گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 322298

اولویت دانشگاه امیرکبیر در راستای بومی سازی در حوزه خودروسازی

رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه امیرکبیر گفت: با توجه به شرایط کشور بر روی موضوع خودرو سازی تمرکز شدیم تا بتوانیم در حوزه های تخصصی این دانشکده به بومی سازی دست یابیم.

 به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر،  ناصر محمدی  گفت: این دانشکده در حوزه های صنایع لاستیک، الیاف، رنگ، پلاستیک، رزین و پوشش های مصنوعی فعالیت آموزشی، علمی و پژوهشی انجام می دهد.

محمدی اظهار داشت: گروه صنایع پلیمریزاسیون در صنایع بالا دستی همچون پتروشیمی و گروه های صنایع پلیمر و صنایع رنگ در حوزه پایین دست همچون تایرسازی و رنگسازی فعال هستند. 

رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: اساتید این دانشکده سالانه حدود  ۱۰۰ مقاله آی اس آی و دوبرابر این تعداد مقالات کنفرانسی منتشر می کنند. 

حرکت دانشکده به سمت فعالیت های نسل سومی
محمدی تاکید کرد: این دانشکده در حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی نیز بسیار فعال است و باتوجه به اینکه سیاست دانشگاه حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم است بنابراین این دانشکده نیز در راستای این سیاست حرکت می کند.

وی گفت: هدف از این برنامه رفع نیازهای کشور با به خدمت گرفتن توانمندی دانشگاه ها است.

رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این راستا هر استاد این دانشکده در یک دوره زمانی یکساله بر مبنای تجارب قبلی خود در یکی از حوزه های تخصصی و تحقیقاتی تمرکز و با کمک صنعت ذیربط به سمت یک محصول قابل تجاری سازی حرکت می کند.

محمدی تاکید کرد: هر گروه آموزشی دانشکده نیز موظف است تا هرسال بر سه موضوع به صورت همکاری جمعی اساتید گروه تمرکز کند.

وی عنوان کرد: همچنین برنامه ریزی شده تا هرسال دانشکده نیز در سه حوزه تمرکز و براین اساس اعضای هیات علمی دانشکده بر روی ۲۶ موضوع، گروه های آموزشی بر ۹ موضوع و دانشکده برسه موضوع متمرکز خواهند شد که در صورت نیاز قابل تمدید خواهد بود.

تمرکز دانشکده بر حوزه خودرو سازی
رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: اکنون با توجه به شرایط کشور این دانشکده بر نیاز های صنعت خودرو تمرکز کرده تا بتوان در حوزه های تخصصی به بومی سازی قطعات کمک نمود.

محمدی  اضافه کرد: همچنین این دانشکده در حوزه های سلامت، صنایع دفاعی و پتروشیمی نیز فعال است.

وی تاکید کرد: در حوزه پتروشیمی این دانشکده مسئولیت پروژه کلان زنجیره ارزش پلی الفین های کشور را عهده دار است که فاز اول آن به اتمام رسیده و فاز دوم آن آغاز شده است.

رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این پروژه جزء پروژه های ملی به شمار می رود.

محمدی افزود: همچنین اعضای هیات علمی این دانشگاه در حوزه حفاظت از فلزات در برابر خوردگی نیز فعال هستند.

وی اظهارداشت: این دانشکده با ۲۶ عضو هیات علمی و ۷۰۰ نخبه دانشجویی با نگرش دانشگاه صنعتی امیرکبیر هماهنگ و سعی می کند به حوزه های صنعتی کشور در راستای رفع نیازهای کشور با دانش بومی کمک نماید.

همکاری دانشکده با وزارت نفت
رئیس دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: پروژه تحقیقاتی زنجیره ارزش پلی الفین ها با وزارت نفت با سقف قرارداد ۴۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

محمدی عنوان کرد: برنامه داریم تا مرکز نوآوری در این دانشکده تاسیس کنیم تا ضمن آماده سازی ایشان برای دنیای حرفه ای از پتانسیل فارغ التحصیلان خود در دوره زمانی مکان یابی اشتغال پایدار در راستای اهداف دانشگاه استفاده شود. این فرآیند در مرحله جایابی فضای فیزیکی است.

وی اظهارداشت: همچنین پیش بینی شده تا یکی از فعالترین اعضای هیات علمی دانشکده به عنوان  مسئول مرکز نوآوری انتخاب شود. در اینصورت می توان فارغ التحصیلان ساعی در حوزه های مختلف پژوهشی در مقاطع ارشد یا دکتری را بین ۶ ماه تا یک سال در این مرکز فعال کرد تا پروژه های مستعد خود را به محصول صنعتی تبدیل کنند.

محمدی گفت: پروژه های تحقیقاتی محققان این دانشکده در راستای بومی سازی دانش در صنایع خودرو، سلامت، رنگ و دفاع بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: درحال حاضر و با توجه به شرایط کشور دانشگاه ها توانستند باید نقش بسیار موثرتری را در رفع نیازهای کشور ایفا کنند.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.