گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 328872

نامه ۲۹ تشکل دانشجویی به دادستانی کل کشور؛

به ماجرای دروغ پراکنی‌ها درباره دخترآبی ورود کنید

۲۹دفتر عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نامه‌ای از حجت الاسلام منتظری دادستان کشور خواستند به ماجرای دروغ پراکنی‌های اخیر درباره دختر آبی ورود کند. در بخشی از این نامه آمده است: ظاهرا با درج خبری توسط خبرگزاری خبر آنلاین مبنی بر محکومیت شش ماهه‌ خانم سحر خدایاری موجی از بازتاب‌ها در جامعه شکل گرفت.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ 29 دفتر عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نامه‌ای از حجت الاسلام منتظری دادستان کشور خواستند به ماجرای دروغ پراکنی‌های اخیر درباره دختر آبی ورود کند.
متن این نامه به شرح زیر است:
« جناب حجت الاسلام منتظری، دادستان محترم کل کشور»
ظاهرا با درج خبری توسط خبرگزاری خبر آنلاین مبنی بر محکومیت شش ماهه‌ خانم سحر خدایاری موجی از بازتاب‌ها در جامعه شکل گرفت، اما با توجه به عدم تائید توسط مقامات ذیصلاح و رد چنین محکومیتی توسط سخنگوی قوه قضائیه کذب بودن این خبر روشن گشته است.
از لحاظ حقوقی، طبق تبصره چهار ماده‌ یک قانون مطبوعات خبرگزاری‌های داخلی از حیث حقوق، وظایف، حمایت‌های قانونی و جرائم و مجازات‌ها و مرجع و نحوه دادرسی مشمول احکام مقرر در این قانون و اصلاحات آن می‌باشند؛ همچنین مدیرعامل و نویسندگان و تهیه‌کنندگان مطالب خبرگزاری‌ها حسب مورد دارای همان مسؤولیت‌هایی هستند که برای مدیر مسؤول و نویسنده مطبوعات منظور شده است؛ لذا احکام و آثار قانون مطبوعات بر این خبرگزاری بار می‌شود.
همچنین طبق بند یازده ماده‌ی شش همین قانون پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران ممنوع است و در صورت انتساب خبر مورد نظر به خبرگزاری نامبرده، ازآنجاکه صحت آن تائید نشده و سقم آن تائید شده؛ از مصادیق مطالب خلاف واقع است و مشمول بند یازده این ماده قرار می‌گیرد.
در آخر طبق تبصره‌ی دو همین ماده، متخلف از موارد مندرج در بند‌ها به مجازات‌های ماده ششصدونود هشت قانون مجازات اسلامی محکوم می‌گردد و در صورت اصرار تشدید مجازات و لغو پروانه صورت خواهد گرفت؛ در نتیجه طبق ماده ششصدونود هشت قانون مجازات اسلامی هر فردی به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیبی اظهار کند، یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد، اعم ازاینکه از طریق مزبور به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا خیر، علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود.
ما تشکل‌های دانشجویی از شما تقاضامندیم تا از طریق همین موارد قانونی ذکر شده، به مسئله ورود کرده و اقدامات لازم را در این راستا انجام دهید.»
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اراک
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا
انجمن اسلامی علوم پزشکی شهرکرد
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اقلیدفارس
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه کاشان
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه دماوند
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی
انجمن اسلامی_دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دزفول
انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی زاهدان
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه رازی کرمانشاه
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل علوم پزشکی شهید بهشتی
مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.