گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 315736

ادعای تازه بازرس کمیته اجرایی انتخابات نشریات دانشجویی

وی افزود: نتیجه قرعه‌کشی عضو دانشجویی هیئت نظارت، انتخاب فردی بود که به دلیل تداخل زمانی پروسه انتخابات و امتحانش مجبور به ترک محل انتخابات شد و تنها نیم ساعت از دور اول انتخابات در محل حاضر بود.

خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از ایسنا؛ عضو بازرس کمیته اجرایی هفدمین انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم با ارائه توضیحاتی مدعی است برگزاری این انتخابات با تخلفاتی همراه بوده است

نسترن غنمی  با اشاره به برگزاری انتخابات نشریات دانشجویی اظهار کرد: امسال این انتخابات با تخلفات متعددی برگزار شده است. این تخلفات از ابتدا و در هنگام نام‌نویسی برای عضویت در هیئت نظارت آغاز شد. مطابق سال‌های گذشته رسم بر این بود که امکان کاندیداتوری در هیئت نظارت بر انتخابات، برای کلیه دانشحویانی که در نشست حضور دارند وجود دارد. این درحالی است که برگه ثبت نام در هیئت نظارت بسیاری با این دلیل که این افراد واجد شرایط رأی دادن نیستند کنار گذاشته شد و به متن صریح ماده ۴۲ شیوه‌نامه برگزاری انتخابات توجهی نشد.

وی افزود: نتیجه قرعه‌کشی عضو دانشجویی هیئت نظارت، انتخاب فردی بود که به دلیل تداخل زمانی پروسه انتخابات و امتحانش مجبور به ترک محل انتخابات شد و تنها نیم ساعت از دور اول انتخابات در محل حاضر بود.

عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه نوشیروانی بابل همچنین مدعی شد: از نکات این نشست حضور نماینده‌های جعلی در انتخابات بود که یا با جعل ایمیل و خط و امضای مدیران مسئول دارای حق رأی، نامه نمایندگی ساخته بودند و یا نماینده‌هایی برای رأی دادن حاضر می‌شدند که فارغ‌التحصیل بوده و با کارت دانشجویی باطله در نشست حضور پیدا کرده بودند. در زمان برگزاری انتخابات، چند نمونه از این افراد از طرف دانشجویان دیگر حاضر در نشست شناسایی شدند و از شرکت آن‌ها در انتخابات جلوگیری به عمل آمد اما با این وجود مسئولان برگزاری نشست هیچ راهکاری برای بررسی این موارد و جلوگیری از تخلفات این چنینی چه قبل برگزاری نشست و چه در حین آن در نظر نگرفته بودند.

وی ادامه داد: نکته دیگر تخلف بارز یکی از اعضای بازرس کمیته اجرایی بود که بارها میز انتخابات را رها کرده و به گفتگو با رأی دهنده‌ها می‌پرداخت و حتی برخی افراد شاهد تبلیغ این فرد برای یکی از کاندیداها بودند. هرچند این افراد شکایت کتبی خود را به مسئولان برگزاری انتخابات ارائه کردند ولی ترتیب اثری داده نشد. حال آنکه وظیفه عضو بازرس کمیته اجرایی نظارت بر روند اجرای انتخابات است و با این اوصاف مطابق ماده ۲۸ شیوه‌نامه، آرای کسب شده بعد از صحبت این عضو با رای‌دهنده‎‌ها آرای کسب‎شده با تخلف محسوب می‌شوند.

غنمی افزود: یکی از اعتراضات اصلی دانشجوها به تخلف از زمان دقیق برگزاری انتخابات بود که این مساله خصوصاً با توجه به همزمانی انتخابات با امتحانات و یا ساعت بلیط برگشت برخی حاضرین در نشست اهمیت می‌یافت، چرا که بسیاری اعتراض داشتند که سه ساعت تأخیر به وجود آمده موجب برهم خوردن برنامه برگشت و یا امتحاناتشان می‌شود. اما وقتی که با معین شدن نتیجه انتخابات، مشخص شد که انتخابات به دور دوم خواهد رفت، بسیاری از افراد محل رأی گیری را ترک کرده بودند و حتی بین آمار شرکت کنندگان در دور اول و دوم انتخابات، ۱۴ رأی اختلاف وجود داشت.

این فعال دانشجویی ادامه داد: البته در دوم انتخابات هم اشتباهات و تخلفاتی روی داد. به عنوان مثال در هنگام شمارش آرا متوجه شدیم تعداد آرای ریخته شده در صندوق یکی بیشتر از تعداد افرادی است که در انتخابات شرکت کرده اند و طبق متن صریح شیوه‌نامه آرای بدون مهر و آرای مازاد همگی آرای باطله به حساب آمده و جز آرای مأخوذه به حساب نمی‌آیند. با این وجود اما تکلیف برگه‌های بدون مهر موجود در صندوق مشخص نشد و درباره آن یک رأی مازاد نیز به مقررات اعتنایی نشد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.