گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 320571

خالی بودن ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی

مجید طهرانیان گفت: آمار سال‌های 96 و 97 نشان می دهد که از 26 هزار صندلی در هنرستان های غیردولتی، 13 هزار و 662 صندلی خالی مانده است؛ یعنی حدود 51 درصد ظرفیت هنرستان های غیردولتی خالی است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، مجید طهرانیان کارشناس مدیریت آموزشی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع جایگاه مدارس غیردولتی در مهارت آموزی با بیان اینکه مهمترین مراکزی که می‌توانند به جریان مهارت آموزی کمک کنند، مدارس هستند، اظهار کرد: برنامه های مختلفی در این زمینه اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به طرح ایران اشاره کرد.

وی افزود: تا خرداد ماه جاری 54 میلیون و 926 هزار نفر- ساعت کار برای 905 هزار دانش آموز در طرح ایران مهارت در سطح کشور به ثبت رسیده است.

طهرانیان اضافه کرد: در این طرح 5292 مدرسه متوسطه اول شرکت کردند که 1593 مورد مدارس غیردولتی بودند که 30 درصد کل مدارس غیردولتی را شامل میشود، در حالی که 10 درصد کل مدارس مجری طرح ایران مهارت، مدارس دولتی هستند.

وی با اشاره به اینکه مدارس غیردولتی از ساعات‌ اضافه آموزشی برای فعالیت های مکمل غیردرسی برخوردارند و از این جهت طرح ایران مهارت در مدارس غیردولتی قابلیت اجرایی بهتری دارد، گفت: طرح ایران مهارت شاخه های بسیار گسترده ای دارد و موارد مختلفی را دربرمی‌گیرد. در طرح ایران مهارت، 60 ساعت آموزش در سه سال دوره متوسطه اول درنظر گرفته شده در حالی که باید این دستورالعمل اصلاح شود و حداقل به 60 ساعت در هر یک سال برسد.

کارشناس مدیریت آموزشی با بیان اینکه فرهنگ و دولت ما، ضد بخش خصوصی است گفت: در بخش خصوصی آموزش و پرورش، علیرغم تلاش های انجام شده، آمار سال 96و 97 نشان می دهد که از 26 هزار صندلی در هنرستان های غیردولتی 13 هزار و 662 صندلی خالی مانده است؛ یعنی حدود 51 درصد ظرفیت هنرستان های غیردولتی خالی است. البته در مجموع 30 درصد ظرفیت کل مدارس غیردولتی خالی است و در مقابل تراکم در مدارس دولتی بالاست. هیچ کس به دنبال آن نیست که بررسی کند علت این ظرفیت خالی چیست.

طهرانیان ادامه داد: یک نگاه ضدغیردولتی در کشور ما وجود دارد. وضعیت مالکیتی مدارس غیردولتی نیز اینگونه است که در سال 96 و 97، 6.8 درصد مدارس ما احداثی و 82.5 درصد استیجاری است که یکی از تبعات آن افزایش قیمت ها و شهریه هاست. بانک ها نیز برای سرمایه‌گذاری کمتر به سمت بخش آموزش متمایل اند.

وی ادامه داد: در کل کشور 60 تا 80 مدرسه داریم که ممکن است شهریه بالا بگیرند و در مقابل حدود 300 تا 400 مدرسه هم شرایط نامناسب دارند و چندهزار مدرسه مابقی، از استانداردهای لازم برخوردارند.

طهرانیان درباره شهریه های بالای مدارس غیردولتی گفت:بررسی کنید از سال قبل اجاره ها چقدر بالارفته، چقدر حقوق ها افزایش یافته، هزینه ملزومات و کاغذ چقدر بالا رفته؟ فقط 167 درصد بهای کاغذ بالا رفته است.

وی گفت: به موضوع برخورد شهرداری ها نیز باید توجه شود که بابت پسماند مدارس غیردولتی 20 و 40 میلیون تومان قبض صادر میکنند. باید شهریه مدارس را با واقعیات جامعه متناسب سازی کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.