گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 297517

علی ملاقلی‌پور در گفتگو با «خبرنامه دانشجویان ایران» در حاشیه جشنواره عمار؛

روزنامه‌های جریان چپ و راست به دنبال بایکوت مستند «راه طی شده»/ اکران در ۱۲۰ دانشگاه

یکی از دلایلی که نهضت آزادی در برابر این مستند فریاد برمی آورد، نوشته های ابوالحسن فروغی، معلم مهندس بازرگان است. این نوشته در تاریخ وجود دارد و دست نوشته اقای فروغی است، چرا ما نباید از آن استفاده می کردیم؟ هم سند آن موجود است و هم بخشی از تاریخ است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی اجتماعی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کارگردان مستند «راه طی شده» گفت: تمام تلاش برخی از روزنامه هایی که دنباله رو جریان های چپ یا راست هستند در راستای دیده نشدن مستند «راه طی شده» است به همین دلیل از الفاظی استفاده می کنند که فیلم را بایکوت کنند اما تجربه نشان داده این روش تاثیر عکس دارد، این فیلم تا کنون در حدود 30 دانشگاه اکران شده و 90 دانشگاه دیگر در نوبت اکران هستند.

علی ملاقلی پور در گفتگویی با «خبرنامه دانشجویان ایران»، مستند ساز و کارگردان فیلم «راه طی شده» با بیان اینکه حوزه کاری من ساخت مستندهای پرتره است، گفت: در حال تدوین مستندی به نام «آسمان چلیپا» درباره کاظم چلیپا، نقاش معاصر که از متعهدین دوران انقلاب است، هستم.

وی با اشاره به تولید فیلم ها کوتاه بسیاری را در حوزه سیاست و تاریخی قبل از ورود به عرصه تولید فیلم مستند بلند، عنوان کرد: موضوع فیلم «راه طی شده» یک دغدغه شخصی در خصوص چگونگی بوجود آمدن سازمان مجاهدین خلق، نهضت آزادی، تفکر مارکسیستی و شرق گرایی از دل جریان غرب گرا و لیبرال بود؛ زیرا بنیان گذاران سازمان مجاهدین خلق، افراد نهضت آزادی هستند.

ملاقلی پور بیان کرد: اندیشه های مادی گرا به دلیل اینکه پایشان روی زمین است، از هر طرف که بچرخند از آن سر کره زمین سر در می آورد؛ اگر به سمت چپ روند از راست سر در میاورند و اگر از سمت راست بروند، سر از چپ در می آورند اما در اندیشه های الهی، افراد بر روی زمین به دنبال آخرت گرایی، ایمان به غیب، خدا و توحید هستند.

وی با اشاره به کتاب «راه طی شده» که در این فیلم نشان داده شده است، گفت: این کتاب مانند قرآن برای سازمان مجاهدین خلق است، شهید مطهری درباره این می گوید« راه طی شده، علی رغم حسن نیتی که دانشمندش داشته به بیراهه رفته است.»

این مستند ساز در خصوص فیلم «راه طی شده» اظهار داشت: «راه طی شده» یک مستند صرفا سیاسی یا پرتره نیست بلکه مستند جریان شناسی فکری است.

ملاقلی پور ادامه داد: برای تهیه آرشیو این مستند از آرشیو صدا و سیما، بنیاد فرهنگی بازرگان، آرشیو مجلس که مهندس بازرگان نطق های عجیبی داشتند و تصاویر برخی از تاریخدانان که مشاور فیلم هم بودند استفاده کردیم.

کارگردان مستند «راه طی شده» بیان کرد: مهمترین آرشیوی که به دست ما رسید سخنرانی امام خمینی(ره) بود؛ شاید مردم زمان کافی برای خواندن صحیفه اندیشه های امام را نداشته باشند اما ما مستند سازان باید قدر صحبت های امام را بیشتر بدانیم و آنها را در مستند هایمان بگنجانیم.

ملاقلی پور پس از توصیه به مستندسازان برای خواندن کتاب و پژوهش در زمینه موضوع فیلمشان، عنوان کرد: قبل از ساخت مستند «راه طی شده» کتاب های سیاسی زیادی خواندم همچنین محمدامین نوروزی درباره جریان های سیاسی کار کرده بود و حامد نوروزی اطلاعات زیادی در خصوص جریان های مشروطه داشت؛ با این حال برای ساخت این مستند کتاب های بسیاری از جمله کتاب «ایدئولوژی مدرن» را خواندیم.

وی افزود: تقریبا تمامی کتاب های مهندس بازرگان را خواندیم و در خصوص دوره ای که نوشته شده، نقدهایی که شده، تاثیرشان بر دیگران و چیستی وجه مشترک کتابها بررسی و پژوهش کردیم.

وی با بیان اینکه نهادهای بانی مستندسازی در شرایط مالی خوبی نیستند گفت: در ابتدا طرح را در چند نهاد ارائه کردیم اما حمایتی دریافت نکردیم و روزهای فیلمبرداری را به دلیل کمبود پول، بسیار محتاطانه پیش میرفتیم تا مرکز مستند سازی حوزه هنری بعد از چندین جلسه رای زنی تا حدودی مشکل بودجه ما را رفع کردند، پس از آن مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری بسیج  در تولید مستند «راه طی شده» مشارکت کردند.  

کارگردان مستند «راه طی شده» بیان کرد: تولید این فیلم برای من و تهیه کننده سود مالی نداشت، مراحل تولید فیلم حدود 2/5 سال طول کشید و قرارداد من با 12 میلیون تومان بسته شده بود؛ اما ساخت « راه طی شده» در راستای  دغدغه ما بود که سعی داشتیم خط امام و شهدا را درک کنیم و تفکر امام را زنده کنیم و نگذاریم تاریخ توسط جریان های لیبرال و چپ و مارکسیستی بیان شود. کسی که باور انقلابی و دغدغه نداشته باشد نمی تواند وارد مستندهای اینچنینی شود و در نهایت هم از طرف جریان های انتقاد نپذیر مورد نقد بی اساس قرار گیرد.

ملاقلی پور ادامه داد: جامعه ما در اکثر جریان های فکری انتقاد پذیر نیست و صبر اندکی دارد. نهضت آزادی هم مانند سایر نهضت ها، صفر و صدی عمل می کند و جز تقدس گرایی درمورد مهندس بازرگان هیچ چیزی را نمی پذیرد. این افراد دوست دارند از رهبر جریان فکری شان قدیس بسازند.

وی افزود: همانطور که شاهد بودید در روز افتتاحیه افرادی که تفکرات قدیمی داشتند و در گذشته در سازمان مجاهدین خلق بودند علیه مستند «راه طی شده» فریاد می زدند، در حالی که نسل جدید با اکران در حدود 40 دانشگاه، از مستند ما استقبال کرد و نقدهای خود را به صورت منطقی بیان کردند.

کارگردان مستند «راه طی شده» در خصوص یکی از نقدهای این مستند بیان کرد: یکی از دلایلی که نهضت آزادی در برابر این مستند فریاد برمی آورد، نوشته های ابوالحسن فروغی، معلم مهندس بازرگان است. این نوشته در تاریخ وجود دارد و دست نوشته اقای فروغی است، چرا ما نباید از آن استفاده می کردیم؟ هم سند آن موجود است و هم بخشی از تاریخ است.

ملاقلی پور عنوان کرد: تمام تلاش برخی از روزنامه هایی که دنباله رو جریان های چپ یا راست هستند در راستای دیده نشدن مستند «راه طی شده» است به همین دلیل از الفاظی استفاده می کنند که فیلم را بایکوت کنند اما تجربه نشان داده این روش همیشه تاثیر عکس دارد و مستند ما هر روز بیشتر دیده خواهد شد؛ هماهنطور که در حال حاضر حدود90 دانشگاه در نوبت اکران مستند «راه طی شده» هستند و تا کنون حدود 2هزار نسخه از این فیلم در شبکه های مختلف فروخته شده است و پیش بینی می شود این عدد تا 5هزار نسخه افزایش یابد.

وی با بیان اینکه جشنواره عمار درحوزه تبلیغات و شناساندن فیلم هایش باید قوی تر عمل کند، گفت: نقطه ضعف جشنواره عمار فعالیت کم در فضای مجازی و نقطه قوت اش جذب هر نوع تفکری درباره جریان فکری امام خمینی(ره) است. هرچه جشنواره عمار از جریان های راست و چپی که در جامعه وجود دارد دور و به اندیشه الاهی نزدیک تر شود، تاثیر گذار تر خواهد بود.

کارگردان مستند «راه طی شده» با بیان اینکه جشنواره عمار نوعی پایگاه فکری است، عنوان کرد: اگر این جشنواره در حوزه جریان های فکری و فرهنگی انقلابی وارد نشود، حتما جریان هایی بجز جریانهای اسلامی، گوشِ مردم را از تفکرات خود پر میکنند که در این راستا جشنواره مردمی فیلم عمار باید بتواند جوانان، دانشجوها و افراد جامعه را به سالن های خود بکشاند.

ملاقلی پور بیان کرد: عیار جشنواره به فیلمهایی است که در آن ورود می کند، اگر سطح کیفی فیلمهای جشنواره افزایش پیدا کند و ورک شاپ و جلسات نقد و بررسی را با کیفیت تر برگزار کند به جذب مخاطب بیشتر کمک خواهد کرد.  

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.