گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 319475

می توان با شیوه های جایگزین تبعات کنکور را به حداقل رساند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کنکور هم حتماً قابل حل است و می توان شیوه های جایگزینی را برای آن درنظر گرفت که تبعات کنکور را به حداقل برساند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل ازمهر، جت الاسلام علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته روی آنتن رفت، در ابتدای سخنان خود گفت: چرا به جایی رسیدیم که کنکور مقبول‌ترین شیوه عمل برای گزینش گری ورود به سیستم آموزش عالی شده و هنوز سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نتوانسته خود را بازیابی کند؟ هنوز نهاد تعلیم و تربیت آنطور که باید جدی گرفته نشده و ریشه بحث همین جاست. شیوه‌هایی برای تغییر کنکور مطرح شده اما جدی گرفته نشده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به تبعات کنکور گفت: ۸۰ درصد جهت دهی به محتوای تعلیم و تربیت، بر عهده سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است و باید پاسخگو باشیم.

ذوعلم ادامه داد: در دوره ابتدایی در اکثر دبستان‌های ما هنوز بحث کنکور مطرح نیست و اینکه دانش آموز در این دوره شش ساله چه مهارت‌هایی را می‌آموزد واقعاً به عهده ماست و باید پاسخگو باشیم. مبادا مسئولیت خود را فراموش کنیم و مشکلات را به گردن نظام ارزشیابی بیاندازیم. کنکور هم حتماً قابل حل است و می‌توان شیوه‌های جایگزینی را برای آن درنظر گرفت که تبعات کنکور را به حداقل برساند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به دو قانون حذف کنکور و تغییر شیوه ارزشیابی کنکور اظهار کرد: در این دو قانون بار کارشناسی مسئله به عهده سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار گرفت ولی باز هم یک نوع استقلال نظر و رای کارشناسی دیده نشد. رؤسای قوا کارگروهی مستقل از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و سازمان سنجش شکل دهند و کارشناسانی که راهکارهای نویی دارند حضور یابند و به دور از شتاب زدگی سناریوهای مختلف را بررسی و به راهکاری مشخص برسند.

ذوعلم درباره انتقادات بر رسانه ملی گفت: صداوسیما موظف است آموزش و پرورش را با تنویر افکار عمومی به این سمت ببرد که این آزمون‌ها متوقف شود. در آموزش و پرروش هم دچار تشتت آرا هستیم؛ گروهی آزمون پایه هفتم را خوب می‌دانند و برخی هم نقد جدی به آن دارند و به جمع بندی روشنی نرسیدیم و شاید مهمترین وظیفه وزیر آموزش و پرورش همین روشن کردن این موضوع باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه نگاه ما به معلمان باید شریک در برنامه ریزی و مدیریت محتوایی تعلیم و تربیت باشد گفت: آیا سازوکارها و زمینه‌هایی که باید در آموزش و پرورش باشد تا توانمندی معلمان را تقویت کند وجود دارد؟ در این زمینه بسیار ضعیف عمل می‌کنیم. کلاس‌های حضوری به دلیل مشکلات مالی کم شده و آزمون‌های الکترونیک ضمن خدمت در حد شوخی است.

وی با بیان اینکه با سیاست چندتالیفی صد درصد موافقم اما بستر تشکیلاتی که آن را محقق کند نداشته ایم، گفت: هنوز سند مصوبی که استانداردها را مشخص کرده باشد نداریم. با اصلاح ساختاری امیدواریم این هدف محقق شود و حتی هدف کمی هم داشته باشیم و مثلاً بگوییم ۳۰ درصد کتب تا ۵ سال دیگر توسط بخش‌های بیرونی انجام شود که اعلام امادگی کرده اند. امروز مطالبه دانش آموز و خانواده این است که در سه سال آخرمعلمان فقط نکات کنکوری بگویند در حالی که باید ارزشیابی پایانی هم بر اساس محتواهای تألیف شده برنامه درسی باشد.

ذوعلم درباره احیای معاونت تالیف محتوا نیز گفت: این پست سازمانی قبلاً وجود داشت ولی معاون نداشت ما این پست سازمانی مهجور را احیا کردیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مافیای دفتر تألیف و اینکه ورود به آن غیر ممکن بوده است گفت: اگر بتوانیم دو مقوله طراحی و برنامه ریزی درسی ۱۱ حوزه یادگیری و تعیین استانداردها را از بخش تألیف کتب درسی جدا و تفکیک کنیم این اتهامات برطرف خواهد شد و به جایی برسیم که هر کارشناسی و مولفی بتواند کتب درسی تألیف کند. امیدواریم برای چندعنوان درسی تا دوسال آینده این کار را انجام دهیم. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به یک کار جهادی نیاز دارد. همکاران ما آماده اند و باید زمینه سازی کرده و راه را باز کنیم. آماده سازی برای استاندارد سازی و نظارت و سنجش برای تأیید محتوای تولید شده باید صورت بگیرد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره حجم کتب درسی گفت: در این باره بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. پیشنهادات ما به شورای عالی میرفته و ما مصوبات شورای عالی را اجرا می‌کردیم. نه اینکه مثلاً کتاب تفکر و سوادرسانه ای را مستقل تدوین و ارائه کنیم. نقدهایی وجود دارد و اینطور هم نیست هرکاری انجام شود همه ۱۰۰ درصد موافق آن باشند.

ذوعلم افزود: یکی از مضایق ما سختی در اجراست. آیا برای کتبی چون تفکر و پژوهش که وارد برنامه درسی شده معلم توانمند و متخصص تربیت کرده ایم؟ ما در مجموع روند کلی کار ما بر کاهش تنوع و سبک کردن کوله پشتی و کاهش استرس‌های ناشی از آزمونهاست. اما یک مشکل کلی ما در صحنه اجراست و شکافی در اینجا داریم.

وی ادامه داد: در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی فقط به رشته برنامه ریزی درسی نیاز نداریم، به متخصص رشته‌های دیگری هم نیاز داریم و هرکدام از گروه‌های درسی شورای برنامه ریزی دارند. با انجمن برنامه ریزی درسی و متخصصان مربوطه در تماس هستیم و بازخوردها را معاونت ابتدایی و متوسطه باید به ما بدهند. اتفاقاً برخی مفاهیم را معلمان می‌گویند کم توضیح داده شده است. زمان آموزش هم در طول سال بعضاً دچار کاهش‌هایی می‌شود که ما را دچار مشکل می‌کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.