گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 298011

نامه ۷۶ بسیج دانشجویی خطاب به رئیس قوه قضائیه

۷۶ دانشگاه کشور در نامه‌ای خطاب به خطاب به رئیس قوه قضائیه در واکنش به استعفای قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت اعلام کردند: به پرونده تاریک طرح تحول سلامت ورود کرده و خاطیان از قانون را محاکمه کنید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، ۷۶ بسیج دانشجویی دانشگاه کشور در نامه ای خطاب به خطاب به رئیس قوه قضائیه در واکنش به استعفای قاضی زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت اعلام کردند: به پرونده تاریک وغیرشفاف طرح تحول سلامت ورود کرده و خاطیان از قانون را محاکمه کنید.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«أَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطین»‏

جناب آیت الله آملی لاریجانی

رییس محترم قوه قضاییه
همانطور که مستحضرید اخیرا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیم استعفای خود به دولت عملا از پذیرش اشتباهات خود و وزارت مطبوعش در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و بار خسارات طرح تحول سلامت به نظام اقتصادی و اجتماعی کشور شانه خالی کرد.

طرح تحول سلامت که در ابتدا به نام مردم و برای بهبود وضعیت نابسامان نظام درمانی کشور آغاز شد، در ادامه با افزایش چشم گیر تعرفه خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی، بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌ها را روانه جیب قشر نازکی از پزشکان متخصص نمود؛ درحالی که سایر کارکنان حوزه سلامت درمان منافع کمتری از این افزایش بودجه داشتند.

بسیج دانشجویی منشأ اصلی مشکلات و خسارات سنگین پیش آمده پس از اجرای طرح تحول سلامت را تعارض منافع مدیران و سیاستگذاران نظام سلامت کشور می‌داند. همانطور که همواره، حتی پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، حضور ذی‌نفعان بخش خصوصی درمان در مناصب حاکمیتی نظام سلامت را زمینه اصلی فساد و ناکارامدی در این حوزه معرفی می‌نمود. اما در اغلب موارد به خصوص در دوران وزارت دکتر قاضی‌زاده هاشمی، نه تنها گوش شنوایی دیده نشد؛ بلکه با هجمه و عتاب مسئولین مواجه گردید. نتیجه آن‌که امروز طرحی که قرار بود گره از مشکلات مردم باز کند خود بزرگترین بحران‌ها را از جنبه اقتصادی و اجتماعی برای کشور به وجود آورده است.

جناب آقای آملی لاریجانی
قطعا جرم مدیری که به واسطه جایگاه حاکمیتی خود و با سوء استفاده از قوانین، منفعت مردم را فدای رونق کسب و کار خود و هم صنفانش در بخش خصوصی می‌کند و با اصرار 5 ساله بر مسیر نادرست، ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع کشور را، در این شرایط سخت اقتصادی کشور، از بین می‌برد و باعث به وجود آمدن بحران عظیم کنونی در نظام اقتصادی و رفاهی کشور می‌شود، کمتر از یک اخلال گر اقتصادی فعال در بخش خصوصی نیست؛ از این رو از دستگاه قضا انتظار می‌رود با عنایت به مواردی که در ذیل بدان اشاره خواهد شد، بدون هیچ ملاحظه‌ای با عاملان بحران کنونی به وجود آمده در نظام سلامت برخورد نماید:

1- طرح تحول سلامت هیچ‌گونه مصوبه قانونی از مجلس شورای اسلامی ندارد و محل هزینه شدن ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع دولتی به نام این طرح توسط وزارت بهداشت غیر شفاف بوده است.

2- افزایش نجومی تعرفه‌‌های خدمات سلامت در گام سوم طرح تحول سلامت بر خلاف بند ه‍ ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر رعایت اصل تعادل منابع و مصارف صورت گرفت و با چند برابر شدن تعرفه خدمات درمانی بدهی بسیار سنگینی را به دولت و بیمه‌های درمان تحمیل نمود و ورشکستگی سازمان های بیمه‌ گر را رقم زد.

3- فعالیت دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش خصوصی درمان، بر خلاف نص صریح تبصره 2 ماده 32 قانون برنامه پنجم توسعه بوده است. همچنین مسئولیت اجرای این بند از قانون مبنی بر منع حضور همزمان کارکنان ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، روسای شبکه ‌های بهداشت و بیمارستان‌های دولتی بر عهده این وزارتخانه بوده که ایشان از اجرای این قانون سر باز زدند و وجود پزشکان و مدیران دوزیست در این وزارتخانه و دستگاه‌های مطبوع ایشان منشأ بسیاری از مفاسد این حوزه بوده است.

4- بر اساس ماده 35 قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به استقرار سامانه پرونده الکترونیک بوده است. اما به رغم اینکه استقرار این سامانه با ایجاد شفافیت باعث کشف بسیاری از مفاسد در نظام سلامت و جلوگیری از هدررفت منابع می‌گردد، تکمیل پروژه‌های مربوطه همچون «سپاس» در دوران وزارت آقای دکتر قاضی زاده هاشمی متوقف گردید و اجرای این بند از قانون به بهانه‌های واهی به تعویق افتاد. همچنین ایشان مجددا در قانون برنامه ششم مکلف به استقرار این سامانه تا پایان سال 1398 بودند که تا کنون گام مؤثری در این جهت برداشته نشد.

بسیج دانشجویی بنا بر وظیفه ذاتی خود مبنی بر صیانت از حقوق عامه مردم، این صاحبان اصلی انقلاب اسلامی، همچون سال‌های گذشته بدون واهمه از تهدید و ارعاب افرادی که منافع مادی خود را در خطر می‌بینند در مقابل مصادره شدن بیت‌المال به نفع قشر نازکی از پزشکان و فعالان اقتصادی سلامت سکوت نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد تا مسببان فرورفتن نظام اقتصادی و رفاهی کشور در گرداب طرح تحول سلامت بدون پاسخگویی مشغول کاسبی خود در بخش خصوصی شوند. لذا  ازحضرتعالی به عنوان رئیس دستگاه قضایی درخواست می‌شودهمانگونه که فرمودید در برخورد با مفسدان هیچ ملاحظه‌ای نخواهید داشت، به پرونده تاریک وغیرشفاف طرح تحول سلامت ورود کرده و خاطیان از قانون را محاکمه نمایید.

با آرزوی عزت و سربلندی

بسیج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بسیج دانشگاه علوم پزشکی تهران
بسیج دانشگاه علوم پزشکی ایران
بسیج دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
بسیج دانشگاه  علوم پزشکی آزاد
بسیج دانشگاه علوم بهزیستی علوم بهزیستی
بسیج دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
بسیج دانشگاه علوم پزشکی یزد
بسیج دانشگاه علوم پزشکی کاشان
بسیج دانشگاه علوم پزشکی نیشابور
بسیج دانشگاه علوم پزشکی مشهد
بسیج دانشگاه  علوم پزشکی کرمانشاه
بسیج دانشگاه علوم پزشکی گیلان
بسیج دانشگاه علوم پزشکی زنجان
بسیج دانشگاه علوم پزشکی قزوین
بسیج دانشگاه علوم پزشکی کرج
بسیج دانشگاه علوم پزشکی قم
بسیج دانشگاه علوم پزشکی اراک
بسیج دانشگاه علوم پزشکی خمین
بسیج دانشگاه علوم پزشکی شیراز
بسیج دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
بسیج دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
بسیج دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
بسیج دانشگاه علوم پزشکی فسا
بسیج دانشگاه علوم پزشکی جهرم
بسیج دانشگاه  علوم پزشکی نوراباد
بسیج دانشگاه علوم پزشکی داراب
بسیج دانشگاه علوم پزشکی لارستان
بسیج دانشگاه علوم پزشکی گراش
بسیج دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
بسیج دانشگاه علوم پزشکی لرستان
بسیج دانشگاه امام خمینی
بسیج دانشگاه صنعتی ارومیه
بسیج دانشگاه بوعلی سینا
بسیج دانشگاه اراک
بسیج دانشگاه  بجنورد
بسیج دانشگاه بیرجند
بسیج دانشگاه اصفهان
بسیج دانشگاه امام صادق
بسیج دانشگاه تهران
بسیج دانشگاه امیرکبیر
بسیج دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشگاه صنعتی کرمانشاه
بسیج دانشگاه یاسوج
بسیج دانشگاه ارومیه
بسیج دانشگاه علم و فرهنگ
بسیج دانشگاه شریعتی
بسیج دانشگاه انقلاب اسلامی
بسیج دانشگاه شهید شمسی پور
بسیج دانشگاه صنعتی مالک اشتر
بسیج دانشگاه فردوسی مشهد
بسیج دانشگاه ازاد اردبیل
بسیج دانشگاه آزاد زنجان
بسیج دانشگاه آزاد رشت
بسیج دانشگاه آزاد بجنورد
بسیج دانشگاه آزاد سمنان
بسیج دانشگاه آزاد شهرکرد
بسیج دانشگاه  آزاد تهران شمال
بسیج دانشگاه آزاد سنندج
بسیج دانشگاه آزاد ارومیه
بسیج دانشگاه آزاد کرمانشاه
بسیج دانشگاه آزاد ایلام
بسیج دانشگاه آزاد اسلامشهر
بسیج دانشگاه آزاد مشهد
بسیج دانشگاه آزاد ساری
دانشگاه آزاد اهواز
بسیج دانشگاه آزاد کرج
بسیج دانشگاه آزاد رودهن
بسیج دانشگاه آزاد همدان
بسیج دانشگاه آزاد خرم آباد
بسیج دانشگاه آزاد دزفول
بسیج دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات
بسیج دانشگاه آزاد بیرجند
بسیج دانشگاه آزاد یزد
بسیج دانشگاه  آزاد تهران جنوب
بسیج دانشگاه آزاد قزوین

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.