گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 327605

واردات ۳ عضو اروپایی برجام از ایران یک یازدهم شد

سه کشور اروپایی امضاکننده برجام به رغم وعده های خود برای حفظ منافع ایران در چارچوب توافق هسته ای، واردات از ایران را در نیمه نخست سال جاری میلادی به یک یازدهم کاهش داده‌اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۳ عضو اروپایی برجام در نیمه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در نیمه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۳.۲۲۵ میلیارد یورو بوده که این رقم در نیمه نخست امسال یک‌سوم شده و به ۱.۰۳۵ میلیارد یورو رسیده است.

صادرات سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۹ به نصف صادرات این کشورها به ایران در مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات این کشورها به ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱.۸۷۲ میلیارد یورو اعلام شده بود اما این رقم در مدت مشابه امسال با افت ۵۱ درصدی به ۹۱۶.۵  میلیون یورو رسیده است.

واردات این سه کشور از ایران در نیمه نخست ۲۰۱۹ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل یک‌یازدهم شده و به ۱۱۸.۵ میلیون یورو رسیده است. این کشورها در نیمه نخست سال قبل ۱.۳۵۳ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بودند.

افت قابل توجه تجارت اعضای اروپایی برجام با ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ که تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران بازگشته است نشان می‌دهد این کشورها به‌رغم وعده‌های خود اراده ای برای تامین منافع ایران در چارچوب توافق هسته‌ای نداشته اند.

بر اساس این گزارش، فرانسه به عنوان یکی از امضاکنندگان برجام با پیروی از تحریم های آمریکا در نیمه نخست امسال تنها ۱۰ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است در حالی که طی مدت مشابه سال قبل ۱.۱۵۸ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بود. صادرات این کشور به ایران نیز که در نیمه نخست سال قبل ۴۵۹ میلیون یورو گزارش شده بود در مدت مشابه امسال به ۱۶۸ میلیون یورو کاهش یافته است.

کل تجارت فرانسه با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی افت ۸۹ درصدی داشته و از ۱.۶۱۷ میلیارد یورو به ۱۷۸ میلیون یورو رسیده است.

به همین ترتیب صادرات آلمان به ایران در نیمه نخست امسال و واردات از ایران طی این مدت افت قابل توجه داشته است. آلمان که در نیمه نخست سال قبل ۱.۳۱۳ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بود این رقم را در نیمه نخست امسال به ۶۷۸ میلیون یورو کاهش داده است. واردات از ایران نیز در نیمه نخست ۲۰۱۹ به ۱۰۰ میلیون یورو کاهش یافته است. آلمان در مدت مشابه سال قبل ۱۷۴ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

کل تجارت آلمان با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۴۷ درصد کاهش داشته و از ۱.۴۸۷ میلیارد یورو به ۷۷۸ میلیون یورو رسیده است.

انگلیس طی سال های اخیر تجارت قابل توجهی با ایران نداشته است. این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی ۷۰.۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۸.۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات این کشور به ایران در مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ میلیون یورو و واردات از ایران ۲۱ میلیون یورو اعلام شده بود.

کل تجارت انگلیس با ایران در نیمه نخست امسال ۷۹ میلیون یورو بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۳۴ درصدی داشته است. تجارت انگلیس و ایران در نیمه نخست سال قبل ۱۲۱ میلیون یورو اعلام شده بود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری