گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 308978

بیانیه دفتر تحکیم وحدت در انتقاد به تشکیل وزارت بازرگانی

دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای با انتقاد از تشکیل وزارت بازرگانی نوشت: در این شرایط از مجلس و نمایندگان مردم انتظار می‌رود اقدام قاطعی در راستای تحقق شعار سال و جلوگیری از هجوم «سیل واردات» به کشور انجام داده و اجازه ندهند عده‌ای منافع ملی را قربانی امیال شخصی خود نمایند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای از طرح تشکل حکومت انتقاد کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:«به طور منطقی، متولی امر تولید و تجارت باید یک نهاد واحد باشد در غیر این صورت متولی بخش تجارت، مسئله تولید را در نظر نخواهد گرفت. در واقع مشکل اساسی در تشکیل وزارت بازرگانی این است که جداسازی نهاد‌های متولی تولید و تجارت به آسانی زمینه رونق واردات و در مقابل، رکود تولید را فراهم می‌کند.»

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
در هفته‌های آغازین سال ۱۳۹۸، در حالی که رهبر معظم انقلاب شعار سال را «رونق تولید» قرار دادند، سخن از اتفاقاتی نگران کننده در مجلس شورای اسلامی به گوش می‌رسد. این روز‌ها لایحه‌ای در مجلس در دست بررسی است که تصویب آن ضربه‌ای مهلک بر پیکره‌ی اقتصادی کشور است.

مجلس شورای اسلامی در حال بررسی لایحه تشکیل وزارت بازرگانی است. نهادی که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی نه تنها موجب رونق تولید نشده، بلکه به «رونق واردات» می‌انجامد. این طرح در ۲ سال گذشته سه بار در مجلس شورای اسلامی بررسی و هر بار رد شده است. حال سوال اینجاست که چرا چنین طرحی که با بند سوم اصل ۱۰ و اصل ۷۵ قانون اساسی، بند الف. ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه و بند ۲، ۶، ۷، ۱۰ و ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد بار دیگر در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می‌شود.

دولت راه حل مشکلات اقتصادی و بحران‌های ارزی اخیر را تخصیص ارز دولتی و در کنار آن تشکیل وزارت بازرگانی می‌داند به همین دلیل لایحه تشکیل آن را به مجلس ارسال کرده است. حال آن که به دلایل مختلف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکنون باعث ایجاد رانت ارزی شده و راه قاچاق کالا را باز کرده و موجب تحقق اهداف مورد نظر نیز نشده است.

به طور منطقی، متولی امر تولید و تجارت باید یک نهاد واحد باشد در غیر این صورت متولی بخش تجارت، مسئله تولید را در نظر نخواهد گرفت. در واقع مشکل اساسی در تشکیل وزارت بازرگانی این است که جداسازی نهاد‌های متولی تولید و تجارت به آسانی زمینه رونق واردات و در مقابل، رکود تولید را فراهم می‌کند. اکنون متولی تولید در بخش کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی و متولی تولید در سایر بخش‌ها وزارت صنعت معدن تجارت است که همین نهاد‌ها مسئله تجارت و بازرگانی را در بخش‌های مربوط به خود زیر نظر دارند. اما تفکیک بخش بازرگانی از این دو وزارت خانه موجب می‌شود متولی تولید صرفا تولید را زیر نظر داشته و متولی تجارت بدون توجه به اهمیت رونق تولید، با واردات نیاز‌های کشور را تامین کند.

به طور خلاصه ایجاد وزارت بازرگانی در کنار ادامه تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به واردات، می‌تواند واردات کالا را تسهیل نموده و بازار را از تولید کنندگان بگیرد و در اختیار واردکنندگان قرار دهد.

در ابتدای سال جاری، رهبر معظم انقلاب با اشاره به استقبال مردم از شعار سال ۹۷ یعنی «حمایت از کالای ایرانی» و آثار مثبت آن، فرمودند: «امسال، مسئله محوری و اصلی، مسئله «تولید» است، زیرا اگر تولید جریان یابد، هم مشکلات معیشتی و اشتغال حل می‌شود، هم موجب استغنای کشور از بیگانگان و دشمنان خواهد شد و حتی می‌تواند مشکل ارزش پول ملی را تا حدود زیادی برطرف کند، بنابراین من شعار امسال را «رونق تولید» قرار دادم.»

مشخص است آنچه آمریکا برای ضربه به نظام جمهوری اسلامی به آن امید دارد نه حمله نظامی است، نه تهاجم فرهنگی و نه اقدامات سیاسی بلکه جنگ اقتصادی است، زیرا تنها دریچه‌ی نفوذ در بدنه نظام را اقتصاد و معیشت مردم می‌داند. از این رو رهبر انقلاب چندین سال است شعار‌های اقتصادی را برمی گزینند و راه حل مشکلات اقتصادی کشور را مسئله تولید داخلی، حمایت و رونق آن می‌دانند.

با این همه، سوال اینجاست که چه جریانی صلاح خود را در پیگیری و اصرار بر ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات و تشکیل وزارت بازرگانی می‌بیند. با توجه به این که چنین لایحه‌ای منافع واردکنندگان را به خوبی تامین می‌کند، این فرضیه به ذهن می‌رسد که عده‌ای از این افراد در مجلس پیگیر تشکیل وزارت بازرگانی هستند. در این شرایط از مجلس و نمایندگان مردم انتظار می‌رود اقدام قاطعی در راستای تحقق شعار سال و جلوگیری از هجوم «سیل واردات» به کشور انجام داده و اجازه ندهند عده‌ای منافع ملی را قربانی امیال شخصی خود نمایند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.