گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 328069

در دیدار جلیلی با نمایندگان اصناف صنعتی چه گذشت؟

سعید جلیلی در ابتدای این نشست عنوان کرد: طی یکسال گذشته بیش از بیست جلسه تخصصی جداگانه‌ با اعضای هر یک از اصناف برگزار شد و با احصای مشکلات مشترک میان آنها، به نوزده مورد جهت پیگیری رسیده‌ایم. از جمله این مشکلات مسائلی نظیر تامین نقدینگی، مالیات، تحریم، بوروکراسی اداری است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ پس از یکسال برگزاری جلسات متعدد با صنف های مختلف صنعتی کشور و شنیدن نقطه نظرات و مشکلات هر صنف از زبان صاحبان آن، کارگروه صنعت دولت سایه حدود بیست موضوع را که دغدغه مشترک میان اصناف صنعتی کشور است، معرفی کرد.

جلسه‌ای به همین منظور با حضور نمایندگانی از هر یک از اصناف در دفتر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

جدول: مسائل مشترک اصناف صنعتی کشور

 

1-عدم وجود نقشه راه واحد در صنعت کشور و تعیین اولیت های آن

 

 

5-مشکلات گمرکی

 

 

9- مشکلات متعدد مقررات مالیاتی و نحوه اجرای آن

 

 

13-عدم نظارت لازم  بر فرجام ارز‌های تخصیص داده شده برای واردات

 

17-مشکلات مربوط به تراکنش های بانکی با خارج از کشور

 

 

2- وجود قوانین و مقررات متعدد و متعارض

 

 

 

6-تعدد سازمانها برای اخذ مجوز در امر تولید

 

 

10- مشکلات مربوط به وام‌های بانکی

 

 

14-مشکلات مربوط در مقررات و نحوه اجرا بیمه

 

 

18-لزوم شفافیت در تسهیلات ارائه شده به صنعت

 

 

3-عدم مشورت لازم با اصناف صنعتی در تصمیم گیری های مرتبط با هر صنف

 

 

7-ثبات بازار

 

 

11-لزوم حمایت رسانه ها از تولید بویژه سازمان صداوسیما

 

 

15-پیوند صنعت با دانشگاه

19-واگذاری نادرست شرکت ها و مشکلات مربوط به خصوصی سازی شرکت های صنعتی

 

4-مشکلات تامین مالی و عدم هدایت نقدینگی به سمت صنعت

 

 

8-مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه

 

 

12-لزوم وجود شعب تخصصی قضایی در حوزه صنعت

 

16-لزوم استفاده حداکثری از اصناف برای مقابله با تحریم ها

 

 

 سعید جلیلی در ابتدای این نشست عنوان کرد: طی یکسال گذشته بیش از بیست جلسه تخصصی جداگانه‌ با اعضای هر یک از اصناف برگزار شد و با احصای مشکلات مشترک میان آنها، به نوزده مورد جهت پیگیری رسیده‌ایم. از جمله این مشکلات مسائلی نظیر تامین نقدینگی، مالیات، تحریم، بوروکراسی اداری است.

عناوین مذکور در جدول بالا مسائل مشترکی هستند که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان اهم مشکلات مطرح شده توسط اصناف مختلف صنعت کشور به آنها اشاره کرد.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: رفع موانع رونق تولید هدف ما از پیگیری و حل این مسائل است. کارگروه‌های اقتصادی دولت سایه مسئولیت اصلی در این‌باره را دارا هستند تا در کنار کارشناسان خود از مشورت دهی هریک از اصناف نیز بهره‌مند شوند و جمع بندی را ارائه نمایند. روند سایر جلسات نیز به همین منوال با حضور کارگروه مرتبط با هر موضوع و کارشناسان آن خواهد بود.

وی افزود: نقطه مطلوب آنجاست که تولید داخل نه تنها نیاز ها داخلی ما را تامین کند بلکه ایران به جایگاه قطب منطقه برای صادرات نیز ارتقاء پیدا کند و این امر با جلوگیری از خام فروشی و تقویت صنایع تبدیلی ممکن خواهد شد.

جلیلی در ادامه با اشاره به اقدامات کارگروه های اقتصادی دولت سایه جهت ارائه راه‌حل به صاحبان صنایع خاطرنشان کرد: کارگروه های اقتصادی دولت سایه با تمرکز بر روی نقاط مشترک سعی در ارائه راه‌حل های کاربردی جهت حل مشکلات داشتند. حاصل چنین جلساتی برحسب موضوع به مجلس، دولت، قوه قضائیه و صداوسیما ارائه خواهد شد تا ان شاءالله از مسیر صحیح شاهد رفع موانع تولید و جهش اقتصادی کشور باشیم. 

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.