گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 317693

لیلا زارعی

شورای عالی انقلاب فرهنگی و ضعف رسانه‌ای آن

شورای‌عالی انقلاب فرهنگی این روزها وضعیت مطلوبی ندارد و شاهد آن هستیم که جلسات شورا با فاصله زمانی زیاد و با غیبت‌های مکرر رئیس آن برگزار می‌شود. حتی در جلساتی که رئیس محترم جمهور حضور دارند شاهد ایجاد درگیری‌هایی بین ایشان و منتقدان هستیم که باعث مسدود شدن مسیر پیشبرد اهداف خواهد بود.

خبرنامه دانشجویان ایران: لیلا زارعی*// شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، شورایی که امام انقلاب آن را بنا نهاد تا اهدافی والا و ارزشمند را دنبال کند. برای اینکه عملکرد هر مجموعه، گروه و نهادی را بررسی کنیم، ‌باید اهداف آن را به‌خوبی بشناسیم و ببینیم که از زمان تاسیس تا چه حد به این اهداف نزدیک شده یا دست یافته یا مسیری اشتباه را پیش گرفته و اینکه زمینه هرکدام از این حرکات چه چیزهایی بوده است.

ازجمله اهداف این شورا عبارتند از گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامی در شئون جامعه و تقویت انقلاب فرهنگی و اعتلای فرهنگ عمومی، تزکیه محیط‌های علمی و فرهنگی از افکار مادی و نفی مظاهر و آثار غربزدگی از فضای فرهنگی جامعه، تحول دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز فرهنگی و هنری براساس فرهنگ صحیح اسلامی، گسترش و تقویت هرچه بیشتر آنها برای تربیت متخصصان متعهد، اسلام‌شناسان متخصص، مغزهای متفکر و وطن‌خواه، نیروهای فعال و ماهر، استادان، مربیان و معلمان معتقد به اسلام و استقلال کشور، تعمیم سواد، تقویت و بسط روح تفکر و علم‌آموزی و تحقیق و استفاده از دستاوردها و تجارب مفید دانش بشری برای نیل به استقلال علمی و فرهنگی، حفظ و احیا و معرفی آثار و مآثر اسلامی و ملی و نشر افکار و آثار فرهنگی انقلاب اسلامی، ایجاد و تحکیم روابط فرهنگی با کشورهای دیگر به‌ویژه با ملل اسلامی. این شورا در تهیه اسناد بالادستی و در مقام سیاستگذاری نقش خود را به‌خوبی ایفا کرده، سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش نیز یکی از آنهاست که تاکیدات مکرر رهبری را به دنبال داشته است. این سند و اسناد مشابه می‌توانند بستر بسیار مناسبی برای تحول در نظامات جمهوری اسلامی ایران باشند که توجه مسئولان به اجرای آنها و همچنین پیگیری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را لازم دارد. این دو مورد حلقه‌های گمشده اجرایی شدن اسناد بالادستی هستند. اما در بسیاری از موارد هم توجه به فضای فرهنگی دانشگاه‌ها، مساله حجاب و جذب اساتید دانشگاهی کوتاهی آن محرز است.

شورای‌عالی انقلاب فرهنگی این روزها وضعیت مطلوبی ندارد و شاهد آن هستیم که جلسات شورا با فاصله زمانی زیاد و با غیبت‌های مکرر رئیس آن برگزار می‌شود. حتی در جلساتی که رئیس محترم جمهور حضور دارند شاهد ایجاد درگیری‌هایی بین ایشان و منتقدان هستیم که باعث مسدود شدن مسیر پیشبرد اهداف خواهد بود. البته لازم است به ضعف رسانه‌ای شورا نیز اشاره کنیم. عدم‌اطلاع‌رسانی عمومی مطلوب درباره مصوبات شورا و روند اجرایی شدن آنها نیز از دیگر مشکلات چندین و چندساله شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و بسیاری از نهاد‌های بزرگ دیگر است.

وظایف شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را می‌توان در سه حوزه سیاستگذاری، تدوین ضوابط و نظارت تقسیم‌بندی کرد. تهیه و تدوین سیاست‌ها و طرح‌های راهبردی کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی ازجمله در حوزه‌های زنان، تبلیغات، اطلاع‌رسانی، چاپ و نشر، بی‌سوادی، برقراری روابط علمی و پژوهشی و فرهنگی دانشگاه‌ها با سایر کشورها، همکاری حوزه و دانشگاه، فعالیت‌های دینی و معنوی، تهاجم فرهنگی و سایر حوزه‌های فرهنگی مربوطه جزء وظایف سیاستگذاری این شورا محسوب می‌شود. تعیین ضوابط تاسیس مراکز علمی و آموزشی و نیز ضوابط گزینش مدیران، استادان و دانشجویان، همچنین بررسی و تحلیل شرایط فرهنگی ایران و جهان، بررسی الگوهای توسعه و پیامدهای فرهنگی آن، بررسی وضع فرهنگ و آموزش کشور و نیز نظارت بر اجرای مصوبات شورا ازجمله وظایف نظارتی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است.

انقلاب اسلامی ایران با تمام زیرمجموعه‌هایش وارد گام دوم خود شده است، موفقیت در برداشتن این گام مستلزم هماهنگی، همراهی و همگامی تمام حوزه‌ها و عمل مجدانه و مجاهدانه در انجام وظایف است که امیدواریم با توجه همگان این گام پرقدرت برداشته شود.

* دبیر واحد فرهنگی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.