گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 319449

دعوت مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مازندران از استاندار

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مازندران در نامه‌ای به حسین زادگان، استاندار مازندران خواستار بررسی مسائل ساختاری خصوصی سازی شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی شهرستان سواد کوه شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مازندران به حسین زادگان، استاندار در خصوص ساختار خصوصی سازی شرکت ذغال سنگ نامه نوشت.

در این نامه آمده است:

جناب آقای احمد حسین زادگان
استاندارمحترم مازندران

باسلام و احترام:

همانطورکه مستحضرید خصوصی سازی شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی شهرستان سوادکوه موجب عدم نظارت کافی در حفظ سلامتی و جان معدنچیان شده است؛ به گونه‌ای که در ۳۰ خرداد ماه سال جاری حادثه‌ای منجر به جان باختن ۲ تن از کارگران معدن ذغال سنگ شهرستان سوادکوه شهر زیرآب شده و علاوه بر آن در سال‌های قبل نیز باعث به خطر افتادن امنیت جانی عده‌ای از کارگران شده بود.

بنابر پیگیری‌های صورت گرفته از خانواده‌های معدن چیان فوت شده و کارگران معدن ذغال سنگ مذکور ایرادات اولیه شامل موارد زیر می‌باشد:

۱. دریافت حقوقی پائین‌تر از حقوق پایه مصوب شده؛ در صورتی که کار در معدن از شغل‌های پرخطر محسوب می‌شود.

۲. عدم ایمن سازی محل کار معدنچیان قبل از هر نوبت کاری؛ در صورتی که طبق ماده ۳ آیین نامه ایمنی در معادن، کلیه معادن و کارگاه‌های آن اعم از معادن سطحی و زیر زمینی باید قبل از شروع هر نوبت کاری توسط مسئول ایمنی یا نمایندگان وی براساس فرم‌های چک لیست ایمنی، بازرسی شوند.

۳. عدم آموزش به معدنچیان؛ که طبق ماده ۱۰ آیین نامه ایمنی در معادن تمام اشخاصی که وارد معدن میشوند باید آموزش‌های ایمنی لازم را توسط مراجع ذیصلاح در ارتباط با نوع کار محوله و ایمنی عمومی معدن دیده باشند.

۴. نداشتن امکانات امداد و نجات؛ طبق ماده ۴۵۱ آیین نامه ایمنی در معادن، در معادن ذغال سنگ با بیش از ۵۰ نفر کارگر باید در هر نوبت کاری از امکانات و نفرات موظف در تشکیلات امداد و نجات و با تعداد نفرات کمتر، از پرسنل غیر موظف معدن که برای عملیات امداد و نجات در مواقع بحران آموزش‌های لازم را دیده اند، استفاده کنند و همچنین طبق ماده ۴۵۴ آیین نامه ایمنی در معادن، در شبکه زیر زمینی معادن باید ایستگاه‌های کمک‌های اولیه مناسب، تجهیزات امداد و نجات و نیاز‌های ضروری تعبیه شود.

۵. عدم الزام حضور مسئول و مامور ایمنی بطور دائم:

با توجه به اینکه پیش از این نیز شاهد سوءمدیریت و عدم نظارت بر شرکت‌های معدنی و شرکت‌های خصوصی بوده ایم، دانشجویان دانشگاه مازندران از حضرت عالی دعوت میکنند در اسرع وقت خود را به محل حادثه رسانده و ضمن دلجویی از خانواده‌ها این مسائل ساختاری را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.