گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 323250

مصطفی رستمی، در نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل بیان کرد؛

دلیل رهبر انقلاب برای استفاده از افراد غیر جوان چه بود؟/ اصلاح درونی از لازمه‌های تشکل‌های دانشجویی است

حجت الاسلام رستمی با اشاره به استفاده نادرست برخی از شعارهای «آتش به اختیار» گفت: مقام معظم رهبری به جوانان فرمودند آتش به اختیار عمل کنید. اما یک عده فهمیده و یک عده از روی تعمد تلاش کردند تا این موضوع را منحرف کنند و آن را به معنای حرکت غیر قانونی، حرکت های بدون محاسبه مطرح کنند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بیستمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به چگونگی شکل گیری این اتحادیه گفت: یک زمان عده‌ای تلاش کردند تا انجمن های اسلامی را که در ابتدای انقلاب با رویکردی شتاب بخش در راستای حرکت انقلاب اسلامی شکل گرفته بود و برکت هایی مانند دانشجویان پیرو خط امام را در مقاطعی به همراه داشت را از مسیر خود جدا کنند.

رستمی در ادامه با اشاره به حرکت دانشجویان در این زمان برای بازگشت تشکل های دانشجویی به مسیر اصیل انقلابی و اسلامی تاکید کرد: درستی این حرکت زمانی بیشتر دیده شد که بخشی از انجمن های اسلامی پس از مدتی دچار مشکلاتی مانند نزدیک شدن به جریان معارض  و پناهندگی به نظام سلطه شدند.

نیاز به اصلاح درونی
وی افزود: توجه به تطبیق شاخص ها و اصلاح درونی و مواظبت از انحرافاتی که ممکن است در مسیر هر حرکت جمعی رخ دهد از لوازم کار تشکیلاتی است. در این مسیر نظارتی انقلابی و هوشمندانه در جریان حرکت لازم است.

بیانیه گام دوم و ماموریت جوان‌ها
رستمی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری از گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان گام دوم خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی تعبیر کردند.  بیانیه مخاطب و ماموریتش  برعهده جوانان است. البته این که بیانیه گام دوم خطاب به جوانان صادر می شود نافی از رسالت ها و ماموریت های غیر جوانان نیست . این حرکت حرکت پر شتاب و دامنه دار است.

وی ادامه داد: برخی به اشتباه از این بیانیه تلقی کردند که رهبر انقلاب دیگر هیچ ماموریتی را به غیرجوان ها واگذار نخواهند کرد و همین موضوع باعث شد از برخی انتصاب های ایشان تعجب کنند.

بیانیه گام دوم به معنای حذف غیرجوان‌ها نیست
رستمی گفت: برای مثال در دیدار رهبر معظم انقلاب با جهادگران یکی از سوالاتی که از ایشان پرسیده شد این بود که با توجه به جوانگرایی که در بیانیه گام دوم آمده است چرا در برخی از انتصاب ها از افرادی استفاده می شود که جوان نیستند. رهبر انقلاب نیز در این جلسه در پاسخ با تاکید بر اینکه نباید ابتدای انقلاب و اکنون را با یکدیگر مقایسه کرد فرمودند ما انقلاب را در حالی شروع کردیم که افرادی که با تجربه بودند و می توانستند بار مسئولیت را بر عهده بگیرند زیاد نبودند. اما امروز ما تجربه بلندی داریم و نمی توانیم نسبت به این تجریه ها بی تفاوت باشیم. خطاب بیانیه به جوان ها به معنای استفاده نکردن از افرادی که غیر جوان هستند، نیست.

ملزومات «آتش به اختیار» بودن
حجت الاسلام رستمی در ادامه با اشاره به استفاده نادرست برخی از شعارهای «آتش به اختیار» گفت: مقام معظم رهبری به جوانان فرمودند آتش به اختیار عمل کنید. اما یک عده فهمیده و یک عده از روی تعمد تلاش کردند تا این موضوع را منحرف کنند و آن را به معنای حرکت غیر قانونی، حرکت های بدون محاسبه، بی تدبیری و سنگ اندازی در بدنه اجرایی کشور مطرح کنند.

نماینده رهبر انقلاب در دانشگاه ها ادامه داد: این در حالی بود که رهبر انقلاب تعریف دقیقی از این عبارت داده و گفتند: در جایی که قوای تصمیم گیری و عاقله درست و دقیق عمل نمی کند آنجا باید نیروهای دغدغه مند و دارای توانایی بر اساس تدبیر و دقت و با توانایی، آتش به اختیار میدان را رها نکنند.

وی افزود: اگر تشکل های دانشجویی احساس کردند بدنه سیاستگذار و تصمیم گیر چه در قوه های مجریه، قضاییه و مقننه و چه در شوراهای عالی به وظایف خود عمل نمی کنند و یا دارای اختلالاتی هستند، آنگاه است که نمی توانند دست بر روی دست بگذارند و باید بر اساس تشخیص درست و با تدبیر و عقلانیت عمل کنند و در نکاتی مانند مطالبه شفافیت توسط تشکل های دانشجویی رهبر انقلاب حرکت های جوانان را تحسین می کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.