گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 315561

میلاد عبدی

نگاهی به نقش جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

این همه تاکید ایشان نسبت به جوانان در بیانیه و سخنرانی هایشان بیانگر آن است که به جوانان باید به معنای واقعی کلمه اعتماد شود و میدان را برای حضور آن ها فراهم کرد. به طوری که خود معظم له در انتصابات اخیرشان این اصل را مورد توجه قراردادند و از ظرفیت جوانان بهره بردند.

خبرنامه دانشجویان ایران: میلاد عبدی*// مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب را به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب در بهمن ماه سال گذشته صادر کردند . این بیانیه در حول سه محور اصلی به رشته تحریر در آمده است. سیر و سرگذشت ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ، ویژگی های ممتاز انقلاب اسلامی و توصیه هایی به جوانان برای تبدیل ایران به الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی و ایجاد تمدن نوین اسلامی .

این بیانیه را میشود به عنوان نقشه راه منسجم و پارادایم قابل اتکا، برای برداشتن گام دوم انقلاب عنوان کرد. به نوعی می توان گفت در این بیانیه حضرت آقا با پرداختن به چگونگی شکل گیری انقلاب با آن ویژگی های ممتاز موجود در روح انقلاب اسلامی درصدد آن هستند، تا یک بینش صحیح و عمیق از گذشته انقلاب اسلامی داشته باشیم.

چرا که برای پیشرفت و برداشتن محکم گام دوم انقلاب باید گذشته را خوب بشناسیم و تجربه اندوزی های لازمه صورت بگیرد تا به عنوان پشتوانه مهم فکری و تئوریک و عملی در آینده به کار گرفته شود. از طرفی هم بازخوانی و شناخت سر گذشت مهم است بدین دلیل که تحریف و دروغ پردازی دشمن نسبت به گذشته انقلاب اسلامی، که از هیچ تلاش و پول و ابزار و.. فرو گذار نمی کند، خنثی و ابطال شود.

انقلاب اسلامی ویژگی های ممتازی داشته که به سبب آن امروزه در بیشتر کشورهای بیدار اسلامی روح انقلاب و استکباری ستیزی دمیده شده است. این ویژگی ها عبارتند از: ۱- عدم خیانت به آرمان در طول چهل سال پر افتخار، ۲- مطرح کردن دین و دنیا در کنار هم، ۳- تاریخ مصرف نداشتن شعار های جهان به دلیل آمیخته بودن این شعار ها با فطرت بشر در همه عرصه ها هست، ۴- دارای انعطاف و فقدان انفعال، ۵- پایبندی به اصول و مرزبندی با رقیبان و دشمنان، ۶- قدرتمند اما مهربان، باگذشت و مظلوم.

حضرت آقا در بیانیه گام دوم انقلاب توجه خاص و ویژه‌ای نسبت به جوانان داشتند . چون جوان علی الخصوص جوان انقلابی با فکر، شعور، شور، خلاقیت و نوآوری و شادابی خود، می تواند و این آمادگی را هم دارد که به عنوان موتور پیشران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب باشد.

حتی مقام معظم رهبری توصیه هایی نیز برای جوانان در خصوص آماده سازی و خود سازی در جهت حضور فعال و راه گشا در گام دوم انقلاب تبیین کردند.

این همه تاکید ایشان نسبت به جوانان در بیانیه و سخنرانی هایشان بیانگر آن است که به جوانان باید به معنای واقعی کلمه اعتماد شود و میدان را برای حضور آن ها فراهم کرد . به طوری که خود معظم له در انتصابات اخیرشان این اصل را مورد توجه قراردادند و از ظرفیت جوانان بهره بردند.

نیاز اساسی و اولویت مند برای کشور است که از ظرفیت جوانان انقلابی دغدغه مند به نحو هرچه بهتر و شایسته تر در سطوح مدیریتی و اجرایی کشور بهره گرفته شود. چون این جوان است که دارای ذهنی فعال و پویا، و سرشار از خلاقیت و نوآوری هست که در همه حوزه ها اقتصاد و سیاست و فرهنگ و... می تواند راهگشا باشد. ولی چه گفته شود که این اعتماد و اعتقاد به جوانان هنوز در بین مسولین غالب نشده است و صرفا حالت کلیشه ای به خود گرفته است.

دانشگاه ها می توانند در تبیین و تحلیل گام دوم انقلاب و گفتمان سازی آن نقش مهمی را ایفا کنند. در این زمینه نقش تشکل های دانشجویی که قشر جوان تحصیل کرده و دغدغه مند نسبت به راه انقلاب، را بر خود می بیند از دو لحاظ برجسته می شود:

اولا اینکه دانشجویانی که در تشکل های دانشجویی و انقلابی فعالیت می کنند به عبارتی افرادی هستند که نسبت به انقلاب و ارزش و آرمان های آن دغدغه مند هستند و از هیچ تلاشی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی دریغ نمیکنند و رشد آن ها در فضای تشکیلاتی و آزمون و خطا آنها در چنین فضایی، می توان به عنوان اندوخته و ظرفیت مهم در گام دوم انقلاب به شمار برد که می تواند مسولیت های مهمی را بر اساس تجربیاتی که از کار تشکیلاتی کسب کرده عهده دار شود. همانطور که حضرت آقا در یکی از توصیه هایشان نسبت به جوانان بر امر شانه خالی نکردن از زیر بار مسئولیت در همه میدان ها، تاکید داشتند.

ثانیا، تشکل های دانشجویی در تبین و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب می توانند در وهله اول حلقه های مطالعاتی درون تشکیلاتی پیرامون بیانیه برگزار کنند و از طرفی هم برای تبیین و تحلیل در سطح دانشگاه با طرح نشست های مختلف و کرسی های آزاد اندیشی نسبت به این مهم قدم بردارند.

* دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.