گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 328043

نامه دانشجویان صدرا به وزیرعلوم درباره وضعیت این دانشگاه

دانشجویان دانشگاه صدرا در نامه‌ای به وزیر علوم تحقیقات و فناوری نسبت به وضعیت این دانشگاه انتقاد کردند. در بخشی از این نامه آمده است: حال و روز شرایط علمی موسساتی که مبنای عملکردشان منابع سرشار مالی باشد، نمی‌تواند غیر از این باشد که صرفا شهریه زیادی دریافت کنند و دانشجویان را با یک کلاف سر در گم رها کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، دانشجویان دانشگاه صدرا در نامه‌ای به منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری نسبت به وضعیت این دانشگاه انتقاد کردند.

متن این نامه به شرح زیر است:

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
جناب آقای دکتر منصور غلامی

سلام علیکم

همانگونه که مستحضرید که احتمالا نیستید؛ موسسه غیر انتفاعی صدرالمتالهین (صدرا) تهران در شهریورماه سال 96 پس از 6 سال تعلل و بهانه تراشی مکان برگزاری کلاس‌های درسی و خدمات اداری خود را بدون اطلاع وزارت علوم به ساختمانی در منطقه 22 تهران منتقل کرده است.

در سال‌های قبل از این، قبل از شروع سال تحصیلی به بهانه انتقال به مکان جدید، موسسه شهریه ترم را 50 روز زودتر از دانشجویان اخذ می کند، اما در شروع ترم مشخص می شود که هنوز مکان دانشگاه تکمیل و آماده بهره برداری نشده است.

اما در مهر 96 زمانی که دانشجویان به محل جدید موسسه مراجعه کردند، کلاس‌های درس و خدمات اداری در یک مکان ناایمن و در 6 طبقه منفی یک ساختمان نیمه ساز با پیشرفت 45 درصدی ساخت مواجه شدند؛ که بحمدالله با پیگیری‌های مستمر دانشجویان ومساعدت و جدیت وزارت مطبوع پس از یکسال جهت تکمیل سازه، موسسه تعطیل وکلاس‌ها (فقط دروس نظری) به شکلی نامناسب در دانشگاه پیام نور واحد غرب تهران برگزار شد.

پس از آن نیز در فروردین 98 کلاس‌های آموزشی تا خردادماه در مکان موسسه برگزار شد.

اما امروز موسسه آموزش عالی صدرالمتالهین (صدرا) با وجود دانشجویان متعدد رشته‌های فنی و مهندسی در یک گرداب بزرگ بنگاه اقتصادی فرورفته است.

حال و روز شرایط علمی موسساتی که مبنای عملکردشان منابع سرشار مالی باشد، نمی‌تواند غیر از این باشد که صرفا شهریه زیادی دریافت کنند و دانشجویان را با یک کلاف سر در گم رها کنند.
هیئت علمی که یکی از بنیادی‌ترین نیاز‌های یک فضای علمی آکادمیک است، موسسه از نعمت آن بی بهره است.

البته شاید دلیل عمده آن نپرداختن حق الزحمه‌های هیئت علمی باشد که در بعضی رشته‌ها موسسه اقدام به قرض گرفتن هیئت علمی پاره وقت از دانشگاه‌های دیگر می‌کند!

وزارت محترم علوم و خاصتا شورای گسترش آموزش عالی باید به طور دقیق مدارک و مستندات مربوط به اعضای هیئت علمی موسسه صدرالمتالهین را بررسی کند تا مشخص شود رشته‌های تحصیلی در این موسسه وجود دارد که اصلا هیئت علمی ندارد و آن روز هم که مجوز این رشته گرفته شده مشخصا هیئت علمی قرض بوده است!

در اینجا مجال پرداختن به عملکرد‌ها نیست، اما برای مثال سعید صبوری که در مقام ریاست موسسه هستند، مدیرگروه رشته عمران گرایش‌های ارشد، ریاست دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیر، معاون عمرانی موسسه صدرا، عضو هیئت مدیره موسسه صدرا و... هستند. ایشان به عنوان عضو هیئت علمی و مدیرگروه و رییس موسسه صدرا که سالهاست ریاستش براین مسند حواشی زیادی را ایجاد کرده است هیچ گاه در موسسه حضورندارد و فقط می تواند با مدیریت تلفنی از دانشگاه خواجه نصیر امور را مدیریت کند!

موضوعاتی که امروز مطرح است، شاید از نگاه مقام محترم وزارت ناظر به مسائل داخلی است، اما بیشتر این اتفاقات که کاهش شدید نرخ علمی را رقم می زند وابسته به عدم نظارت صحیح وپایش مستمر از وضعیت موسسه است که بی توجه بودن مسئولان صدرا گریبان دانشجویان گرفتار در موسسه را گرفته است.

سیاست «شهریه را اول ترم پرداخت کن و به چیزی کار نداشته باش!» سیاست بنگاه داری با پولی است که به ازای خدمات علمی و آموزشی پرداخت شده، اما با آن برج سازی و زمین داری می‌شود و کمترین توجه به مقوله آموزش و پژوهش نمی‌شود.

شاید بتوان از اداره آموزش‌های آزاد، غیر دولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم پرسید:
علت برگزاری کلاس‌های درسی دانشجویان دانشگاهی که اغلب رشته‌های آن فنی، مهندسی و تخصصی است و کارگاهی برای واحد‌های فنی وجود ندارد چیست؟

علت برگزاری کلاس درسی که در آن ایمنی وجود ندارد به طوری که نیروی برق آن با ژنراتور و آب شرب آن از چاه آب تامین می‌شود چیست؟

علت وجود موسسه‌ای که سالن تربیت بدنی ومرکز مشاوره و دفتر ارتباط با صنایع و. ندارد چیست؟

اصلا علت وجود موسسه‌ای که تعدادی از کلاس‌های آن در کیلومتر‌ها آن طرف‌تر برگزار می‌شود چیست؟

کلاس‌های درس رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب

کلاس‌های درس رشته برق در هنرستان غیر انتفاعی دانش منطقه 4 تهران

کلاس‌های درس رشته عمران در موسسات آموزشی آزاد

کلاس‌های تربیت بدنی در سالن‌های شهرداری

این بخشی از مدیریت ویژه مسئولین موسسه صدرا است که به آن افتخار می‌کنند.

پاسخ به این سوالات بسیار ساده است: عدم نظارت جدی و به دور از جانب داری.

سوال دانشجویان این است در موسسه آموزش عالی صدرالمتالهین (صدرا) تهران به طور میانگین از سال 94 هرسال 25 درصد شهریه افزایش یافته است آیا به همین میزان خدمات و امکانات هم افزایش داشته است؟

به طور حتم خیر. بلکه امکانات و خدمات ضعیف‌تر و رو به افول بوده است و کلاس دانشجویان از روی زمین به زیر زمین و پارکینگ منتقل شده است!

حال باید گفت: معاونت محترم آموزشی وزارت علوم چگونه با این شرایط ظرفیت جذب دانشجوی جدید در مقاطع کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی و کارشناسی ارشد را به موسسه صدرا داده است؟

استفاده از حربه تهدید، رانت و بزرگ نمایی و ارتباطات جناحی با برخی مسئولین و اعضای هیئت امنا و هیئت موسس بلای جان مطالبات دانشجویان شده است.

در مسئله پیگیری مطالبات دانشجویان از مسئولین موسسه، اسم ازفردی است که فقط نامش لرزه به جان دانشجویان می‌اندازد و دانشجو را با ایشان طرف می‌کنند و تهدید به اخراج دانشجو. بهره برداری از نام و جایگاه برخی مسئولین کشوری برای تهدید در مقابل پاسخ به مطالبات ساختمان کنونی موسسه صدرالمتالهین از کمترین امکانات آموزشی، کارگاهی و پژوهشی بی بهره و توان برگزاری کلاس‌های تخصصی و فنی را ندارد.

حال با عنایت به مراتب و مسائل پیش آمده پیرامون موسسه صدرالمتالهین (صدرا) تهران از مقام محترم وزارت علوم، تحقیقات وفناوری تقاضا می‌گردد این مسئله با مدیریت مستقیم حضرتعالی پیگیری و دست رانت و بنگاه داری اقتصادی از این موسسه قطع شود. ان شاالله نتایج و برکات این کار برای همه دانشجویان ملموس و مشهود باشد.

با تجدید احترام –جمع کثیری از دانشجویان موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی صدرالمتالهین (صدرا) تهران

رونوشت:
معاون آموزشی وزیر جناب آقای خاکی صدیق- جهت استحضار

معاون آموزش‌های آزاد و غیر انتفاعی

معاون بازرسی و رسیدگی به شکایات

کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی

اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی

سازمان سنجش آموزش کشور

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1398/07/10 - 10:53]
تا حالا 10 بار نامه زدیم کسی پیگیری نمیکنه
[1398/07/10 - 10:54]
طرف هم استاده هم مدیرگروه دو رشته هم مدیر آموزشه اصلا معلوم نیست چه خبره
تورهای مسافرتی آفری