گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 312893

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی مطرح کرد:

استقبال نفت از بورس انرژی افزایش می‌یابد

تبیانیان در توضیح بیشتر این شیوه نامه بیان کرد: عمده مسائل در عرضه‌های قبلی در این شیوه نامه نیز لحاظ شده به انضمام این که برخی از مسائل تسهیل شده که مهمترین موضوع در آن تکلیف وزارت نفت نسبت به عرضه مستمر و منظم در طول سال ۹۸ است.

به گزارش سرویس اقتصادی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ انرژی امیرحسین تبیانیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص نخستین عرضه نفت در بورس انرژی با شیوه نامه جدید ابلاغ شده گفت: در سال گذشته عرضه بر اساس مجوزی که از سوی شورای اقتصادی و هماهنگی سه قوه اخذ شده بود صورت می‌گرفت که طی آن از بهمن ۹۷ و با توجه به واکنش های به دست آمده از بازار و اقدامات لازم برای تغییر در ساختار بورس اصلاحاتی صورت گرفت که در سال جاری بر اساس قانون بودجه ابلاغی، وزارت نفت حجم مشخصی را از طریق بورس انرژی عرضه و بر‌ای فروش اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه شیوه نامه جدیدی از طریق واکنش‌های بازار طراحی و به وزیر نفت ابلاغ شد، افزود: در این شیوه نامه یکی از تغییرات مبنای مجوز است که به یک آیین نامه داخلی وزارتی تبدیل شده که مبنای آن قانون بودجه سال ۹۸ است.

تبیانیان در توضیح بیشتر این شیوه نامه بیان کرد: عمده مسائل در عرضه‌های قبلی در این شیوه نامه نیز لحاظ شده به انضمام این که برخی از مسائل تسهیل شده که مهمترین موضوع در آن تکلیف وزارت نفت نسبت به عرضه مستمر و منظم در طول سال ۹۸ است.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی اظهار کرد: عرضه نفت در بورس انرژی از لحاظ شکلی و محتوایی نیز تغییر داشته به گونه‌ای که حداقل حجم بارگیری برای حمل زمینی ۱۰۰۰ بشکه تعیین شده، زیرا عموما در حمل زمینی محموله‌ها کوچک هستند و با کاهش حجم متقاضیانی که در آن حوزه ورود می‌کنند از بابت بارگیری کمترین مشکل را داشته باشند.

وی بیان داشت: شکل فرمول قیمتی با قرارداد‌های خارج از بورس و قرارداد‌های جاری در وزارت نفت برای فروش نفت بیشترین شباهت ممکن را پیدا کرده و از این منظر خریداران با کمترین ریسک قیمتی و تخفیف‌هایی که لحاظ می‌شود خرید خود را انجام داده تا خریداران داخل بورس با شرایط خارج از بورس معاملاتشان را انجام دهند.

تبیانیان با اشاره به اینکه پیش بینی می‎شود استقبال نفت از بورس انرژی با وجود تغییرات لحاظ شده افزایش یابد، گفت: تاکنون معاملات ما از لحاظ تعدادی و حجمی در حال افزایش بوده که با شیوه نامه جدید و مزیت‌های لحاظ شده در آن، اگر به ترتیب برنامه ریزی شده و به صورت مستمر اطمینان در بازار ایجاد کنیم که هر هفته و با یک سبک مشخص عرضه نفت صورت می‌گیرد، حجم معاملات افزایش پیدا خواهد کرد که در نهایت باعث افزایش بیشتر رونق بورس خواهد شد.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی در توضیح میزان فروش نفت سبک، سنگین و میعانات گازی در بورس انرژی تا به امروز بیان کرد: نفت سبک حدودا یک میلیون بشکه، نفت سنگین در حدود ۷۰ هزار بشکه و در زمینه میعانات گازی تاکنون فروشی به ثبت نرسیده است.

وی خاطر نشان کرد: علاقمندان به این حوزه می‌توانند آخرین اطلاعات را از سایت http://bourse.nioc.ir مشاهده کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.