گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 296018

کتابخانه خبرنامه دانشجویان ایران/ کتاب دویست و سی و دو؛

تعلّق محور تحول در انسان

حرکت انسان، تابع تعلّق اوست؛ یعنی انسان در جهت تعلّق خود حرکت می‌کند. انسان موجودی است متحرّک که حرکت او نتیجۀ تعلّق او و در جهت تعلّق اوست. تعلّق به خاک، انسان را موجودی خاکی می‌کند. تعلّق به مافوق خاک، انسان را مافوق خاکی می‌کند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کتاب «تعلّق» گفتارهای آیت‌الله حائری شیرازی است پیرامون اصلی‌ترین محور تحول در وجود انسان یعنی «تعلق». استاد در ابتدای کتاب می‌گوید: «می‌خواهیم ببینیم اثر اخلاق در اسلام چیست و موضع آن کجاست. اخلاق یعنی موضع‌گیری انسان در قبال مسائلی که با او مرتبط است. این موضع‌گیری نتیجۀ دو چیز است: یکی آگاهی و دیگری تعلّق.» ایشان بر همین اساس به بحث تحول در وجود انسان می‌پردازد، این کتاب به همت نشر معارف گرد آوری و منتشر شده است.

در بخش‌هایی از این کتاب آمده است:

ارادۀ انسان است که وضع او را مشخص می‌کند. حرکت انسان، تابع تعلّق اوست؛ یعنی انسان در جهت تعلّق خود حرکت می‌کند. انسان موجودی است متحرّک که حرکت او نتیجۀ تعلّق او و در جهت تعلّق اوست. تعلّق به خاک، انسان را موجودی خاکی می‌کند. تعلّق به مافوق خاک، انسان را مافوق خاکی می‌کند.

انسان به هر چیز که متعلّق شد، همان تعلّق مُبیّن هویت او می‌شود. اینکه آرزوها حجاب‌های انسان و خدا تلقی می‌شود، به این دلیل است که این آرزوها در انسان تعلّق به وجود می‌آورد و این تعلّق‌ها انحطاط می‌آورد و این انحطاط، انسان را نسبت به خدا در پرده قرار می‌دهد. پس اگر بنا باشد پرده‌ها دریده شود، باید تعلّق‌ها کنار زده شود.

دفتر نشر معارف تاکنون پنج کتاب «تعلق»، «آیینه تمام‌نما: گفتارهای عاشورایی»، «حکومت جهانی خدا: ۷۰ نکته اعتقادی و اخلاقی»، «با علی (ع) در صحرا: شرح دو حکمت از نهج‌البلاغه» و «نماز» را از این اندیشمند و متفکر منتشر کرده است و تا ایام نمایشگاه کتاب در سال آینده، «تحجرگرایی»، «مقدمه‌ای بر تربیت دینی کودک»، «تفکر» و «اخلاق اسلامی» را از ایشان منتشر خواهد کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.