گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 311061

به بهانه آغاز انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی برای نیمسال ۹۹- ۹۸؛

۵ شرط لازم برای انتقال یا مهمان شدن دانشجویان پزشکی در سال ۹۸ +میزان شهریه

بر اساس جدول زمانبندی سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی کشور برای نیمسال اول ۹۹- ۹۸، ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه‌های مبدا و بارگذاری مدارک لازم از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد انجام می‌گیرد و زمان ثبت نام دانشجویان از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ خردادماه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ انتقال و یا مهمان شدن از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر، یکی از مسائلی است که یک دانشجو در طول تحصیل با توجه به مسائل شخصی و غیره شاید از آن استفاده کند، موضوعی که در هر سال دو وزارتخانه بهداشت و علوم در یک بازه زمانی و طی فرآیندی به تقاضاهای انتقال و میهمانی رسیدگی می کند.

این موضوع از روز گذشته برای نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی برای نیمسال اول ۹۹-۹۸ فعال شده است و دانشجویان می توانند بر اساس قوانین موجود درخواست خود را ارسال کنند.

بر اساس جدول زمانبندی سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی کشور برای نیمسال اول ۹۹- ۹۸، ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه‌های مبدا و بارگذاری مدارک لازم از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد انجام می‌گیرد و زمان ثبت نام دانشجویان از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ خردادماه خواهد بود. همچنین مهلت بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مبدا و ویرایش آن توسط دانشجو از ۲۷ خرداد تا ۲۷ تیرماه خواهد بود و فرصت رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه مبدا از تاریخ ۲۸ تیرماه تا ۷ مرداد است.

سایر شرایط برای ارائه درخواست انتقالی:
- شهادت، فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده دانشجو

- بیماری صعب‌العلاج یا معلولیت موثر دانشجو

- ازدواج رسمی و دائمی دانشجوی دختر

همچنین برخی از شرایط برای درخواست مهمانی عبارتند از:
- انتقال و میهمانی، نیاز به موافقت دانشگاه‌های مبداء و مقصد دارد

- دانشجویان ارشد و دکتری تنها می‌توانند درخواست مهمانی بدهند و شرایط انتقال برای آنها فراهم نیست.

- تعداد واحدهای درسی دانشجوی میهمان در یک دانشگاه نباید از نصف واحدهای آموزشی دوره تجاوز کند.

* هزینه مهمانی و انتقال چقدر است؟
ممکن است برای بسیاری از دانشجویان متقاضی مهمانی و انتقال این سوال پیش بیاید که آیا اگر با درخواستشان موافقت شود، آنها ملزمند که در دانشگاه مقصد شهریه بدهند یا خیر؟ در این زمینه پاسخ این است که اگر دانشجویان طبق آیین‌نامه واجد شرایط انتقال باشند، هزینه‌ای متقبل نخواهند شد و رایگان تحصیل می‌کنند و در غیر این صورت دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه خواهند بود. بر اساس مصوبه وزارت بهداشت، از دانشجویان «مهمان» متناسب با مقطع و نوع درس شهریه اخذ می‌شود و میزان شهریه همان شهریه دانشجویان مازاد و یا پردیس خودگردان خواهد بود.

در هر صورت طبق آیین‌نامه جدید، هیات امنای دانشگاه‌ها با اختیار حاصله از بند «ب» ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه کشور و نیز ماده «۱» قانون احکام دائمی اجازه دارد با درخواست آن دسته از دانشجویانی که متقاضی مهمانی یا انتقالی می‌شوند مشروط به تایید شورای نقل و انتقال، وجود امکانات برای پذیرش آنها و با توجه به اینکه جزو ظرفیت اصلی دانشگاه قلمداد نمی‌شوند با اخذ شهریه موافقت کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.