.1 میلی‌متر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (49.5 میلی‌متر) 73.9 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (27.5 میلی‌متر) 213.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا 20 آذر به 141 میلیارد و 895 میلیون مترمکعب رسید.

* ادامه پربارشی آذرماه
از مجموع 86.1 میلی‌متر بارش ثبت‌شده از ابتدای سال آبی جاری تا 20 آذرماه، 36.8 میلی‌متر بارش در 20 روز نخست نهمین ماه سال به‌ثبت رسیده که این میزان بارش، آذرماه امسال را به یکی از پربارش‌ترین ماه‌های سال 97 تبدیل کرده است.

* ادامه پاییز پربارش‌تر از وضعیت نرمال
به‌طور متوسط در هر سال 71 درصد بارشهای ایران در پاییز و زمستان رخ می‌دهد که سهم پاییز 25 درصد است، با این حساب، برای پاییز به‌طور متوسط بارش‌های 62میلی‌متری پیش‌بینی می‌شود تا سال بارشی متوسطی داشته باشیم (به‌قول مسئولان صنعت آب کشور سالی نرمال داشته باشیم)، ازاین‌رو با ثبت 86.1 میلی‌متر بارش تا بیستم آذرماه، پاییز امسال پاییزی بربارش‌تر از یک پاییز نرمال بوده است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.