گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 324091

در گفتگویی با رتبه نهم کنکور سراسری؛

سوالات کنکور آسان بود

بله؛ بهمن ماه سال گذشته بود که این حس به سراغ من آمد و من کاملا ناامید شده بودم و در آن روزها با مادرم صحبت می ‌کردم و از ایشان راهنمایی می‌گرفتم و آرامش پیدا می‌کردم. من یک روز کامل استراحت کردم و بعد دوباره با قدرت ادامه به درس خواندن دادم و دیگر ناامید نشدم.

خبرنامه دانشجویان ایران: آنچه که در ادامه آمده، گفت‌وگوی خبرگزاری فارس  با رتبه نهم گروه علوم ریاضی و فنی کنکور سراسری 98 است:

* امکانات حرف اول را برای کسب موفقیت نمی‌زند اما بی ‌تاثیر هم نیست
 سؤال اول را از شب قبل از کنکور شروع می‌کنیم، شما پنج‌شنبه 13 تیرماه امسال کنکور داشتید، به نوعی می‌توان گفت با توجه به اینکه در گروه ریاضی و فنی کنکور داده‌اید، نخستین گروه شرکت کننده در کنکور بودید، از چهارشنبه 12 تیرماه بگویید که آخرین شب قبل از کنکور برای شما بود، این روز برای شما چگونه گذشت؟
منتظر: شاید انتظار این باشد که یک داوطلب کنکور باید شب قبل از کنکور استرس زیادی داشته باشد، اما باید بگویم من شب چهارشنبه 12 تیرماه که آخرین شب مانده به کنکور سراسری بود، راحت تر و بهتر از بقیه شب‌ها خوابیدم؛ به طوریکه در این شب واقعا در آرامش کامل بودم و هیچ استرسی نداشتم.

اما زمانی که وارد حوزه شدم و دفترچه را دریافت کردم اضطراب و دلشوره گرفتم البته سعی کردم آرامش خود را حفظ کنم و این کار را انجام دادم.

* از اینکه سؤالات آسان بود ناراحت شدم
 چرا پس از دریافت دفترچه دلشوره و استرس گرفتید؟
منتظر: برای پاسخ به سوالات دروس عمومی کمی با مشکل مواجه شدم ولی خدا را شکر موفق شدم که به سوالات پاسخ دهم.

چطور؟ مگر سؤالات به چه صورت بود؟
منتظر: از نظر من متاسفانه سطح سوالات خیلی پایین بود و سؤالات راحتی طرح شده بود.

یعنی شما با راحت بودن سؤالات مخالف هستید؟
منتظر: نه اینکه با طرح سؤالات راحت تر مخالف باشم اما اگر سوالات سخت‌تر باشد رقابت شدید تر شده و غربال‌کردن داوطلبان برای اعلام نتیجه راحت‌تر است.

با اینکه انتظار رتبه بالاتری را داشتم اما با شنیدن رتبه نهم کنکور بسیار خوشحال شدم

برویم سراغ روز اعلام نتایج؛ چطور متوجه شدید که یکی از رتبه‌های برتر کنکور سراسری امسال را کسب کرده‌اید؟
منتظر: یکی از دوستانم برای من پیام کوتاهی فرستاد که از سایت سازمان سنجش بود و از این طریق متوجه شدم رتبه نهم گروه ریاضی و فنی را به دست آورده‌ام.

* انتظار خودم و خانواده‌ام رتبه بالاتری بود
 از آن لحظه برایمان بگویید.
منتظر: در آن لحظه خیلی خوشحال بودم؛ البته این را هم بگویم که من از خودم انتظار بیشتری داشتم؛ خانواده‌ام هم بسیار خوشحال بودند که من جزء 10 نفر برتر کنکور بودم ولی آن‌ها هم مانند خودم انتظار بیشتری داشتند.

 انتظار از این بیشتر که جزء 10 نفر برتر کنکور باشی؟
منتظر: بله، من حدس می‌زدم جزء 3 نفر نخست کنکور باشم، چرا که در تمام آ‌زمون‌های آموزشی که شرکت کرده بودم رتبه‌های نخست تا سوم را بدست می‌آوردم به همین خاطر از خودم این توقع را داشتم که در میان سه نفر نخست کنکور سراسری باشم، البته حالا هم که نهم شده‌ام از خودم راضی هستم و خداوند را شکر می‌کنم.

 چند ساعت در روز درس می خواندید؟
منتظر: در زمانی که به مدرسه می‌رفتم 6 تا 5 ساعت مطالعه می‌کردم و در روزهای تعطیل 9 تا 11 ساعت درس می‌خواندم.

اصلا از چه زمان به فکر درس‌ خواندن برای کنکور افتادید؟
منتظر: من از آغاز سال دهم تحصیلی تصمیم به درس خواندن برای کنکور گرفتم، اما در مرداد ماه سال 97 این تصمیم به صورت جدی آغاز شد و من شروع به مطالعه کردم و کنکور را هدف اصلی‌ام قرار دادم.

در تعطیلات نوروز فقط روز اول را به دید و بازدید اقوام رفتم و بقیه تعطیلات خودم را محدود به درس خواندن کردم و روزی 11 ساعت در تعطیلات نوروزی درس می‌خواندم.

* به فوتبال بسیار علاقمندم
 یعنی هیچ تفریحی نداشتید؟
منتظر: خیر اینگونه نیست، من با برنامه‌ریزی پیش می‌رفتم و در کنار درس خواندنم تفریح و استراحت می‌کردم.

 چه تفریحاتی؟
منتظر: بهترین تفریح من دنبال کردن برنامه‌های فوتبال و تماشای مسابقات فوتبال بوده است، فوتبال هم بازی می‌کردم تنها در سال آخر که به کنکور نزدیک می‌شدم فوتبال بازی دیگر بازی نکردم و از طریق برنامه‌های تلویزیونی مسابقات را دنبال می‌کردم.


* رابطه‌ام با دوستانم بسیار گرم و صمیمی است
کودکی شما چطور گذشت؟
منتظر: من بچه خیلی آرامی بودم و شیطنت و اذیت زیادی برای خانواده‌ام نداشتم و بیشتر زمانم را به بازی‌های کودکانه با دوستانم اختصاص می‌دادم، علاقه زیادی به بازی فوتبال داشتم و رابطه‌ام با دوستانم بسیار گرم و صمیمی است.


* پدر و مادرم با اقوام صحبت کرده بودند که کمتر به خانه ما بیایند
خانواده شما در کسب این موفقیت چه تاثیری داشتند؟
منتظر: خانواده در کسب رتبه من بسیار تاثیر داشته و برای من زحمت می‌کشیدند، به طوریکه تمامی شرایط را فراهم می‌کردند و محیط خانه ما همیشه آرام و مناسب برای درس خواندن بود، من اصلا به مهمانی نمی‌رفتم و خانواده‌ام به خاطر من در بسیاری از مهمانی‌ها شرکت نمی‌کردند؛ حتی پدر و مادرم با اقوام صحبت کرده بودند و آنها به خانه ما نمی‌آمدند تا من در محیطی آ‌رام و بدون استرس درس بخوانم.

چند فرزند هستید؟
 منتظر: من خواهر و برادری ندارم و تک فرزند هستم.

شغل پدر و مادر شما چیست؟
منتظر: پدر و مادر من هر دو فرهنگی هستند، پدرم دبیر مدرسه است و مادرم معاون مدرسه، می‌توانم بگویم خانواده ما یک خانواده فرهنگی است.


* در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم
کلاس‌های آموزشی کنکور چقدر در موفقیت شما تأثیرگذار بود؟
منتظر: من در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم؛ اما در تمام آزمون‌های آزمایشی که مدرسه برگزار می‌کرد حضور داشتم و در بیشتر آزمون‌ها نیز رتبه اول تا سوم را کسب می‌کردم؛ مبنای مطالعه‌ام کتاب درسی بود ولی به نظرم تنها کتاب درسی کامل نیست و برای تمرین از کتاب‌های دیگر هم استفاده می‌کردم.


* می‌خواهم در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها فعالیت کنم
 حالا که رتبه برتر کنکور را کسب کردید و به هر رشته و دانشگاهی که علاقه دارید می‌توانید بروید، برنامه شما برای آینده چیست؟
منتظر: من به امید خدا می‌خواهم در رشته برق دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهم و در آینده در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها فعالیت کنم.

می‌خواهم برای ادامه تحصیل به دانشگاه صنعتی شریف تهران بروم، می‌دانم دوری و دلتنگی خانواده سخت است اما برای پیشرفت و موفقیتم باید سختی‌ها را تحمل کنم

* اگر برای ادامه تحصیل به خارج بروم به وطن بازمی‌گردم
 با توجه به رتبه کنکورتان احتمالا در آینده پیشنهاداتی هم از کشورهای دیگر دارید، به این موضوع فکر کرده‌اید؟
منتظر: شاید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم، اما پس از اتمام تحصیلم به کشور بازمی‌گردم.


* کسب پیشرفت قطعا سختی به همراه دارد
دوری  از خانواده و زندگی خوابگاهی برای شما سخت نیست؟
منتظر: واقعا سخت است؛ ولی آدم برای پیشرفت کردن باید سختی بکشد تا به هدف برسد. تا زمانی که سختی نباشد موفقیت لذت‌بخش نیست، خانواده‌ام حمایتم می‌کنند و با آمدنم به تهران هیچ مشکلی ندارند، با وجود دلتنگی‌هایی که به وجود می‌آید موفقیت من برایشان مهم‌تر است.


* برای کسب رتبه برتر در کنکور نذر کردم
بجز خانواده چه عواملی را دلیل پیشرفت خود می‌دانید؟
منتظر: قطعا لطف خدا بزرگ‌ترین عامل موفقیت من بوده است و خدا کمک کرده که من یکی از رتبه‌های برتر کنکور سراسری را کسب کردم، من همیشه و در همه حال به خداوند توسل کردم و مطمئنم اگر لطف خداوند نبود هیچ وقت چنین رتبه‌ای را به دست نمی‌آوردم، من حتی برای موفقیت در کنکور نذر هم کردم که می خواهم در روزهای آینده نذرم را ادا کنم.

زندگی لاکچری ندارم و برای موفقیت فقط به لطف خدا امیدوار بودم که خدا هم کمک کرد و موفق شدم

* پول و سرمایه‌ای نداشتم که از آن طریق بخواهم موفق شوم، با لطف خدا، تلاش خودم و حمایت‌های خانواده‌ام موفق شدم
من در یک خانواده معمولی با وضع مالی متوسط زندگی می‌کنم و زندگی تجملاتی ندارم که از پول یا سرمایه خانواده برای موفقیت کمک گرفته باشم، تنها چیزی که عامل موفقیت من بوده است، در درجه اول لطف خداوند و بعد از آن تلاش و پشتکار خودم و همچنین حمایت‌های پدر و مادرم بوده است.

* زمانی که بی‌انگیزه می‌شدم از مادرم مشاوره می‌گرفتم
در زمانی که برای کنکور درس می‌خواندید آیا روزهایی هم بود که کاملا ناامید شوید و انگیزه‌ای برای درس خواندن نداشته باشید؟
منتظر: بله؛ بهمن ماه سال گذشته بود که این حس به سراغ من آمد و من کاملا ناامید شده بودم و در آن روزها با مادرم صحبت می ‌کردم و از ایشان راهنمایی می‌گرفتم و آرامش پیدا می‌کردم. من یک روز کامل استراحت کردم و بعد دوباره با قدرت ادامه به درس خواندن دادم و دیگر ناامید نشدم.


* امکانات حرف اول را نمی‌زند اما بی ‌تاثیر هم نیست
 شرایط و امکانات شهر تفت چطور بود؟
منتظر: حقیقت این است که شهر تفت نسبت به دیگر شهرها امکانات کمی دارد، البته این درست است که امکانات حرف اول را نمی‌زند اما بی‌تاثیر هم نیست، من دوره متوسطه دوم را در شهر یزد در مدرسه سمپاد تحصیل کردم و بعد به شهر تفت برگشتم.

در زمان درس خواندن برای کنکور چقدر در شبکه‌های اجتماعی فعال بودید؟
منتظر: در زمان مدرسه و نزدیک شدن به آزمون سراسری تلفن همراهم را کنار گذاشتم و در شبکه‌های اجتماعی فعالیتی نداشتم اما به محض اینکه آزمون کنکور تمام شد به سراغ تلفن همراهم رفتم و در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.