گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 315830

انجام پژوهش‌های کاربردی هدفمند و مبتنی بر نقشه جامع علمی

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی بر پژوهش‌های کاربردی هدفمند و مبتنی بر سند چشم‌انداز برنامه‌های توسعه کشور و نقشه جامع علمی کشور تأکید کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بابک نگاهداری در اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاهی که در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، درباره مأموریت این پژوهشگاه گفت: سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای کلیه امور زیر ساخت پژوهشی، کتابخانه ها و بانک‌های اطلاعاتی واحدهای دانشگاهی، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی و توسعه، تقویت و هدایت طرح‌های پژوهشی برون سازمانی و کلان طرح‌های پژوهشی مصوب با اولویت پژوهش‌های کاربردی هدفمند و مبتنی بر سند چشم انداز برنامه‌های توسعه کشور و نقشه جامع علمی کشور از مأموریت‌های اصلی است.

وی کنترل و نظارت بر فرآیندهای پژوهشی مستقل از پژوهش تحصیلات تکمیلی دانشگاه بر اساس تقویم تعیین شده، ارزشیابی فعالیت‌های پژوهشی و ارزیابی عملکرد پژوهشی سالانه واحدهای پژوهشی، ایجاد ارتباط لازم با مؤسسات داخلی و خارجی به منظور همکاری در امور پژوهشی و مبادله خدمات علمی و همکاری در ارائه خدمات علمی، پژوهشی و برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های علمی و اجرای کلیه امور قراردادهای تحقیقاتی و خدماتی بین دانشگاه از دیگر مأموریت‌های این پژوهشگاه است.

نگاهداری با بیان اینکه ارتباط با صنعت و جامعه برای اخذ پروژه‌های ملی و بین المللی، تشکیل گروه‌های تحقیقاتی بین محققان داخل و خارج دانشگاه در سطح ملی و بین المللی از رویکردهای اصلی پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: نظارت و ترویج اخلاق مداری علمی و پژوهشی، هدفمندی و انضباط بخشی به اعتبارهای پژوهشی تخصیص یافته، علم سنجی فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیأت علمی، توسعه ثبت پتنت و اختراعات جزو برنامه‌های اصلی پژوهشگاه است که به طور جد پیگیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای بزرگترین سرمایه آزمایشگاهی و کارگاهی کشور است، این دانشگاه دارای حدود ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه با بیش از ۱۴۷ هزار تجهیزات تخصصی، ۱۲ پژوهشکده و ۱۲۵ مرکز تحقیقاتی است که مجوز ۱۰ مرکز تحقیقاتی جدید صادر و مجوز ۹۶ مرکز تحقیقاتی تمدید شده است.

نگاهداری خاطرنشان کرد: آئین نامه‌ها، شیوه نامه‌ها و دستورالعمل‌های متعددی در حوزه امور آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و حوزه فناوری از جمله راه اندازی نحوه مراکز رشد، سرای نوآوری، ساماندهی و توسعه رویدادهای فناوری و … تدوین شده است.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه رویکرد بستر سازی «دانشگاه اجتماعی» و «دانشگاه جوار صنعت» در دستور کار است، گفت: نمایه کردن مجلات علمی در پایگاه‌های استنادی Scopus , ISI، دریافت ضریب تأثیر برای مجلاتی که در فهرست انتظار هستند و راه اندازی مجله به صورت مشترک با دانشگاه‌های معتبر بین المللی، چشم انداز بلند مدت این پژوهشگاه است.

وی تقویت روحیه خلاقیت و تهییج پژوهش دانش آموزان و دانشجویان، ساماندهی هدفمند رویدادها و مسابقات دانش‌آموزی و دانشجویی، ارتقا کارآفرینی و اشتغال دانش بنیان دانش آموختگان، ارائه خدمات کلینیک‌های آموزشی تخصصی و کریدورهای فناوری و … را از رویکردها و برنامه‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان عنوان کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.