گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 324504

کاهش استقبال کنکوری‌ها از انتخاب رشته

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور علت استقبال پایین ۵۴ درصدی داوطلبان کنکور سراسری دانشگاه‌ها از انتخاب رشته را اعلام کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، فرایند انتخاب رشته در کنکور سراسری سال ۹۸ روز شنبه ۲۶ مردادماه جاری به پایان رسید که بر اساس اعلام حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور به خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، ۵۴.۴۷ درصد معادل ۴۵۳ هزار و ۳۲۷ نفر از داوطلبان در انتخاب رشته شرکت کردند. در این آزمون ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شده بودند.

مقایسه آمار انتخاب رشته کنندگان امسال با سال قبل نشان می دهد در کنکور سال ۹۷ از تعداد ۹۱۰ هزار و ۷۱۳ نفر که در جلسه آزمون حاضر بودند، تعداد ۹۱۰ هزار و ۵۶۳ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.

آمار نهایی انتخاب رشته سال گذشته نشان می دهد ۵۵۰ هزار و ۸۲۴ نفر معادل ۶۰.۴۸ درصد از داوطلبان مجاز شده انتخاب رشته خود را انجام دادند.

با اینکه کنکور امسال یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۱۱ داوطلب داشت، اما استقبال از انتخاب رشته در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.

در کنار پذیرش با آزمون در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، فرایند پذیرش بدون آزمون نیز از ۲۰ اسفندماه سال گذشته در دانشگاه ها آغاز شده است و تا ۲۸ شهریورماه امسال ادامه دارد.
تا صبح امروز نیز ۱۳۴ هزار و ۴۴۸ داوطلب در پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها ثبت نام کرده اند.

اظهارات رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
ابراهیم خدایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره علت کاهش استقبال داوطلبان از انتخاب رشته گفت: در بخش پذیرش با آزمون ظرفیت کمتری برای پذیرش در نظر گرفته شده است، بنابراین داوطلب وقتی در رشته و دانشگاه مورد نظر خود قبول نمی شود، سراغ انتخاب رشته نمی رود.

وی تاکید کرد: این مسئله خود را در انتخاب رشته داوطلبان گروه علوم تجربی که خواهان پذیرش در رشته های علوم پزشکی هستند نمود بیشتری دارد؛ چرا که این گروه آزمایشی بیشترین تراکم داوطلب را دارد.

خدایی با اشاره به ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه ها اظهار داشت: البته باید منتظر آمار نهایی ثبت نام کنندگان در پذیرش بدون آزمون هم باشیم و این آمار را باید به آمار نهایی پذیرفته شدگان سال ۹۸ اضافه کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد ظرفیت پذیرش سال گذشته خاطرنشان کرد: سال گذشته هم بحث ظرفیت های خالی را داشتیم و در حالی که ۷۵۰ هزار ظرفیت اعلام شد، اما در نهایت حدود ۴۰۰ هزار نفر قبولی اعلام کردیم و شرایط امسال هم مانند سال گذشته است.

ظرفیت پذیرش کنکور سراسری امسال ۷۶۷ هزار نفر اعلام شده است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری