گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 306951

مرضیه رحیمی؛

تحلیل مسئله در ظرف زمان

از این روست که خطابه بیانیه گام دوم انقلاب به ما جوانان، تنها بیان سرفصل‌های عمده سرگذشت چهل‌ساله‌ی انقلاب اسلامی و توصیه‌هایی در پیشبرد گام بزرگ دوم انقلاب نیست، بلکه دستور به درست شناختن با فراگیری قدرت تشخیص و تحلیل مسئله در ظرف زمانه است.

خبرنامه دانشجویان ایران: مرضیه رحیمی// مقام معظم رهبری : «نادانسته‌ها را جز باتجربه‌ی خود و گوش سپردن به تجربه‌ی دیگران نمی‌توان دانست...باید گذشته را درست شناخت واژ تجربه‌ها درس گرفت...»

این کلام، سخن اول است و برای آن‌که در فهم ادامه سخن با مشکل روبه‌رو نشویم، مطمئناً در کسب فهم این فرمایش نباید لحظه‌ای درنگ بکنیم و به کمک دقت با سرعت به شمت فراگیری آن بشتابیم. اگر ما جوانان ساده‌انگاران و سطحی نگرانه از این سخن گذر کنیم، به‌عنوان سازندگان آینده‌ی جامعه‌ی اسلامی، نتیجه‌ی نامطلوبی را رقم خواهیم زد و اما خلأ نادانسته‌ها چگونه باتجربه‌ی خود و گوش سپردن باتجربه‌ی دیگران پر خواهد شد؟

درست شناختن گذشته‌ها و درس گرفتن از تجربه‌ها چگونه رقم خواهد خورد؟ و دیگر این‌که آیا آگاهی از گذشته‌ها؛ تراز تطبیق آن بازمان حال‌هاست؟ در پاسخ به این سؤال‌ها مفهومی به نام حکمت تجلی پیدا می‌کند. حکمت یعنی قدرت تشخیص مصداق‌ها و جمع‌بندی تکلیف‌ها با اولویت‌ها.

سر حد دانایی‌ها از تجربه‌ها به آگاهی از تکلیف‌ها می‌رسد و در همان ابتدای عمل بدون درست شناختن و مشخص کردن مصداق آن خاتمه می‌یابد که نهایتاً منجر به ناشایستگی عمل می‌شود و روزبه‌روز بر حجم نادانسته‌ها افزوده می‌شود. حال آن‌که حکمت هم‌زمانی که قوه‌ی خوش فهمی و تشخیص مصداق را می‌پروراند، حجم آزاردهنده‌ی نادانسته‌ها که عمده‌ی خطاها بر خواسته از آن است را کمتر می‌سازد.

از این روست که خطابه بیانیه گام دوم انقلاب به ما جوانان، تنها بیان سرفصل‌های عمده سرگذشت چهل‌ساله‌ی انقلاب اسلامی و توصیه‌هایی در پیشبرد گام بزرگ دوم انقلاب نیست، بلکه دستور به درست شناختن با فراگیری قدرت تشخیص و تحلیل مسئله در ظرف زمانه است.

مبرهن است، همان‌طور که باید برای طراحی باشکوه گام دوم انقلاب حکیم بود، مسلماً باید در خواستگاه حکمت قرار گرفت تا بتوان راهبرد رسیدن به تمدن نوین اسلامی را به عرصه‌ی عمل کشاند.
حکیم فرزانه‌ی انقلاب اسلامی ایران به نسل جوان یادآور می‌شوند که ثمره‌ی چهل‌ساله‌ی عزت و پیشرفت همه‌جانبه نتیجه‌ی تعلیم اندیشه مدیریت جهادی الهام گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل « ما می‌توانیم» توسط امام بزرگوار است و بابیان مواردی از عزت ملی و گسترش اندیشه‌های برآمده از انقلاب اسلامی درصحنه‌ی جهانی می‌فرمایند: «این‌ها بخشی از مظاهر عزت جمهوری اسلامی است که جزی با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد.» ما نسل جوان نیز باید بدانیم که در مجموعه حضور ملی نیاز به مدیران جهادگر، شجاع و حکیم برای ایجاد تمدن اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید عظمی ولایت (ارواحنا فداه)، هستیم.

* دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه قم

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.