گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 319781

عدم مجوز برگزاری تجمع حمایت از «شیخ زکزاکی»

نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های بزرگ تهران عدم صدور مجوز برگزاری تجمع مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی را خلاف آرمان‌های انقلاب دانسته و نسبت به آن اعتراض کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، شاید برای ما از زمانی که ارتش و پلیس نیجریه به حسینیه بقیه‌الله (عج) در شهر زاریا و منزل شیخ زکزاکی در ایالت «کادونا» یورش برد و شیخ زکزاکی و همسرش «زینت ابراهیم» را دستگیر کرد خیلی زمان زیادی نگذشته باشد ولی برای شیخ و خانواده‌اش و مردم مظلومی که هر روز در حمایت از رهبرشان به خاک و خون کشیده می‌شوند، این روزهای بسیار تلخ و طولانی گذشته است.

از آن زمان تا کنون حدود سه سال و هفت ماه می‌گذرد و این روزها  وضعیت جسمانی «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه وخیم گزارش شده است تا جایی که گفته شده زنده بودن وی در این شرایط شبیه معجزه است.

با وجود اینکه دادگاه عالی نیجریه یک سال بعد، حکم  آزادی فوری شیخ زکزاکی را صادر کرد، اما دولت این کشور تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نداده  و شیخ زکزاکی به صورت غیرقانونی در بند دولت نیجریه است.

با وخامت حال شیخ زکزاکی صدای اعتراض بسیاری از مسلمان بلند در کشورهای مختلف بلند شد. در ایران هم دانشجویان با روش‌های مختلف اعتراض خود را به وضعیت شیخ زکزاکی نشان دادند، تا اینکه دانشجویان در بسیج دانشجویی 8 دانشگاه بزرگ تصمیم گرفتند با برگزاری تجمعی در مقابل سفارت نیجریه صدای اعتراض‌شان را به گوش نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری برسانند. در همین راستا درخواست خود را برای دریافت مجوز فرمانداری تهران دادند که با درخواست آنها موافقت نشد.

در همین رابطه نمایندگان دانشجویان بسیجی با حضور در خبرگزاری فارس و با برگزاری نشستی اعتراض خود را به این روند اعلام کردند. دانشجویان معتقد بودند مسئولان جمهوری اسلامی براساس قانون اساسی و آرمان های انقلاب باید از مظلومان دفاع کنند و از اینکه برای برگزاری تجمع به آنها مجوز داده نشده را از عجیب دانستند.

میثمی: کم‌کاری وزارت خارجه برای آزادی شیخ زکزاکی کاملا مشهود است
رضا میثمی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: حدود چهار سال است که از حمله وحشیانه ارتش نیجریه به حسینیه بقیه‌الله (عج) در شهر زاریا و منزل شیخ زکزاکی در ایالت «کادونا»  و بازداشت این شیخ و همسرش می‌گذرد و از آن روز تا کنون بیش از هزار نفر از مسلمانان نیجریه به شهادت رسیده‌اند.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه دادگاه نیجریه یک سال بعد، حکم  آزادی فوری شیخ زکزاکی را صادر کرد، ولی باز هم می‌بنیم که این شخصیت بزرگوار به صورت غیر قانونی در زندان است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: اخیراً تعدادی از پزشکان که شیخ زکزاکی را دیده بودند اعلام کردند وضعیت جسمانی شیخ بسیار وخیم است و با مقدار بالای سربی که در بدن ایشان وارد شده، زنده ماندن این شیخ بزرگوار شبیه معجزه است که البته ما می دانیم این امر بیشتر لطف خداست.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به سرکوب حامیان شیخ زکزاکی و کشتار مردم مسلمان در نیجریه گفت: متاسفانه در روزهای اخیر پنج نفر از مسلمانان معترض به بازداشت شیخ زکزاکی شهید و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

میثمی اظهار داشت: بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، 15 تیرماه درنامه‌ای به وزیر خارجه از وی خواست اقدامات صورت گرفته درباره شیخ زکزاکی تشریح شود ولی متاسفانه هیچ پاسخی داده نشد و تا کنون درباره این مسئله موضعی گرفته نشده و کم کاری وزارت خارجه برای آزادی شیخ زکزاکی کاملا مشهود است.

وی خاطر نشان کرد: بعد از این نامه بسیج دانشجویی هشت دانشگاه بزرگ تهران به صورت جمعی برای برگزاری یک تجمع در مقابل سفارت نیجریه درخواست مجوز کردند ولی متاسفانه تا الان بعد از پیگیری های زیادی که داشتیم گفتند با درخواست مجوز شما مخالفت شده و اجمالاً هم گفته شد که وزارت خارجه مخالف برگزاری این تجمع بوده است.

این فعال دانشجویی یادآور شد: جا دارد به وزارت خارجه گفته شود با این سفیری که شما در نیجریه دارید و با وجود سفیری که نیجریه در تهران دارد نه تنها بعید است کاری را پیش  ببرید بلکه اجازه بلند شدن صدای ملت مسلمان را هم نمی‌دهید. دانشجویان می‌خواستند صدای اعتراض خودشان را به مجامع بین المللی برسانند ولی به آنها اجازه داده نشد.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در خاتمه اظهار داشت: ما دو روز دیگر به نهادهای مربوطه به خصوص وزارت امور خارجه فرصت می‌دهیم مجوز برگزاری یک تجمع قانونی برای دفاع از یک مظلوم به صورت کاملا مسالمت آمیز دانشجویی داده شود و با برگزاری تجمع دانشجویان برای روز چهارشنبه مقابل سفارت نیجریه موافقت کنند.

صادق‌محمدی: عدم مجوز به برگزاری تجمع در حمایت از «شیخ زکزاکی» خلاف آرمان‌های انقلاب است
مصطفی صادق محمدی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی هم در این نشست گفت: حمایت از مظلومان و ایستادگی در مقابل ظالم آرمان ای از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بر اساس آن شکل گرفته و در اصل ۱۵۴ قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است.

وی ضمن قرائت متن اصل ۱۵۴ قانون اساسی، ادامه داد: ما برای برگزاری تجمع در مقابل سفارت نیجریه به فرمانداری تهران درخواست دادیم ولی با آن مخالفت شد این در حالی است که در بسیاری از کشور های مختلف مانند پاکستان و حتی در لندن هم به برگزاری چنین تجمعی مجوز داده شده است.

صادق محمدی تصریح کرد: چطور می‌شود در انقلاب اسلامی که باید حامی مظلومان بر اساس آرمان‌ها و قانون اساسی باشیم مسئولان حتی با ارائه مجوز برای برگزاری تجمع مسالمت آمیز در حمایت از شیخ زکزاکی هم مخالفت می کنند؟  این خلاف قانون و آرمان ها انقلاب است.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: مسئولان ما در قبال اتفاقاتی که برای شیخ زکزاکی رخ داده نه تنها ساکت هستند بلکه در مقابل برگزاری برنامه هایی که در حمایت از مظلومان است هم ایستادگی می کنند.

ژیان: مسئولان دیپلماسی بگویند برای آزادی «شیخ زکزاکی» چه کرده‌اند
هادی ژیان مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام هم در ادامه گفت: ماهیت انقلاب اسلامی دفاع از مستضعفان و مظلومان است به خصوص مسلمانان و شیعیان نیجریه که با ما پیوند ایدئولوژیک دارند.

وی با اشاره به انفعال وزارت خارجه، دولت و نهادهای مربوطه در حمایت از شیخ زکزاکی اضافه کرد: به نظر می‌رسد نظام ارزش گذاری دوستانی که در راس وزارت خارجه قرار دارند دچار اختلال شده است یعنی یک ارزش مهم تر که اولویت بندی مسائل را تغییر می دهد حمایت از بحث مستضعفین است که آن هم مخصوص دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی است، ولی در دستگاه دیپلماسی  این را در نظر نمی گیرند.

این فعال دانشجویی افزود: دستگاه دیپلماسی باید پاسخ دهد و بگوید این انفعال ناشی از چیست؟ آیا ناشی از این است که یک جاهایی روابط سیاسی و دیپلماتیک را به دفاع از آرمان‌های انقلاب ترجیح می دهد؟

ژیان ادامه داد: مسلما روابط دیپلماتیک مهم است ولی در کنار آن روابطی که ما با حزب الله، شیخ زکزاکی و شیعیان نیجریه داریم بسیار مهمتر از این روابط دیپلماتیک است. مسئولان وزارت خارجه یا صراحتا اعلام کند از این آرمان ها عبور کردیم و دیگر نمی‌توانیم این آرمان ها را پیگیری کنیم تا ما هم تکلیف ما را بدانیم.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق اظهار داشت: مسلماً با همین عرف بین‌الملل و قوانین حقوقی سازمان ملل هم می توان حاکمان نیجریه را محکوم کرد و نیازی هم نیست خیلی کار دیگری انجام دهیم.

وی گفت: مسئولان دیپلماسی باید بگویند در این مدت برای آزادی شیخ زکزاکی چه کاری انجام دادند. آنها نه تنها ظرفیت ایجاد نکردند بلکه از ظرفیت موجود هم استفاده نمی کنند و با نهادهای مردمی و به خصوص جریان دانشجویی هم هیچ گونه همکاری و همراهی نمی‌کند. نمونه آن هم عدم صدور مجوز برای تجمع دانشجویان بود.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: این نظام ارزش گذاری باید در دستگاه دیپلماسی اصلاح شود. متاسفانه دستگاه دیپلماسی در حمایت از مستضعفان و مظلومان از خود ضعف نشان داده به خصوص در بحث شیخ زکزاکی.

ژیان اظهار داشت: چگونه می شود با کسی که مامور تبلیغ اسلام است اینگونه برخورد شود؟ این خیلی بد است برای جمهوری اسلامی که مسئولان ما پشت کسانی که از امام ماموریت دارند را خالی کنند. یا اینکه اجازه دهد حمایت از آنها به دست جریانات انحرافی بیفتد. الان همه می دانند انگلیس برای چه به حامیان شیخ زکزاکی مجوز برگزاری تجمع می‌دهد.

ژیان تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی وسایل دستگاه که در قبال حمایت از مظلومان وظیفه دارند باید پاسخگو باشند. مقام معظم رهبری به مسئولان قوه قضاییه تاکید کردند که شما باید در فضای بین المللی موضع بگیرید و اقدام حقوقی کنید و در ادامه شیخ زکزاکی را مثال لذا ما از قوه قضاییه نیز می خواهیم پیگیر این موضوع باشد.

وی گفت شیخ زکزاکی وضعیت جسمانی نامناسبی دارد و ما باید هر کاری از دستمان بربیاید برای آزادی و اینکه این شیخ درمان شود انجام دهیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.