گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 315513

بهره‌مندی روستاهای کشور از خدمات سنجشی ماهواره‌ها

با توجه به اینکه بهره مندی روستاییان از خدمات فضایی برای توسعه کشاورزی و افزایش تولید یک ضرورت انکارناپذیر است، با کمک شرکت‌های دانش بنیان، خدمات سنجشی ماهواره‌ها به روستاها می‌رسد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت‌های ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در سال جاری اجرایی کردن طرح بهره مندی روستاییان از خدمات ماهواره است. این خدمات به روستاییان در توسعه کشاورزی، افزایش تولید و برنامه‌ریزی مؤثر در کشاورزی و ایجاد و توسعه مرکز اطلاعات و مدیریت منابع روستایی کمک می‌کند.

فراهم کردن این خدمات برای کشاورزان با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای امکان پذیر است. در واقع یکی از نیازهای مهم بخش کشاورزی کشور، تهیه نقشه پراکنش اراضی و برآورد سطح زیر کشت اراضی کشاورزی است. سنجش از دور در این زمینه نقشه کلیدی دارد و کشورهای پیشرفته از این فناوری به منظور پایش اراضی کشاورزی خود استفاده می‌کنند.

با توجه به پوشش وسیع تصاویر ماهواره‌ای و قابلیت بالای آنالیز تصاویر با روش‌های سنجش از دور، امروزه از تصاویر ماهواره‌ای در مطالعات مختلف کشاورزی و منابع طبیعی استفاده می‌شود. به همین منظور ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای طرح استفاده از خدمات ماهواره‌ای در روستاها مذاکراتی را با استانداری‌ها آغاز کرده است.

بر همین اساس، با توجه به مذاکرات صورت گرفته استان مازندران به عنوان پایلوت انتخاب و طرح به استانداری تحویل شد. سامانه‌های مورد نظر در اجرای این طرح شامل سامانه پایش ماهواره‌ای و مدیریت اراضی کشاورزی، سامانه پهنه‌بندی و هشدار مخاطرات طبیعی، سامانه پزشکی از دور و سامانه آموزش از دور می‌شود.

این طرح با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سنجش‌ازدور انجام خواهد شد و ستاد برای اجرای این طرح از این شرکت‌ها و توانمندی متخصصان داخلی بهره خواهد گرفت.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری