گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 320958

از فضای مجازی آسیب‌ می‌بینیم

دادستان کل کشور گفت: در برخورد با جرایمی که بستر آن فضای مجازی است، نیازمند نوعی همکاری و وحدت رویه هستیم چراکه از این فضای بی در و پیکر آسیب‌های زیادی می‌بینیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، نشست تخصصی دوشنبه‌های گام دوم انقلاب به همت سازمان بسیج حقوقدانان کشور و با موضوع بررسی ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب با حضور حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور برگزار شد.

حجت‌الاسلام منتظری در این نشست اظهار کرد: جهاد یکی از مسائل بسیار مهم دین اسلام است که در ردیف نماز و روزه و حج قرار گرفته است. جهاد کبیر جهادی است که برخاسته از معارف و تعالیم قرآن است و خداوند به پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید که از راه و رسم کفار و مشرکان پیروی نکن و با کفار مبارزه کن؛ یعنی به وسیله قرآن می‌شود با کفار مبارزه کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم جایگاه واقعی خود را به دست آوریم و آن را حفظ کنیم، باید به قرآن عمل کنیم.

دادستان کل کشور اظهار کرد: در نظام جمهوری اسلامی انتظار است که به قرآن مراجعه داشته باشیم و بهترین و سزاوارترین جمعیتی که باید به قرآن مراجعه کنند کسانی هستند که مدیریت جامعه را بر عهده دارند و اگر مدیران در هر عرصه‌ای به قرآن مر اجعه کنند، قطعا وضعیت و شرایط ما بسیار بهتر خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری خاطرنشان کرد: در طول ۴۰ سال گذشته هر کجا که ما پیشرفت داشته‌ایم آنجایی بوده که  به قرآن عمل کرده‌ایم و هر کجا هم که پیشرفتی به دست نیاورده‌ایم به خاطر فاصله گرفتن از قرآن بوده است.

وی با بیان اینکه بهترین جمع و جمعیتی که می‌تواند در جامعه و در همه حوزه‌ها تاثیر گذار باشد، جامعه‌ای است که نام پرافتخار بسیجی را بر خود گذاشته است، گفت: تفکر بسیجی که امام راحل (ره) با آن هدف مقدس پایه گذاری کرد، اکنون و پس از ۴۰ سال کاملا بلوغ یافته و جامعه باید اکنون از این شجره طیبه میوه بچیند.

دادستان کل کشور ادامه داد: به لحاظ مسئولیتی که بنده دارم با اطمینان می‌گویم که هر جا مدیریت‌های ما ضعیف بوده است به خاطر این است که تفکر بسیجی در بین مدیران آن حاکم نبوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری بیان کرد: یکی از خصایص تفکر بسیجی این است که خلق و خوی اشرافی گری در آن جایی ندارد، لذا مدیران و مسئولان ما باید از اشرافی‌گری فاصله بگیرند تا درد توده مردم را بفهمند.

وی اظهار کرد: اکنون بخش عمده‌ای از آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد به خاطر عدم وجود تفکر بسیجی در بین برخی از مدیران است.

دادستان کل کشور افزود: زندگی امیرالمومنین (ع) را اگر نگاه کنید می‌بینید که چون حاکم جامعه بودند تمام تلاش خود را می‌کردند تا هم تراز اقشار ضعیف جامعه زندگی کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: چرا اکنون ما باید شاهد وجود پرونده‌های کلاهبرداری‌های کلان باشیم و اگر این موضوع را ریشه یابی کنیم، می‌بینیم که علت این مفاسد فاصله گرفتن از تفکر بسیجی است.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب یک منشور بسیار ارزشمند برای شناخت مسیر درست است، گفت: ما در طول ۴۰ سال گذشته گام‌های بسیار ارزشمندی را برداشته و موفقیت‌های زیادی را کسب کرده‌ایم و اکنون لازم است ضمن اینکه این نقاط قوت را تقویت می‌کنیم، نقاط ضعف را هم شناخته و موانع را هم برطرف کنیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: جنگ ۸ ساله یک نمونه عالی از وجود تفکر بسیجی در بین رزمندگان ما بود که با پیروزی و موفقیت همراه شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری افزود: امروز انقلاب ما دستاوردهای عظیمی به دست آورده و دیگر دنیا متوجه شده است که ایران یک تنه در مقابل زورگویی‌های استکبار جهانی ایستاده است.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب بر روی بحث تحول در دستگاه قضایی تأکید کرده و رئیس قوه قضاییه هم به این موضوع اعتقاد کامل دارند. البته اولین گام برای تحول در دستگاه قضایی توجه به نیروی انسانی است. اعتبارات، امکانات و تجهیزات نمی‌تواند تحول موردنظر را ایجاد کند بلکه موثر در تحول هستند؛ اما عامل اصلی تحول در دستگاه قضایی نیروی انسانی است.

دادستان کل کشور افزود: ما در دستگاه قضایی به شدت نیازمند انسان‌های تحول گرا هستیم؛ یعنی یک قاضی و یا یک کارمند زمانی می‌تواند تحولی ایجاد کند که به آن اعتقاد داشته باشد و در جهت آن تلاش کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: تفکر بسیجی اکنون در قوه قضاییه وجود دارد و شما عزیزان باید به ما کمک کنید تا ما بتوانیم گام‌های تحولی خوبی در قوه قضاییه برداریم.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: دشمن از راه‌های مختلف تلاش دارد که آسیب‌ها و اشکالات را به نظام منتسب کند و ما باید هوشیار باشیم که فریب این فضاسازی‌ها را نخوریم؛ چون اگر هم اشکال و ضعفی وجود دارد مربوط به مدیریت است و نه اصل نظام.

وی با بیان اینکه تهدید فرهنگی مهمترین تهدید نسل جوان است، بیان کرد: ما باید در برابر این تهدیدها آماده بوده و برای مقابله با آن برنامه ریزی داشته باشیم و یکی از راه‌های مبارزه با این تهدیدات مسئله امر به معروف و نهی از منکر است؛ اما اگرچه متاسفانه اکنون موضوع امر به معروف حالت خمودی گرفته است در حالی که ریشه بسیاری از آسیب‌های کنونی ما عدم توجه به موضوع امر به معروف است.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حقوق عامه اشاره کرد و افزود: ما اکنون در دادستانی کل چند سالی است که بحث حقوق عامه را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم، چون به این نتیجه رسیده‌ایم که بخش زیادی از مشکلات کنونی ما به خاطر عدم توجه به حقوق عامه مردم است و  این بحث یک بحث جدی در دادستانی است و ما اکنون به دنبال احیای حقوق عامه هستیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: متاسفانه ما برای احیای حقوق عامه هنوز قانونی نداریم، ولی با این حال با تلاش‌های فراوانی که در سال گذشته صورت گرفت توانستیم دستورالعملی را برای احیای حقوق عامه تهیه و ابلاغ کنیم.

وی با مخاطب قرار دادن بسیجیان و حقوقدانان سازمان بسیج حقوقدانان کشور گفت: شما می‌توانید در بحث حقوق عامه به ما کمک کنید که مثلا مصادیق حقوق عامه، نحوه صیانت از آن، نحوه برخورد با متجاوزان چگونه باشد.

دادستان کل کشور گفت: در این سال‌ها در بحث حقوق عامه گام‌های خوبی برداشته شده است، اما معتقدیم هنوز در ابتدای کار هستیم و بسیج حقوقدانان می‌تواند در این مسیر کمک حال ما باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری افزود: مسئله دیگری که ما از شما کمک می‌خواهیم بحث پیشگیری از وقوع جرایم است ما اکنون پرونده‌های زیادی را در دستگاه قضایی داریم که می‌توانیم با استفاده از مقوله پیشگیری از ورود بسیاری از آن‌ها به قوه قضاییه جلوگیری کنیم و لذا در این خصوص هم شما می‌توانید به ما کمک کنید.

گفتنی است در پایان این مراسم از سوی سازمان بسیج حقوقدانان از دادستان کل کشور در جهت برداشتن گام‌های موثر در راستای گام دوم انقلاب تقدیر به عمل آمد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری