گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 326208

فرهاد دژپسند:

بنگاه‌های بانک‌ها از طریق بورس واگذار شوند/ بازار سرمایه بهترین محل تامین مالی در جنگ اقتصادی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بانک‌ها باید بنگاه‌داری را رها کرده و شرکت‌های زیرمجموعه خود را بفروشند، گفت: باید بانک‌ها باید با بورس وارد مذاکره شوند و شرکت‌های خود را از طریق بورس واگذار کنند.

به گزارش سرویس اقتصادی «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در حاشیه نشست هم اندیشی فعالان بازار سرمایه در مورد خواسته فعالان بازار سرمایه مبنی بر معافیت مالیاتی شرکتهای بورسی، گفت: در همه جای دنیا هزینه‌های حاکمیتی دولت از طریق مالیات تامین می‌شود و من به عنوان وزیر دارایی این نظر را دارم که هزینه حاکمیت از مالیات تامین شود، اما به عنوان وزیر اقتصاد نظر دیگری دارم که باید بازار بالنده و رو به رشد باشد و اقتصاد کشور بهره‌وری داشته و از محل آن مالیات بگیریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: هدف ما از نشست هم اندیشی این است که نقطه بهینه‌ای بین اهداف حاکمیتی دولت و توسعه بازار سرمایه پیدا کنیم.

دژپسند در مورد خواسته فعالان بازار برای معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی گفت: مالیات تنها مسئله‌ای است که در قانون اساسی به درستی پیش‌بینی شده که هم وضع مالیات و هم معافیت مالیاتی به مجلس منحصر شده و این نشان می‌دهد نویسندگان قانون اساسی بسیار عمیق بوده‌اند.

وی با اشاره به جلسه مجمع عمومی سازمان بورس گفت:‌ در آنجا پیشنهاد کردم اگر شورای عالی بورس موافقت کند، متن تقدیری با امضای رئیس‌جمهور از رئیس سازمان بورس منتشر شود که البته این تشکر از کل فعالان بازار است که به نمایندگی از آنها به رئیس سازمان بورس داده می‌شود و این بیانگر این نکته است که می‌توان روند رو به رشد برای بورس در نظر گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی این را هم گفت: رئیس‌جمهور با این تقدیرنامه بر دو نکته صحه گذاشت، یکی موافقت با افزایش جایگاه بازار سرمایه در اختیار و دیگری مدیریت آقای دکتر شاپور محمدی را صحه گذاشت.

* بازار سرمایه بهترین روش تامین مالی در جنگ اقتصادی است
دژپسند همچنین گفت:‌به عنوان یک معلم اقتصاد و نه وزیر اقتصاد می‌گویم بازار سرمایه هنوز نسبت به سهمی که در اقتصاد ملی و تامین مالی باید داشته باشد، فاصله دارد و در جلسه گذشته به رئیس‌جمهور گفتم ما اکنون در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و تامین مالی یکی از تنگناهای کشور است که با حجم بالای نقدینگی نمی‌توان سیاست انبساطی پولی تجویز کرد و بهترین راه این است که سراغ بازار سرمایه برویم.

به گفته وی تامین مالی از بازار سرمایه هم نقدینگی را به سمت تولید هدایت می‌کند و هم ایجاد انگیزه برای دارندگان وجوه است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه باید آگاهی مردم از بازار سرمایه افزایش پیدا کند، گفت:‌کسی که می‌خواهد وارد این بهشت (بازار سرمایه) شود باید بداند که چه مقدمات و ملزوماتی نیاز دارد.

دژپسند اظهار امیدواری کرد که باید به جایی برسیم که 70 تا 80 درصد تامین مالی بلند مدت از طریق بازار سرمایه انجام شود که الان با این معیار فاصله داریم.

* موافق ایجاد کانال سبز گمرکی و مالیاتی هستم
وی افزود: مقررات را باید ساده و شفاف کنیم واگر نیاز به اصلاح دارد باید اصلاحات انجام شود. من با ایجاد کانال سبز گمرک و مالیات برای شرکت‌های بورسی موافق هستم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رئیس سازمان بورس برای حراست از منافع سهامداران فعالیت می‌کند، گفت:‌ بانک مرکزی برای منافع سپرده گذاران و بیمه مرکزی برای منافع بیمه گذاران فعالیت می‌کند.

دژپسند در مورد گلایه برخی از فعالان بازار سرمایه از تاخیر در مجوزهای سازمان بورس گفت: وقتی سازمان بورس مجوز کارگزاری می‌دهد، یعنی فعالیت این شرکت در بازار سرمایه مورد تائید است، بنابراین باید دقت لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه بانک‌ها باید با بورس وارد مذاکره شوند، گفت: برای رها سازی بانک‌ها از بنگاه داری باید از مجرای بورس استفاده شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با اشاره به مصوبات شورای عالی بورس گفت: فعالیت‌ها باید به گونه‌ای باشد که کسی آسیب همراه با خطر نداشته باشد.البته ریسک متفاوت است که در بازار سرمایه ریسک ذاتی بازار است که باید با آن بجنگیم. هر کسی وارد بازار سرمایه می‌شود باید ریسک را بپذیرد ومن حاضرم هر 6 ماه یک بار با فعالان بازار سرمایه جلسه داشته باشم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.