گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 301535

بیگی در جمع دانشجویان مطرح کرد؛

رد پیشنهاد عملیات ضد تحریمی توسط دولت/ برخی از وزرا صبح فروشنده هستند و عصر خریدار

آقای قاسمی بیان کرد که من در سال 92 تا 93، 275میلیارد دلار نفت به فروش رساندیم که فقط دو نیم میلیارد یورو به مشکل برخورد که مربوط به بابک زنجانی بود اجازه بدهید عملیات ضد تحریم را انجام بدهیم و اقای جهانگیری گفت: شما دولت را تحویل دادید.

به گزارش خبرنگار«خبرنامه دانشجویان ایران»؛ احمد علیرضا بیگی، نمایند مردم تبریز، آذر شهر، اسکو و استاندار سابق استان اذربایجان شرقی در جمع دانشجویان اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در اردوی جهاد اکبر، پیرامون وضعیت بودجه گفت: از جمله مشکلات اساسی بودجه این است که بسیار خوش بینا‌‌نه و بدون ‌در نظر گرفتن اولویت ها تدوین شده و شرایط‌ روز در آن لحاظ نشده است.

بیگی گفت: دولت به بهانه اینکه با افزایش ارز و طلا مقابله کند دست به پیش فروش سکه زد و سکه یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان پیش فروش شد و ماه بعد برای تحویل سکه ها 2850000هزار تومان یعنی یک و نیم ملیون تومان ظرف یک ماه سود تعلق گرفته بود و همینطور ماه بعد شد 3850000 هزار تومان و ماه بعد 4850000هزار تومان و حتی تا بیش از 5 میلیون نیز رفت و بانک ها توانستند یک نفس راحتی بکشند زیرا 70تن طلا در بازار خریداری شده بود. این کمکی بود که دولت به بانک ها انجام داد و باعث افت ارزش پول ملی شد.

او ادامه داد: با توجه به اینکه در بودجه های دوساله گذشته واقع گرایی صورت نگرفته است به وضعیت فعلی دچار شده ایم، متاسفانه دولت در فروردین 97 اعلام کرد که برای هرگونه مصارف ارزی، ارز 4200 تومانی آماده تخصیص دارد و بخش قابل توجه از منابع ارزی به مبلغ 22میلیارد دلار به کسانی داده شد که ظاهر ماشین و موبایل وارد کردند اما در اصل چندین میلیون دلار صرف واردات خوراک سگ و گربه کردند.

بیگی با بیان ایرادات خصوصی سازی، گفت: به فردی که ماشین سازی تبریز را قبل از اینکه خریده باشد 500میلیون دلار ارز با قیمت دولتی داده شده و از رهگذر فروش دلار آزاد در بازار و با استفاده از مابه التفاوت آن 70میلیارد تومان کارخانه ماشین سازی را خریده است، این فردی است که اصلا سواد گوسفند چرانی هم ندارد اما به این فرد 500 میلیون دلار داده شده است.

او افزود: بودجه کشور بر 447هزار میلیارد بسته شده است و250هزار میلیارد تومان از این بودجه بر درآمد های قطعی تصور شده که مربوط به مالیات و تعرفه های گمرکی و سود شرکت های دولتی است و 200هزار میلیارد تومان را باید از محل فروش نفت تهیه کنیم تا بتوانیم کشور را اداره کنیم. در این میان باید 20درصد افزایش حقوق کارمندان دولت و حقوق کارگران را نیز لحاظ کنیم و از طرفی هزینه های جاری دولت اضافه شده است و از طرفی هم ارزش پول ملی به یک سوم کاهش پیدا کرده است. با توجه به تقسیم بندی هایی که صورت گرفته است 80درصد بودجه مربوط به مسائل جاری است و 20درصد آن مربط به کار های عمرانی و زیر ساختی که عملا این 20درصد عمرانی عملا محقق نمی شود.

او با اشاره به اهمیت فروش نفت گفت: مهمترین موضوع در این بین مربوط به وزارت نفت است که 72نفر از نمایندگان مجلس نامه ای را به رهبری نوشتیم از باب تذکر و تاکید به عملکرد وزارت نفت زیرا در این دوره نقش این وزارت خانه تعیین کننده است. ما تحریم های سخت دوران 91را پشت سر گذاشتیم در آن دوران وزارت نفت به تنهایی نقش خزانه و وزارت اقتصاد را بازی میکرد زیرا توانسته بود طرحی را اجرایی کند که در آن پول نفت در جایی دپو شود و در خارج از کشور هزینه شود و کشور اداره شد. آقای رستم قاسمی در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند و توضیح دادند که اساسا نمی شود کشور را در چهار چوبFATF اداره کرد، ایشان گفتند که من ساز و کار های لازم را دارم که میتوانم شرایط تحریم را اداره کنم و لازم نیست قید و بند های خزانه داری امریکا را قبول کنید، در این بین یکی از نمایندگان گفت که شما میخواهید یک بار دیگر بابک زنجانی را تکرار کنید؟ آقای قاسمی بیان کرد که من در سال 92 تا 93، 275میلیارد دلار نفت به فروش رساندیم که فقط دو نیم میلیارد یورو به مشکل برخورد که مربوط به بابک زنجانی بود اجازه بدهید عملیات ضد تحریم را انجام بدهیم و اقای جهانگیری گفت: شما دولت را تحویل دادید و ما حاضر نیستیم چنین کاری را انجام بدهیم.

نماینده مردم تبریز گفت: متاسفانه اقای زنگنه اهل ریسک و مخاطره نیست و همه چیز در قالب FATF و CFTدیده می شود و نتیجه این می‌شود که دولت خواهد گفت شرمنده ما دیگر نمی توانیم و به نظر می رسد مسولین ما خود را برای یک تسلیم بزرگ آماده می کنند، یعنی زمان و فرصت از دست برود و بایستی جام زهر را به سر کشید، این را از رفتار مسئولین میشود استنباط کرد. نمونه اش در مورد تامین کالاهای اساسی است به خاطر عدم برداشت صحیح از واقعیت های اقتصادی بعد از 40 سال مردم را برای خرید گوشت دو سه کیلویی روانه صف کردیم و مردم در این صف ها در مورد کارامدی چه چیز هایی میگویند.

او ادامه داد: 65هزار میلیارد تومان از باب اشتغال به علاوه یک و نیم میلیارد برای اشتغال روستایی در خدمت دولت قرار گرفته است اما در گزارش آمده است که فقط 5هزار میلیارد هزینه شده است و مابقی محل هزینه معلوم نیست.

بیگی افزود: مسئولین ما گرفتار مال اندوزی شدند وزرایی با کمال پررویی دارایی های خود را با چند هزار میلیارد تومان اعلام می‌کنند آنها در تراز انقلاب اسلامی نیستند و در تعارض منافع گیر کرده اند و صبح در وزارت خانه خود فروشنده هستند و بعد از ظهر در تجارت خانه خود خریدارند و این به هیچ وجه قابل پذیرش نیست برخی ها در پوشش موضوعات اقتصادی بنا دارند مایه تسلیم شدن جمهوری اسلامی را فراهم کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.