گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 299782

نامه روسای دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به لاریجانی

روسای دانشگاه های وابسته به دستگاه ها در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به لایحه دولت مبنی بر واگذاری و ادغام این دانشگاه ها اعتراض کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه صدا و سیما، روسای دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه دفاع ملی، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، صدا و سیما و دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری اعتراض قانونی خود را نسبت به اقدام و پیشنهاد غیرقانونی و غیرکارشناسی دولت در حذف، تعطیلی و واگذاری این دانشگاه ها مکتوب کرده و طی نامه ای برای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال کردند.

در این نامه آمده است: «نظر به اینکه در بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیشنهاد شده است که مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دهد تا دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واگذار کند، بدینوسیله ما روسای برخی از دانشگاه های وابسته به دستگاهها بنا به دلایل ذیل خواهان حذف این بند هستیم.

۱ - احکام و تصمیم‌های مقرر در بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه پیشنهادی بودجه دولت در سال ۹۸ به دلیل عدم ارتباط مستقیم با دخل و خرج بودجه، فاقد ماهیت بودجه‌ای بوده و ذکر آنها در قوانین سنواتی مغایر با اصل ۵۲ قانون اساسی است.

۲ - ذکر احکام و تصمیم‌های پنجگانه بند «ز» تبصره ۲۱، باعث بروز این ابهام قانونی می‌شود که آیا این احکام و تصمیم‌ها با توجه به ماهیت موقتی قوانین بودجه، صرفاا ناظر بر سال ۱۳۹۸ است یا احکام و تصمیم‌هایی ماندگار و دائمی است؟ اگر چنین نیست حکم مندرج در جزء ۲ بند «ز» تبصره ۲۱ مبنی بر انتقال دانشگاه‌های وابسته به دستگاه های اجرایی به وزارت علوم، به معنی عدم اجرا و یا لغو مصوبات قبلی مجلس شورای اسلامی مبنی بر الزام برخی دستگاه ها به حفظ و گسترش دانشکده‌ها و دانشگاه های وابسته برای تربیت و تامین نیروی انسانی است. روشن است که با احکام موقت لایحه بودجه نمی‌توان احکام دائمی قوانین قبلی را ملغی کرد.

۳ - معنای «دستگاه های اجرایی» در این ردیف دارای ابهام است و مشخص نیست آیا شامل نهادهای نظامی و انتظامی، امنیتی، قوه قضائیه و ... می‌شود یا خیر؟ قطعا انتقال دانشگاه های وابسته به نهادهای نظامی و انتظامی و دستگاه های زیر نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بدون اذن معظم له شایسته نیست.

۴ - برخی دانشگاه های وابسته به دستگاه ها مانند دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه علوم قضایی، دانشگاه صدا و سیما، دانشگاه علوم و معارف قرآن براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده و هیات علمی و نیروی انسانی جذب کرده و چندین دهه سابقه فعالیت دارند.

۵ - رشته‌های برخی دانشگاه های وابسته به دستگاه ها اختصاصی بوده و در سایر دانشگاه ها وجود ندارد و آموزش آنها نیازمند تجهیزات و امکاناتی است که صرفا در اختیار آن دستگاه ها است و هیچ دانشگاهی از عهده تامین آنها برنمی‌آید. (مانند دانشگاه صدا و سیما و دانشکده صنعت هواپیمایی)

۶ - حسب صلاح‌دید رهبر معظم انقلاب اسلامی بررسی، تدوین و تصویب قوانین و مقررات مربوط به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در حوزه اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

۷ - نمی توان با یک بند در لایحه بودجه درباره دهها دانشگاه و مرکز آموزش عالی که کارکردها و ماموریت‌های خاص و حساس دارند و چند دهه در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه ها خدمت کرده‌اند تصمیم‌گیری کرد.

این امر نیازمند کار کارشناسی دقیق و بررسی مورد به مورد این دانشگاه ها و مذاکره و توافق با دستگاه مربوطه برای تصمیم‌گیری درخصوص ساختمان ها، اموال، هیئت علمی، نیروی انسانی و دانشجویان آنها است.

۸ - بسیاری از دانشگاه های وابسته به دستگاه ها با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس و یا ارتقا یافته‌اند. هیات امنا آنها منصوب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است.

اعضای  هیات علمی آنها طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم و با تایید مرکز جذب وزارت علوم جذب می‌شوند. از این نظر هم اکنون نیز زیر تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند.

امیدواریم با عنایت جنابعالی و نمایندگان محترم بند فوق‌الذکر از لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ حذف شود تا فرصتی برای رسیدگی دقیق و کارشناسی به مسائل دانشگاههای وابسته به دستگاهها در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاههای ذی ربط قرار گیرد.»

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.