گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 314007

امیرعلی حمیدیه در دیدار روز گذشته اساتید با رهبر انقلاب:

ضرورت توسعه فرهنگ و زیست بوم علم و فناوری در تمامی سطح کشور در گام دوم انقلاب

کسب رتبه های ارزشمند در سطح منطقه و جهان در زمینه دانش راهبردی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با وجود محدودیت ها نشانه خودباوری دانشمندان کشورمان می باشد به طوری که هم اکنون رتبه اول در منطقه و بین کشورهای اسلامی را کسب نموده ایم، با خودباوری و تلاش بیشتر نسل جوان کشورمان می توانیم به زودی قله های بلندتری از علم و فناوری را فتح نماییم.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ امیرعلی حمیدیه، فوق تخصص خون و سرطان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در دیدار روز گذشته اساتید و نخبگان و پژوهشگران دانشگاهی با رهبر انقلاب به سخنرانی پرداخت.

متن کامل سخنرانی امیرعلی حمیدیه را در ادامه می خوانید:

بسمه تعالی

محور اول
1- ضرورت توسعه فرهنگ و زیست بوم علم و فناوری در تمامی سطح کشور به عنوان زیر ساخت حرکت موثر اجتماعی و اقتصادی در گام دوم انقلاب

راه برون رفت از فشار های بین المللی و نیل به خود کفایی دستیابی به فناوری های راهبردی و گسترش زیست بوم های علم و فناوری است    

روند شکل گیری دانشگاه های نسل سوم و چهارم در دنیا سرعت گرفته ولازم است رویکرد آموزش و پژوهش با فناوری و کارآفرینی ممزوج شده و تربیت نسل اینده با این رویکرد در دستور کار دانشگاه ها قرار گیرد. این روند در کشور ما باید شتاب بیشتری گیرد و به عنوان اولویت اصلی مورد توجه قرار گیرد.

تاسیس و گسترش شتابدهنده ها و مراکز رشد در پیرامون دانشگاه ها و مراکز علمی باید نهادینه شود تا فضای کارافرینی، شور و نشاط علمی و امید به اینده بخصوص در بین نسل جوان افزایش یابد.

تقویت وگسترش مجاری توسعه صادرات محصولات بومی با فناوری بالا به منظور ایجاد کشش بازار، رونق تولید و افزایش فعالیت صادرات شرکت های دانش بنیان می بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.   

محور دوم
2-ضرورت تمرکز بر علوم و فناوری هایی که دارای مزیت نسبی در کشور هستند و مرز دانشی محسوب میگردند.

بدون شک حوزه های نوینی چون سلولهای بنیادی و نانو از دسته  علومی هستند که دارای مزیت نسبی در کشور میباشند.

ترکیب این فناوری ها با یکدیگر نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که اینده فناوری ها تک به تک نیست  و تلفیق فناوری ها که به ان فناوری های همگرا اطلاق می شود موجبات پیشرفت فوق العاده کشور را فراهم می آورد.

حرکت پرشتاب محققان جوان در مرزهای دانش حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی مورد توجه مجامع داخلی و بین المللی بوده است. به همین منظور لازم است:

اولا حفاظت از سنگر های علمی فتح شده با افتخار وتعصب
ثانیا نه تنها سرعت تولید این علم راهبردی در کشور ضروری است بلکه نیاز به شتاب بیشتری دارد

ثالثا بهره مندی واستفاده از دستاوردهای محققان جوان و شرکت های دانش بنیان نوپا در راستای گسترش شور اجتماعی و اقتصادی و عبور از تحریم ها

کسب رتبه های ارزشمند در سطح منطقه و جهان در زمینه دانش راهبردی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با وجود محدودیت ها نشانه خودباوری دانشمندان کشورمان می باشد به طوری که هم اکنون رتبه اول در منطقه و بین کشورهای اسلامی را کسب نموده ایم.

با خودباوری و تلاش بیشتر نسل جوان کشورمان می توانیم به زودی قله های بلندتری از علم و فناوری را فتح نماییم.

حمایت مستمر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی 5 سال اخیر که منجر به تشکیل بیش از 80 شرکت دانش بنیان در حوزه تجهیزات و محصولات سلولی و پزشکی بازساختی شده است و می تواند با همکاری سایر نهادها، ارگانها و سرمایه گذاران بیش از پیش تقویت شود و باعث رونق تولید محصولات نوین پزشکی در کشور گردد.

حمایت از مطرح شدن مراکز مهمی چون رویان در سطح بین المللی بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر در سطح کشور طراحی و راه اندازی مرحله به مرحله چندین مرکز جامع شتابدهنده سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی در سرتاسر ایران به منظور تثبیت جریان پر سرعت تولید و تجاری سازی دانش ذیربط

هرچند فرایند استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها سالهاست در کشور آغاز شده است با این وجود گسترش نهضت کاربردی سازی علوم و فناوری های سلولهای بنیادی در رشته های مختلف پزشکی جهت رفع الام بیماران صعب العلاج کشور بسیار ضروری است.

ضرورت نظم بخشی و تهیه و ابلاغ دستور العمل های منطقی و چارچوب های قانونی مورد نیاز آینده مانند آیین نامه های ژن درمانی.

برداشتن گام بعدی برای آینده علم سلولهای بنیادی: ژن درمانی و دست ورزی های داخل سلولی

محور سوم :
3-ضرورت همدلی و همراهی و انضباط و تمرکز در حمایت های سطح ملی از محققین جوان و شرکت های نوپا به دور از تنگ نظری ها و سلایق شخصی و گروهی.

فرارسیدن زمان سرعت بخشی در تبدیل دانش تولید شده به محصول ، تجاری سازی محصولات و کاربردی سازی.

مدیریت جهادی و جلوگیری از کارشکنی های افراد تنگ نظر، نا آگاه با ظاهری قانون مدار و علمی.

ضرورت بهره مندی از شوق و شور و اخلاص و اراده و اهتمام جوانان دلسوز در مدیریت های کلیدی ستادی و حوزه های علم و فناوری.

هدایت مشفقانه و حمایت از نخبگان جوان و نخبگان ایرانی جذب شده به منظور نقش افرینی در حوزه های علم و فناوری.

ارتقا، بهبود و تسهیل فرایند های وقت گیر و پیچیده در حوزه های اداری و مالی به منظور هموار نمودن مسیر اجرای سیاست دور اندیشانه "رونق تولید".

حضور عملی انواع صندوق های پر قفل و بند در عرصه حمایت از رونق تولید.

و تشکر ویژه از حضرتعالی به جهت گزارش گیری مستمر از پیشرفت علم و فناوری و ارائه بازخورد به مدیران ذیربط در سطح ملی که پشتوانه ای قوی برای ایشان به شمار می رود.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.