گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 305297

در همایش بزم اندیشه با موضوع «انقلابی دیروز؛ انقلابی فردا» مطرح شد؛

شهبازی: محافظه‌کاری؛ بحران امروز ایران/ دخانچی: فرهنگ را نمی‌توان با قدرت نهادینه کرد

عدم پاسخگویی به چرایی و چگونگی اعدام های سال 67، عدم تبیین جایگاه جلاد و شهید و همچنین نبود یک جریان مشخص برای ارائه حقایق دوران پهلوی و مقایسه صحیح با دوران جمهوری اسلامی باعث شده تا رسانه های بیگانه تصویرهای غلط و نادرستی از حقایق به ذهن مخاطب امروز دیکته کنند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ روز دوشنبه، 20 اسفندماه، چهارمین نشست از سلسله نشست های بزم اندیشه با موضوع «انقلابی دیروز؛ انقلابی فردا»  با حضور محمدصادق شهبازی، دبیر سابق جنبش عدالتخواه دانشجویی، میلاد دخانچی، نویسنده و برنامه ساز و جواد موگویی، پژوهشگر و مستند ساز به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی در مجتمع دانشجویی امام رضا علیه السلام و با حضور جمعی از دانشجویان و فعالان فرهنگی مشهد برگزار شد.

محافظه کاری؛ بحران اصلی امروز ایران
محمدصادق شهبازی؛ دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی،  یکی از مشکلات اساسی مردم چه موافقین انقلاب ، چه ضد انقلابی ها را نداشتن تصویر درستی از گذشته و نبود خط و رسم بدون نقصی از آینده دانست و عنوان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب به این چالش بزرگ پاسخ داده شده است و رهبر حکیم، تصویر درستی از گذشته پر افتخار انقلاب را با تمام فراز و فرودهایش ارائه می دهد و در مورد ترسیم آینده به مخاطبین خود نوید داده که اوضاع و مشکلات قابل تغییر است و بر ان است که امید را در دل مردم زنده نگه دارد.

وی بحران اصلی جامعه را محافظه کاری دانسته و اظهار می کند: در چهار چوب نظام جمهوری اسلامی آنقدر محافظه کارانه عمل کرده ایم که هیچ تصویری از آینده نداریم و از گذشته پر افتخار خود راضی و خوشحال نیستیم. در واقع در بیشتر حوزه ها اعم از سیاست، فرهنگ، عدالت و آزادی محافظه کارانه وارد عمل شدیم و شاهد این هستیم که هیچ تغییر درستی در ساختارهای نادرست حکومتی ایجاد نشده است. لازمه پیشرفت کشور ،  تغییرات اساسی با محوریت اصلاح یک ساختار است که برای ورود به حوزه تغییر نیازمند نقد جدی شرایط فعلی با تصاویر ساختارهای درست حکومتی در آینده هستیم.

شهبازی در عین حال که نسل چهارم انقلاب را نسلی انقلابی میداند معتقد است که موضوع جوان در بیانیه گام دوم صرفا کسب قدرت توسط قشر رده سنی پایین جامعه نبوده است، موضوع مهم و مورد بحث درجامعه، دعوا بر سر طبقه نجیب زادگان و حرف و حدیث بر سر نسبت ها است که متاسفانه شاهد این هستیم در کسب جایگاههای حکومتی جوانهایی حضور دارند که نسبت نزدیکی با صاحب منسب پر سن و سال قبلی داشته و هیچ کس پاسخگوی عملکرد خود نمی باشد.

شهبازی پیرو سخنان امام که می فرمایند عرفان باید تغییر ایجاد کند، به چالش الهیات جدید اشاره و افزود: متاسفانه عده ای از سخنگویان دینی به  بحث های کلامی بسنده کرده و عده ای صرفا بحث های فقهی و اخلاقی را مورد تحلیل قرار می دهند و در واقع به دنبال ترویج اسلام عارفانه غیر مبارزه جو می باشند در حالی که حرف امام ترویج اسلام عارفانه مبارزه جو بوده است نه دنبال کردن یک الهیات فرد گرایانه.

محمدصادق شهبازی مطالبه گری سازوکارهای غلط کشوری را وظیفه عموم مردم بالاخص جوانان دانست و ابراز کرد: مردم و جوانان باید در جریان تشکل‌های مردمی و دانشگاهی و رسانه‌ای پیرو سخنان رهبری به فکر و ادغام بپردازند و اراده پیگیری و مطالبه گری را در خود ایجاد کرده تا بتوانند در این عرصه جولان داده و ساختارهای نادرستی حکومتی را از میان بردارند.

مواجه فرهنگی با متنی سیاسی
دکتر میلاد دخانچی با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب عاری از ارجاعات پیچیده فقهی و کلامی است و با مخاطب خود به سادگی تعامل می کند، عنوان کرد: در طول تاریخ برای اولین بار است که نامه و نوشته یکی از حاکمان سوژه مطالعه قرار گرفته و مخاطبین خود را به نقد و بررسی و واکاوی فرا می خواند، در واقع اتفاق خوشایندی است که می‌توانیم با متنی که خاصیت سیاسی دارد مواجهه فرهنگی داشته باشیم.

وی با اشاره به مشکلات کنونی جامعه در حوزه های مختلف ابراز کرد: اگر بخواهیم به سمت اجرایی شدن گام دوم انقلاب قدم برداریم باید متون علوم انسانی را جدی بگیریم که متاسفانه علوم انسانی در خور جامعه جمهوری اسلامی تاکنون ارائه نشده و ازآن طرف هم سیاست گذاری های منسجمی برای حل مشکل علوم انسانی در کشور وجود ندارد. همچنین متاسفانه در اولویت بندی های حل مشکلات جامعه دچار ضعف هستیم  و به عنوان مثال کماکان شاهد نبود اراده جدی برای اصلاح سازمان صدا و سیما و یا  تعدد مراکز فرهنگی در کشور  می باشیم.

دخانچی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اینکه حکومت‎ها نمی توانند اخلاق و معنویت را با قدرت قاهره ایجاد کنند گفت: قدرت قاهره نمی‎تواند دین‏ورزی را ترویج کند بلکه تنها می‎تواند آن‎را همراهی کند اما در کشور ما اخلاق و معنویتی برآمده از دین حاکم بوده که به خوبی نیازهای انسانی را پاسخگوست.

وی راه برون‌رفت از ایده‌های شکست‌خورده در حوزه‌های آزاداندیشی، سینما و یا فیلترینگ را توانایی مردم در قرار دادن موضوع دانش تجارب فردی در اجتماع عنوان و ابراز کرد: اگر بتوانیم تجربه خودمان را موضوع دانش قرار دهیم  می‌توانیم تصویر درستی از آینده متصور شویم و این موضوع یک فن برهانی قوی است که به لحاظ فرهنگی می‌تواند راهگشا باشد، در حوزه‌های مختلف باید فضای کافی برای پرداختن به ایده‌های جدید وجود داشته باشد و در این حیطه نباید در گفت‌وگوها مخالفین مورد قضاوت‌های ارزشی قرار بگیرند.

عوض شدن جایگاه جلاد و شهید نتیجه عدم پاسخگویی مسئولین است

جواد موگویی، نویسنده، کارگردان و فعال فرهنگی در این نشست گفت: دلیل عوض شدن جایگاه جلاد و شهید، عدم پاسخگویی مسئولین نسبت به سوالات پیش آمده در جامعه است.

این نویسنده و کارگردان انقلابی، گفت: سه کلمه جوان، تمدن و ظهور؛ کلیدواژه های اساسی بیانیه گام دوم انقلاب هستند.

موگویی با اشاره به برخی فرازهای بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد: وقتی رهبر معظم انقلاب درباره ثروت صحبت به میان می‌آورد که ما نه‌تنها با ثروت مشکلی نداریم بلکه جامعه را به کسب آن تشویق می‌کنیم و یا درجایی عنوان می‌کند که فساد ما کمتر از حکومت پهلوی می‌باشد و یا ما نسبت به انقلاب‌های دنیا خون‌ریز نبوده‌ایم، می‌خواهند پاسخگوی برخی از اتفاقات و سوالات درون جامعه باشند که فراز های این قسمت از متن بیانیه غم انگیز ترین قسمت نامه می باشد که رهبر عظیم الشان انقلاب درباره هر اتفاقاتی که در جامعه رخ داده در موضع پاسخگویی قرار دارند.

این کارگردان و نویسنده انقلابی با اشاره به خطرات عدم پاسخگویی به سوالاتی که برآمده از گذر تاریخ است گفت: اگر به سوالات ایجاد شده در ذهن مردم پاسخ داده نشود ابتدا تبدیل به شبهه خواهد شد و این شبهه در جریان تبلیغات ضد انقلابی تبدیل تحریف  و پس از آن به یک حقیقت دروغ در جامعه مبدل خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از این سوالات پاسخ داده نشده که به تحریف و حقیقت دروغ تبدیل شده‎اند گفت: عدم پاسخگویی به چرایی و چگونگی اعدام‎های سال 67، عدم تبیین جایگاه جلاد و شهید و همچنین نبود یک جریان مشخص برای ارائه حقایق دوران پهلوی و مقایسه صحیح با دوران جمهوری اسلامی باعث شده تا رسانه‎های بیگانه تصویرهای غلط و نادرستی از حقایق به ذهن مخاطب امروز دیکته کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.