گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 323333

شیوه گزینش رشته‌های تحصیلی مورد پذیرش در کنکور ۹۸

در روش متمرکز، پذیرش در بعضی از رشته ها به صورت شرایط خاص انجام می شود.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ روش های گزینش دانشجو در کدرشته محل هایی که پذیرش آنها براساس آزمون سراسری (با نمرات آزمون واعمال مثبت سوابق تحصیلی) می باشد.

روش متمرکز: روش گزینش متمرکز، روشی است که فقط نمرات آزمون و حسب ضوابط سوابق تحصیلی داوطلبان واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می گیرد و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یکجا اعلام می گردد.در این روش هر داوطلب با توجه به شرایط وی (از نظر سهمیه، بوم و ...) و بر اساس نمره کل اکتسابی در زیر گروه مربوطه، به اولین کدرشته انتخابی که از نظر علمی برتری دارد (در مقایسه با سایر داوطلبانی که شرایط مشابه وی را دارند، در صورت وجود ظرفیت معرفی می شود. گزینش اغلب رشته های دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی به روش متمرکز صورت می گیرد. به منظور اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی به این روش، اقدامات زیر انجام می گردد:

1.بررسی کدرشته های متمرکز داوطلبان و ذخیره کردن آنها به همراه سایر اطلاعات آنان.

2.تعیین نقطه یا اولویت قبولی هر داوطلب با توجه به شرایط و وضعیت وی (از هر لحاظ) و مقایسه ای که بین هر داوطلب با دیگر داوطلبان با وضعیت مشابه وی انجام می گیرد.

3.اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی.

تبصره: در روش متمرکز، پذیرش در بعضی از رشته ها به صورت شرایط خاص انجام می شود.

روش متمرکز با شرایط خاص: رشته های دارای شرایط خاص رشته هایی هستند که در پذیرش آنها شرایط خاصی از قبیل مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی جداگانه و ... اعمال می شود و اسامی پذیرفته شدگان نهایی این رشته ها با اعمال نتایج مراحل فوق، مطابق ظرفیت هر کدرشته مشخص می شود. نتایج پذیرفته شدگان این رشته ها به همراه سایر رشته های متمرکز اعلام می شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.