گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 297071

معاون دانشگاه خبر داد؛

تدوین چارت مقابله با بحران حوادث در دانشگاه علوم پزشکی بهشتی

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی از تدوین فلوچارت مقابله با بحران و حوادث در این دانشگاه خبر داد و گفت: تدوین شناسنامه ایمنی مکان ها در دستور کار است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر مهدی کدخدازاده در جلسه ستاد مدیریت بحران در حوادث مرتبط با خوابگاه ها افزود: رسالت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تدوین شناسنامه ایمنی مکان ها، استاندارد سازی سازه ها و رفتارها است.

وی اظهار داشت: با توجه به حضور بیش از ۱۳ هزار دانشجو و وجود مراکز پراکنده در سطح شهر تهران از جمله ۱۴ خوابگاه دانشجویی با جمعیتی بالغ بر سه هزار و ۸۰۰ دانشجو، شناسایی نقاط ریسک پذیر و ایجاد ایمنی کاملاً محسوس و ضروری است.

تدوین شناسنامه ایمنی مکان ها، استاندارد سازی سازه ها و رفتارها
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به گستره پوشش اطلاع رسانی فضاهای مجازی بر ساخت فیلم کوتاه، موشن گرافیک، انیمیشن و کلیپ با سناریوی قوی و تاثیرگذار تاکید کرد و گفت: باید این فیلم ها در دو حالت عمومی برای عموم جامعه و اختصاصی برای هر خوابگاه تدوین و ساخته شود.

وی به ظرفیت نقش استادان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: شوراهای صنفی در تشکیل تیم های اضطراری و انجمن های علمی در تولید محتوای آموزشی و فرهنگ سازی نقش زیادی دارند.

کدخدازاده از همه دانشجویان علاقه مند و هنرمند برای همیاری و همکاری در این امر انسان دوستانه دعوت کرد و گفت: کانون های علمی و هنری با همگرایی بیشتر در انجام این فرایند، قدم های موثری بردارند.

وی یادآور شد: مخاطرات فقط حوادث طبیعی نیست بلکه مخاطرات رفتاری را نیز شامل می‌شود و در این راستا فلوچارتی تهیه شده تا در هنگام بروز حوادث و اتفاقات همه بدانند قدم به قدم چه اقدامی باید صورت گیرد.

ضرورت تشکیل تیم ارزیاب ریسک برای شناسایی تهدیدها و فرصت ها
در ادامه این نشست دکتر رضا غلام نیا مدیر گروه HSE دانشکده بهداشت و ایمنی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ضرورت شناسایی شرایط ناایمن و بررسی و سنجش فرصت ها و نقاط بهبود، گفت: برای تحقق این موارد، باید بسته فرایند HSE plan طراحی شود تا مجموعه عوامل تاثیرگذار بر شرایط ایمن هر خوابگاه معرفی شود

مدیر گروه HSE دانشکده بهداشت و ایمنی گفت: برای شروع در قالب تشکیل تیم ارزیابی ریسک با به کارگیری از ابزارهای مختلف از جمله چک لیست و بازدید می توان نقاط ضعف و قوت را شناسایی و برنامه ای تدوین، اجرا و سنجش کرد و از دل داده های ریسک، فرصت ها را شناسایی و برنامه بهبود را طراحی کرد.

وی با اشاره به فراگیر بودن انواع مخاطرات گفت: بخشی از مخاطرات، ناشی از فعالیت و بخشی ناشی از طراحی و چیدمان سازه ها و بخشی دیگر ناشی از مواد انرژی زا است که می توان دستورالعمل های ایمنی، در فرمت شناسایی مخاطره بر مبنای برنامه عملیات استاندارد (SOP) را تدوین و تیم های اضطراری از جمله تیم تخلیه، تیم اطفای حریق، تیم امداد و نجات، تیم قطع منابع انرژی تشکیل داد.

در این جلسه به تبیین اساسنامه پرداخته شد و در این راستا ۱۳ مصوبه با هدف آغاز طرح عملیاتی مدیریت بحران در خوابگاه ها، تصویب شد و در حال حاضر مکاتبات لازم با ادارات مرتبط، تشکیل تیم های کارشناسی، بهره مندی از نظرات اساتید مرتبط، تدوین محتوا آموزشی و بررسی راه های فرهنگ سازی در زمینه ایمنی و سلامت در حوادث غیر مترقبه در دست اقدام است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.