گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 322544

علی پودینه حاجی‌پور

حذف صفر از پول ملی و تاثیر بر اقتصاد

درست است که کم کردن صفر از پول ملی مزایایی همچون: تسهیل نقل و انتقال پول و کاستن از حجم و مخاطرات آن در مقیاس کلان، صرفه جویی در هزینه های چاپ اسکناس، صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی و هزینه های معاملاتی در موضوعات مالی کشور، اثرات مثبت روانی در جامعه، کاهش استفاده از چک های بانکی و ... را دارد اما نمی توان از معایب آن صرف نظر نمود.

خبرنامه دانشجویان ایران: علی پودینه حاجی پور*// در مصوبه جدید هیئت دولت طرح حذف چهار صفر از پول ملی کشور مطرح شد، حال این پرسش مطرح می شود که این طرح چه تاثیری بر تورم و اوضاع نابسامان اقتصادی کشور دارد؟

درست است که کم کردن صفر از پول ملی مزایایی همچون: تسهیل نقل و انتقال پول و کاستن از حجم و مخاطرات آن در مقیاس کلان، صرفه جویی در هزینه های چاپ اسکناس، صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی و هزینه های معاملاتی در موضوعات مالی کشور، اثرات مثبت روانی در جامعه، کاهش استفاده از چک های بانکی و ... را دارد اما نمی توان معایب آن از قبیل هزینه سنگین جایگزینی اسکناس های جدید و تحمیل آن بر اقتصاد ناتوان امروز کشور، ناسازگاری دفاتر و صورت های مالی، خنثی بودن این طرح، احتمال کاهش درآمدهای صادراتی، عدم پذیرش برخی از اقشار جامعه، احتمال افزایش قیمت ها و ... صرف نظر کرد.

درحالی که مشکلات عدیده صفرهای اضافی در پول ملی احساس می شود، ولی باید در نظر داشت با حذف چهار صفر از پول آنچه تاثیر می گیرد نحوه مبادلات پولی است و حذف صفر از پول هیچ تاثیری بر تورم، بیکاری، تولید، ارزش پول و قدرت خرید ندارد و این متغیر ها تحت تاثیر سیاست های اقتصادی، مالی، درآمدی دولت قرار دارند و  تا زمانی که اقتصاد کشور غیر مولد بوده و انگیزه ای برای سرمایه گذاری در تولید وجود نداشته باشد و بستر های لازم جهت انتقال نقدینگی به بخش تولید فراهم نشود و برنامه هایی برای مهار تورم لحاظ نشود.

حذف صفر از پول ملی نه تنها هیچ اثری برای رفع چالشهای اقتصادی نخواهد داشت بلکه می تواند بهانه ای برای رشد تصاعدی تورم و افزایش غیر منطقی قیمت در بازار پس از مدت کوتاهی شود.

حال با توجه به بررسی پیشینه ی حذف صفر از پول در کشور های مختلف مانند ترکیه، برزیل، آرژانتین، زیمباوه و ... می توان به این نکته پی برد که حذف صفر از پول ملی و اصلاح بازار پول زمانی به کمک اقتصاد کشور می آید که مشکلات تورم و اقتصادی به صورت ریشه ای حل شده باشد و حذف بدون عقبه و پشتوانه درست علمی، فکری، اجرایی نخواهد بود و می تواند کشور را دچار بحران و باعث تورم چندین برابری شود.

* دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.